RALLYCROSS: KOLEJNE WYZWANIE KUBY PRZYGOŃSKIEGO

Kuba Przygoński idzie w ślady kilku światowej klasy zawodników, którzy stawiali przed sobą kolejne motosportowe wyzwania: Carlosa Sainza, Fernando Alonso czy Kimiego Raikkonena.

Kierowca Automobilklubu Polski i Orlen Teamu spróbuje swoich sił w rallycrossie.


Zobacz także:

SPORT


 

Jakub wystartuje w mistrzostwach Polski w w kategorii SuperCars. Pierwsza runda cyklu odbędzie w dniach 15-16 sierpnia na Autodromie Słomczyn. Będzie to już trzecia dyscyplina, w której w tym sezonie powalczy. Po rywalizacji w rajdach cross- country i zawodach driftingowych przyszedł czas na kolejne wyzwanie i start w czterech rundach czempionatu w Rallycrossie.

– Ten rok jest na pewno trudny dla wszystkich, ale ja staram się wykorzystać go na wprowadzenie zmian – między innymi w kwestii treningu i przygotowania fizycznego. Teraz dochodzi do tego nowe wyzwanie. Rallycross polega na ściganiu się na torze asfaltowym z elementami szutrowymi. Podczas wyścigu startuje sześć samochodów. Jest to trudne, bo trzeba być czujnym i uważać na resztę zawodników. Rallycross to sport kontaktowy, więc samochody dotykają się i lekko uderzają. Na pewno jest bardziej podobny do driftu, niż do Dakaru – powiedział Kuba Przygoński.

W nowej dyscyplinie zawodnik będzie rywalizował za kierownicą Peugeota 208 RX. Właśnie tym samochodem jeździł w dwóch ostatnich mistrzowskich sezonach (zdobywając tytuły) Tomasz Kuchar, który będzie wspierał Kubę podczas cyklu.

– Startuję przy współpracy z zespołem Tomka Kuchara, który wprowadza mnie w tę dyscyplinę, za co bardzo mu dziękuję. Będę się ściągał Peugeotem 208 RX. Auta mają niesamowite przyspieszenie, które wynosi ok. 2,3-2,5 sek. do 100 km/h, czyli szybciej, niż w Formule 1. Ciekawostką jest to, że w takim samochodzie nie ma alternatora, więc gdy wyczerpie się akumulator, po powrocie do serwisu trzeba od razu go ładować – dodał Przygoński, kierowca Automobilklubu Polski i Orlen Teamu.

Wystąpi on w najwyższej kategorii – SuperCars, obejmującej najbardziej zaawansowane konstrukcje, z napędem na cztery koła i mocą sięgającą nawet 600 KM. Jedna runda mistrzostw Polski w Rallycrossie składa się z wolnych treningów, biegów kwalifikacyjnych, dwóch biegów półfinałowych i finału. Zawodnicy zdobywają punkty zarówno za kwalifikacje, jak i wyścig finałowy.

Charakterystycznym elementem dyscypliny jest tzw. Joker Lap, czyli alternatywny fragment toru, który każdy z kierowców musi pokonać raz w czasie wyścigu. Moment, w którym zawodnicy decydują się na jego przejechanie, jest ważnym elementem strategii w zawodach.

Kalendarz mistrzostw Polski w Rallycrossie 2020:
* 15-16 sierpnia – Autodrom Słomczyn;
* 12-13 września – Autodrom Słomczyn;
* 26-27 września – Motopark Toruń;
* 16-18 września – Motopark Toruń.