RAJD SZWECJI 2014: KUBICĘ POKONAŁY ZASPY (2. ETAP)

RS 20_2a

Robert Kubica i Maciej Szczepaniak w Fordzie Fiesta RS WRC zostali pokonani przez zaspy podczas drugiej pętli II etapu Rajdu Szwecji, rundy Mistrzostw Świata WRC. Polacy lądowali w nich dwa razy.

W sumie stracili ponad dwadzieścia minut i szansę na dobry wynik w zawodach. Po dwóch etapach prowadzą Jari – Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC), ale ich koledzy z zespołu Andreas Mikkelsen i Mikko Markkula są tuż za nimi. Jutro zapowiada się interesująca rywalizacja!

sponsorenault


Zobacz także:
RAJDY
RAJD SZWECJI 2014


uwaga

Pierwsza pętla drugiego etapu – okazała się pechowa dla liderów i obrońców tytułu, Sébastiena Ogiera i Juliena Ingrassii (Volkswagen Polo R WRC), którzy po wypadnięciu z trasy stracili sporo minut. Francuzi podczas kolejnych odcinków udowodnili jednak, że nie zamierzają pasować, ale będą walczyć do końca o jak najlepszy wynik. Wygrali cztery pierwsze OS-y drugiego przejazdu, dopiero na ostatnim – Superoesie w Karlstad ulegając nieznacznie Andreasowi Mikkelseowi. Ogier jest jhuz dziewiąty w klasyfikacji.

RS 21_2b

Tymczasem o sukces rywalizują dwie załogi Volkswagena Motorsport. Po 16. odcinkach specjalnych Jari-Matti latvala wyprzedza Andreasa Mikkelsena zaledwie o 3,6 sekundy. W sobotę, w ostatnim dniu zmagań rozegranych zostanie sześc prób, które ostatecznie przesądza o zwycięstwie.

Trzecie miejsce zajmują Mads Østberg i Jonas Andersson (Citroën DS3 WRC). Norweski kierowca stał się dziś “wrogiem” Roberta Kubicy, krytykując naszego kierowcę za utrudnianie mu jazdy. Nasz zawodnik podczas dwunastej próby wyjechał na trasę po pobycie w zaspie jak z boksu Formuły 1, tuż przed rozpędzonym Norwegiem. Na czternastym odcinku znów niemal doszło do kontaktu…

– Stało się to samo. Uciekł tył samochodu i wciągnęła nas śnieżna zaspa – wyjaśniał Kubica.

– Na tym odcinku miałem bardzo bliskie spotkanie z kierowcą Formuły 1. Było naprawdę blisko! Przestraszyłem się i kibice chyba też się przestraszyli – komentował z koeli wydarzenie Mads.

Kubica dobrze pojechał dwa ostatnie OS-y zajmując na nich 11 oraz 8 (najwyższe dotychczas) miejsca.

Dwunasty odcinek był ostatnim w dniu dzisiejszym dla drugiej z załóg w Hyundaiu i20 WRC – Juho Hänninen i Tomi Tuominen musieli się także wycofać, ale przyczyną było opuszczenie drogi. Zresztą przygody z zaspami i przebitymi oponami miało wielu zawodników, większość z nich miała jednak szczęście nie tracąc zbyt wiele.

W czołówce są nadal Mikko Hirvonen, Ott Tänak i Kris Meeke. Kierowca Citroena awansował już na szóste miejsce, korzystając z pecha Pontusa Tidemanda. Z kolei Sabastien Ogier ma 50 sekund straty do bezpośrednio wyprzedzającego go Szweda.

RS 23_2b

Dla nas dobrą wiadomością jest to, że nadal jadą w rajdzie wszystkie nasze załogi. Michał Sołowow i Maciej Baran (Ford Fiesta RS WRC) swoja najwyższą – dwunasta lokatę zajęli na 14. próbie, ale stracili na ostatniej II etapu. Zajmują w klasyfikacji 20. miejsce.

Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta R2), nadal drugi w klasie RC4 jest 25-ty i wyprzedza Roberta Kubicę. Łukasz Kabaciński i Szymon Gospodarczyk (Renault Clio R3) są nadal drudzy w klasie RC3. Brawo!

Jutro decydujący dzień zmagań w Szwecji.

RS 22_2b

Wyniki po 2. etapie
1. Jari – Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC) – 1:48.47,6 godz.;
2. Andreas Mikkelsen i Mikko Markkula (Volkswagen Polo R WRC) – strata 3,6 sek.;
3. Mads Østberg i Jonas Andersson (Citroën DS3 WRC) – 26,6 sek.;
4. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta RS WRC) – 1.02,7 min.;
5. Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC) – 1.08,7 min.;
6. Kris Meeke i Paul Nagle (Citroën DS3 WRC) – 2.31,2 min.;
7. Henning Solberg i Ilka Minor (Ford Fiesta RS WRC) – 2.47,0 min.;
8. Pontus Tidemand i Ola Fløene (Ford Fiesta RS WRC) – 2.48,4 min.;
9. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) – 3.38,4 min.;
10. Elfyn Evans i Daniel Barritt (Ford Fiesta RS WRC) – 3.41,8 min.;
20. Michał Sołowow i Maciej Baran (Ford Fiesta RS WRC) – 11.36,0 min.;
25. Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta R2) – 20.31,6 min.;
29. Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) – 24.19,7 min.;
33. Łukasz Kabaciński i Szymon Gospodarczyk (Renault Clio R3) – 42.11,7 min.

Fot.: M-Sport.co.uk, Volkswagen, Citroen

RS 24_2b