RALLYCROSS: PEUGEOT I HANSEN MOTORSPORT RAZEM W MŚ

PeugeotHansen

Popularna i widowiskowa dyscyplina, jaką jest rallycross, spotkała się w ostatnich latach z rosnącym zainteresowaniem, spotęgowanym w 2014 roku utworzeniem Mistrzostw Świata FIA.

Stąd zainteresowanie marki Peugeot, która postanowiła nawiązać współpracę z renomowanym zespołem Hansen Motorsport. Historia udziału Peugeot w wyścigach samochodowych jest z pewnością jedną z najbardziej bogatych i wszechstronnych.


Zobacz także:
SPORT


Rajdowy Mistrz Świata, Mistrz Świata w kategorii samochodów sportowych, zwycięzca kultowych wyścigów takich jak Paryż-Dakar, Pikes Peak, 24H Le Mans czy Indianapolis… lista dyscyplin, w które zaangażował się i w których odnosi sukcesy Peugeot jest wprost imponująca. Kolejnym „polem walki” dla marki jest rallycross. Utworzenie w 2014 roku mistrzostw świata w tej fascynującej dyscyplinie umożliwi jej rozwój poza dotychczasowymi, europejskimi granicami i pozwoli na odkrycie rallycrossu nowym generacjom fanów z całego świata. Stąd decyzja Peugeot o starcie już w inauguracyjnym roku mistrzostw i związaniu się ze specjalistą w tej dyscyplinie, jakim jest zespół Hansen Motorsport.

Team Peugeot-Hansen – pod taką właśnie nazwą i jak zawsze ze wsparciem marki Total, wystawi samochody Peugeot 208 o rozpoznawalnych kształtach modelu 208 T16 w 12 rundach zaplanowanych w kalendarzu na sezon 2014, który rozpocznie się w maju. Szwed Kenneth Hansen ma na swoim koncie jedną z najbogatszych list zwycięstw w rallycrossie, zarówno jako kierowca jak i szef swojego teamu. Decyzja o związaniu się ze sportową elitą przy podjęciu tego nowego wyzwania była więc oczywista, tym bardziej, że pojawiły się już pierwsze informacje na na temat konkurencji i pierwszy rok zapowiada się bardzo intensywnie.

Powiedzieli nam:

Kenneth Hansen: Czujemy się dumni i wyróżnieni możliwością współpracy z Peugeot Sport w ramach Rallycrossowych Mistrzostw Świata FIA w tym sezonie. Jest to dla nas bardzo motywujące. To również wielka odpowiedzialność i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Peugeot był zadowolony z wyboru Hansen Motorsport. Aktualnie myślę tylko o jednym – żeby przystąpić wspólnie do pracy, która nas czeka, od budowania tożsamości teamu po najmniejszą śrubkę w pojeździe. Historia Hansen Motorsport to historia pełna sukcesów, a naszym największym marzeniem jest obecnie walczyć w czołówce wspólnie z Peugeotem. Musimy pamiętać, że jest to całkowicie nowy projekt, który właśnie się rozpoczyna. Musimy dać z siebie więcej niż kiedykolwiek dotąd, co – miejmy nadzieję – zapewni nam konkretne sukcesy już w 2014 roku.

Bruno Famin, Dyrektor Peugeot Sport: W Peugeot Sport staramy się nieustannie podejmować nowe wyzwania w różnych dziedzinach sportów motorowych. Rallycross jest prężnie rozwijającą się dyscypliną, w ramach której od tego roku będą również odbywać się Mistrzostwa Świata FIA. Widowiskowy charakter tej dyscypliny, tłumy widzów, jak również bliskie naszej grupie docelowej rodzaje uczestniczących w tych wyścigach samochodów były wystarczającym powodem zainteresowania się rallycrossem. Logiczną konsekwencją tego faktu było nawiązanie bliższych kontaktów z jednym z najlepszych na świecie zespołów jakim jest Hansen Motorsport. Team Peugeot-Hansen musi w tych nowych mistrzostwach zbudować wszystko od podstaw. Będzie to ambitne wyzwanie podczas 12 wyścigów w tegorocznym kalendarzu, które będą się rozstrzygać w krajach o strategicznym znaczeniu dla marki.

Martin Anayi, Dyrektor Mistrzostw Świata i promotor IMG Motorsport: Niezmiernie cieszymy się z decyzji Peugeot o udzieleniu oficjalnego wsparcia profesjonalnemu teamowi startującemu w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata FIA i to już w ich pierwszej edycji. To już drugi producent samochodów, który zgłosił się do tych mistrzostw, co jest wyraźnym znakiem prężnego rozwoju naszej serii wyścigowej. Możemy się z tego tylko cieszyć.

Sukcesy Peugeot w Rallycrossie

Mistrzostwa Europy
Dywizja 1.
– 2000: 2. miejsce, Jean-Luc Pailler, Peugeot 206 WRC;
– 2003: 3 miejsce, Jean-Luc Pailler, Peugeot 206 T16 4×4.

Dywizja 1A.
– 2003: 1. miejsce, Jaroslav Kalný, Peugeot 206 XS.

Dywizja 2.
– 1987: 1. miejsce, Seppo Niittymäki, Peugeot 205 T16 E2;
– 1988: 1. miejsce, Matti Alamäki, Peugeot 205 T16 E2;
– 1989: 1. miejsce, Matti Alamäki, Peugeot 205 T16 E2;
– 1990: 1. miejsce, Matti Alamäki, Peugeot 205 T16 E2;
– 2000: 1. miejsce, Eddy Bénézet, Peugeot 306 S16.

1400 Cup (Dyw. 2A.
– 1997: 1. miejsce, Jaroslav Kalný, Peugeot 106 Rallye;
– 1998: 1. miejsce, Jaroslav Kalný, Peugeot 106 Rallye.

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata FIA – kalendarz na sezon 2014
– 4 maja: Montalegre (Portugalia);
– 25 maja: Lydden Hill (Wielka Brytania);
– 14 czerwca: Hell (Norwegia);
– 29 czerwca: Kouvola (Finlandia);
– 6 lipca: Holjes (Szwecja);
– 13 lipca: Mettet (Belgia);
– 8 sierpnia: Trois-Rivières (Kanada);
– 7 września: Lohéac (Francja);
– 21 września: Estering (Niemcy);
– 28 września: Franciacorta (Włochy);
– 12 października: Stambuł (Turcja);
– 23 listopada: Cordoba/Misiones (Argentyna).