RAJD WŁOCH 2015: KUBICA ODPADŁ SZYBKO, DZIWNY POCZĄTEK

RW_1_1

Robert Kubica i Maciej Szczepaniak w Fordzie Fiesta RS WRC przejechali tylko dwa pierwsze odcinki specjalne Rajdu Włoch na Sardynii, rundy Mistrzostw Świata FIA WRC.

Na trzeciej próbie polska załoga pożegnała się z zawodami, przynajmniej do końca pierwszego etapu. Początek zawodów przyniósł wielkie niespodzianki.

sponsorenault


Zobacz także:

RAJDY

RAJD PORTUGALII 2015


 

uwaga

Liderami Rally Italia Sardegna już po pierwszym OS-ie Citta’ di Cagliari (2,5 km) zostali bowiem Martin Prokop i Jan Tomanek (Ford Fiesta RS WRC). Drugie miejsce zajęli Dani Sordo i Marc Marti (Hyundai i20 WRC), a trzecie – Andreas Mikkelsen i Ola Fløene (Volkswagen Polo R WRC). Kubica i Szczepaniak byli na 16. pozycji (8,4 sek.).

Drugi odcinek to popis Haydena Paddona i Johna Kennarda (Hyundai i20 WRC), którzy wyprzedzili Sébastiena Ogiera i Juliena Ingrassię (Volkswagen Polo R WRC), zostając przodownikami. Kubica był piąty (11,3 sek.) i awansował na szóste miejsce w klasyfikacji (15,0 sek.). Wycofali się Kris Meeke i Paul Nagle (DS 3 WRC).

rw_1_2

Niestety trzeciego odcinka nasza załoga nie ukończyła, tymczasem Hayden Paddon i John Kennard powiększyli przewagę nad rywalami.Drudzy w wynikach – Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC) stracili aż 11 sekund!

Australijczycy okazali się też najszybsi na OS4 – Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC) byli wolniejsi o 4,2 sek. Na piątej próbie triumfowali Sébastien Ogier i Julien Ingrassia, ale po pierwszej pętli Hayden Paddon wyprzedzał Jari – Mattiego Latvalę o 23 sekundy, a Ogiera o 25,1 sekundy.

Po pobycie w Parku Serwisowym złogi wyjechały na druga pętlę zmagań I etapu. Początek był udany dla Jari – Mattiego Latvali i Sebastiena Ogiera. Na Odcinku siódmym najszybszy byli Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC), a drugi w wynikach, Hayden Paddon znów nadrabiał nad koalicja kierowców Volkswagena. Próba ósma to triumf Latvali przed Ogierem i Paddonem, natomiast dziewiąty – Ogier przed Paddonem.

Tymczasem błąd popełnił Fin – Latvala stracił 21,9 sek. W tym momencie Mistrz Świata awansował na drugie miejsce w rajdzie przed Latvalę – 20 sekund za Australijczykiem.

rw_1_3

Ostatni odcinek specjalny to pech załogi Dani Sordo i Marc Marti (Hyundai i20 WRC), którzy stracili 1.22,9 minuty i czwarta pozycje w zawodach. Skorzystali: Ott Tank, Mads Østberg i Jonas Andersson (DS 3 WRC) oraz Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC), którzy wyprzedzili Hiszpanów. Różnice pomiędzy tymi załogami są jednak wciąż niewielkie. Nie dotyczy to jednak Sordo, który po minięciu odcinka musiał stanąć i mety etapu nie osiągnął.

Odcinek wygrał Latvala przed Ogierem (1,2 sek.) sek. i Paddonem (12,4 sek.). Przewaga Haydena nad Sebastienem zmalała więc zaledwie do 8,8 sek., nad Jari-Mattim – do 25,8 sek.

Odpadli też zajmujący 2 miejsce w WRC2: Nasser Al-Attiyah i Matthieu Baumel (Ford Fiesta S2000). Pozycję liderów zajmują Paolo Andreucci i Anna Andreussi (Peugeot 208 T16).

Wyniki po 1. etapie Rally Italia Sardegna 2015
1. Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 WRC) – 1:35.08,5 godz.;
2. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) – strata 8,8 sek.;
3. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC) – 25,8 sek.;
4. Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC) – 57,1 sek.;
5. Mads Østberg i Jonas Andersson (DS 3 WRC) – 1.50,4 min.;
6. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC) – 1.51,7 min.;
7. Martin Prokop i Jan Tomanek (Ford Fiesta RS WRC) – 2.10,3 min.;
8. Lorenzo Bertelli i Lorenzo Granai (Ford Fiesta RS WRC) – 4.07,7 min.;
9. Paolo Andreucci i Anna Andreussi (Peugeot 208 T16) – 4.07,8 min.;
10. Elfyn Evans i Daniel Barritt (Ford Fiesta RS WRC) – 4.17,9 min.;