RENAULT: NOWE CLIO JESIENIĄ W SALONACH

Jesienią do europejskich, w tym polskich, salonów trafi nowe Renault Clio. Jest ono pierwszym seryjnym samochodem w pełni wyrażającym odnowę stylistyczną francuskiej marki, zapoczątkowaną przez Laurensa van den Ackera w concept carze DeZir.

Nowe Renault wyróżnia się atrakcyjnym przodem z powiększonym, pionowym logo, prezentującym się na czarnym błyszczącym tle. Podkreślone chromowanymi obramowaniami reflektory i światła dzienne z diodami LED wzmacniają wyrazistą stylistykę przodu. Model proponowany wyłącznie w wersji 5-drzwiowej wyróżnia się sportowym designem, który dodatkowo podkreślają niemal niewidoczne, wbudowane klamki drzwi tylnych, umieszczone obok tylnych szyb.

W stosunku do modelu poprzedniej generacji zmniejszono prześwit, poszerzono rozstaw kół, które zostały przesunięte maksymalnie na zewnątrz. Już w chwili wprowadzenia do sprzedaży nowe Clio będzie oferowane w 8 kolorach nadwozia, w tym w kolorze Czerwony Flamme (kolor prezentowany podczas rynkowego debiutu), również zainspirowanym kolorem modelu studyjnego DeZir.

Wnętrze

Wnętrze Nowego Clio jest spójne stylistycznie z designem zewnętrznym auta. Ma budzić zaufanie i dawać wrażenie mocy. Design deski rozdzielczej o kształcie przypominającym skrzydło samolotu, centralna konsola multimedialna zdecydowanie lepiej umieszczona, oferowana paleta kolorów nadwozia, cyfrowy prędkościomierz, komfortowe siedzenia, chromowane przyciski i polakierowane na czarny, błyszczący kolor elementy pozwalają na połączenie nowoczesności i ergonomii z wygodą użytkowników.

Już na etapie projektowania pomyślano o możliwościach personalizacji zarówno wnętrza i wyglądu zewnętrznego. Od momentu wprowadzenia na rynek będą dostępne takie elementy, jak: obudowy lusterek bocznych, obramowanie osłony chłodnicy, dolna część tylnego zderzaka, osłony dolnej części drzwi, kolorowe felgi oraz naklejki na dach.

We wnętrzu możliwości personalizacji obejmują: deskę rozdzielczą, panele drzwi, kierownicę, uchwyty nad przednimi drzwiami, podstawę dźwigni zmiany biegów, obramowania nawiewów, tapicerkę i dostępne w ofercie akcesoriów dywaniki. Klient ma wybór pomiędzy różnymi stylami, proponowanymi w postaci pakietów po przystępnych cenach.

Dawka praktycznych innowacji

Renault było pierwszym producentem, który zaoferował umieszczony pod kierownicą, pilot sterujący radioodtwarzaczem (1982 r. – R11 Electronic) i system nawigacji (1994 r. – Safrane), upowszechnił również zastosowanie karty hands free (2001 r.), ekranu o wysokiej rozdzielczości i GPS (Carminat TomTom za 490 euro: 2009 – Clio), wprowadził nawigację z dostępem do Internetu (Carminat TomTom LIVE) w Clio, a obecnie proponuje kolejne innowacyjne rozwiązanie – Renault R-Link.

Łączący ono świat samochodów z dostępem do Internetu, obejmując:
– duży ekran dotykowy o przekątnej 7” (18 cm), intuicyjne sterowanie głosowe i po raz pierwszy na rynku;
– ekran powitalny z możliwością personalizacji, pozwalający na bezpieczną i prostą obsługę;
– nawigację z dostępem do Internetu TOMTOM z Usługami LIVE, zapewniającą najlepsze na rynku informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, co pozwala na optymalizację czasu przejazdu i zużycia paliwa;
– połączenie z układem elektronicznym samochodu, zapewniające między innymi dostęp do zaawansowanej aplikacji „eko-jazdy”, Driving Eco2, która analizuje styl jazdy kierowcy i podaje zalecenia umożliwiające zmniejszenie zużycia paliwa;
– Renault R-Link Store, pierwszy sklep z aplikacjami samochodowymi, zapewniający użytkownikom prosty dostęp do bogatej oferty zróżnicowanych aplikacji z systemu pokładowego samochodu lub z komputera domowego przez serwis MyRenault.

Oferta usług on-line Renault R-Link będzie nieustannie wzbogacana dzięki współpracy z inkubatorami przedsiębiorczości Paris Incubateurs i ze start-up’ami podczas targów LeWeb’11.

Poza usługami LIVE TomTom i aplikacją COYOTE ostrzegającą przed niebezpiecznymi strefami (w krajach, w których te usługi są dostępne) użytkownik będzie na przykład mógł sprawdzić swoją pocztę elektroniczną, informacje, kalendarz, znaleźć miejsce do parkowania, najbliższą stację benzynową lub napisać tweeta.
Jedną z aplikacji Renault R-Link jest Renault R-Sound Effect, umożliwiający personalizację dźwiękową i stworzenie oryginalnego klimatu dźwiękowego we wnętrzu twojego Renault Clio. Renault R-Sound Effect pozwala na symulację 6 różnych, charakterystycznych i atrakcyjnych odgłosów pracy silnika, doskonale zsynchronizowanych z parametrami jazdy (prędkością, przyspieszeniem).

Renault proponuje również w nowym Clio system multimedialny Media Nav, w wyposażeniu seryjnym od drugiego poziomu wyposażenia.

Media Nav, wbudowany w centralną część deski rozdzielczej, z intuicyjnym w obsłudze ekranem dotykowym 7” (18 cm), jest wyposażony w radio i technologię Bluetooth, umożliwiającą słuchanie muzyki ze swojego odtwarzacza w audiostreamingu lub korzystanie z telefonicznego zestawu głośnomówiącego. System umożliwia również podłączanie przenośnych urządzeń audio za pomocą gniazd USB i Jack, umieszczonych w panelu czołowym. Media Nav oferuje nawigację Nav N Go z trybem wyświetlania 2D (Birdview).

Dzięki portowi USB i dedykowanemu interfejsowi internetowemu, klienci mogą aktualizować mapy NAVTEQ.

Premiera nowego radioodtwarzacza

Wszystkie wersje Clio oferują pomysłowy system dźwiękowy z wbudowanymi w przednie drzwi głośnikami. System Renault Bass Reflex może odtworzyć głośność i komfort odsłuchu typowe dla profesjonalnych głośników. Zapewnia on lepsze przenoszenie basów, ma też wyższy próg nasycenia i dystorsji dźwięku.

Cała gama Nowego Renault Clio posiada w wyposażeniu seryjnym lub opcjonalnym radioodtwarzacze wyposażone w technologię Bluetooth, zapewniającą bezprzewodowe nawiązywanie połączeń telefonicznych i odsłuchiwanie muzyki z przenośnych odtwarzaczy w audiostreamingu przy zapewnieniu doskonałej jakości dźwięku. Wszystkie radioodtwarzacze posiadają gniazda USB i Jack.

Silniki

Renault Clio oferuje odnowioną gamę silników benzynowych i wysokoprężnych, co pozwala uzyskać niskie zużycie paliwa, a jednocześnie zapewnić komfort prowadzenia samochodu. Dwa nowe silniki benzynowe Energy TCe 90 i TCe 120 wykazują się bardzo niskim zużyciem paliwa i ograniczoną emisją CO2, a jednocześnie dobrym przyspieszeniem.

W gamie silników wysokoprężnych, jednostka Energy dCi nowej generacji przeszła gruntowną modernizację i umożliwia Nowemu Renault Clio bicie rekordów oszczędności w spalaniu przy utrzymaniu wysokiego komfortu prowadzenia.

Nowe Clio jest pierwszym samochodem marki Renault, w którym oferowany jest nowy silnik turbo Energy TCe 90. Jest to pierwsza 3-cylindrowa jednostka produkcji Renault. Zapewnia ona połączenie komfortu jazdy z oszczędnym zużyciem paliwa:
– silnik 3-cylindrowy turbodoładowany o pojemności skokowej 899 cm3, wyposażony w system Stop & Start, prezentujący osiągi silnika wolnossącego o pojemności 1,4 litra;
– turbosprężarka o bardzo małej bezwładności, pozwalająca wykorzystać moment obrotowy silnika już w niskim zakresie obrotów; 90 KM i 135 Nm przy 2 000 obr./min. (90 proc. momentu dostępne od 1 650 obr./min., aż do 5 000 obr./min.);
– optymalna wersja jednostki napędowej ze skrzynią o wydłużonych przełożeniach zapewnia spalanie na poziomie 4,3 litra/100 km i emisję 99 g CO2/km ;
– zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2 c o 21 proc. w porównaniu do zastępowanego silnika TCe 100.

Rodzina Energy powiększa się o nową wersję silnika 1.5 dCi o mocy 90 KM wyposażoną w system Stop & Start:
– 4-cylindrowa jednostka o pojemności skokowej 1,5 litra posiadająca moment obrotowy 220 Nm dostępny od 1 750 obr./min., czyli o 20 Nm więcej od obecnie oferowanej wersji dCi 90;
– optymalna wersja jednostki napędowej ze skrzynią o wydłużonych przełożeniach, sygnowana znakiem Renault Eco2, zapewnia spalanie na poziomie 3,2 litra/100 km i niską emisję 83 g CO2 / km.

Nowe Renault będzie wyposażone w nowy, bardzo dynamiczny silnik TCe 120, współpracujący z 6-biegową skrzynią EDC (Efficient Dual Clutch):
-silnik 4-cylindrowy o pojemności skokowej 1,2 litra, prezentujący osiągi silnika wolnossącego o pojemności 1,6 litra;
-jednostka z układem bezpośredniego wtrysku benzyny i turbosprężarką o mocy 120 KM, rozwijająca moment 190 Nm od 1 750 obr./min.

Obecnie silnik ten jest w trakcie homologacji i będzie dostępny w sprzedaży w pierwszym półroczu 2013 roku. Będzie to jedna z najoszczędniejszych, a jednocześnie najmocniejszych jednostek w swej kategorii.

Rozszerzenie oferty w pierwszym półroczu 2013 roku o skrzynię z podwójnym sprzęgłem montowaną do silnika dCi 90 pozwoli Nowemu Renault Clio na udostępnienie szerszym grupom klientów komfortu i przyjemności prowadzenia samochodu z oszczędną, a zarazem szybko reagującą skrzynią automatyczną.

Dodatkowe usługi promujące ekojazdę

Oprócz zaawansowania technologicznego, Nowe Renault Clio oferuje szereg spójnych i skutecznych rozwiązań wspomagających kierowcę w dążeniu do ograniczenia zużycia paliwa i emisji CO2:
– funkcję „Eco”, włączaną naciśnięciem przycisku, umożliwiającą ograniczenie zużycia paliwa o 10 proc. przy jednoczesnej zmianie osiągów samochodu;
– wskaźniki stylu prowadzenia samochodu (zielony, żółty, pomarańczowy) i zmiany biegów (GCI – Gear Changes Indicator) na desce rozdzielczej d, pomagające kierowcy tak zmienić swój styl jazdy, by zmniejszyć zużycia paliwa;
– aplikację Driving Eco2, dostępną w Renault R-Link, dostarczającą wyczerpujące informacje, pomocne kierowcy w analizowaniu jazdy i w zmianie sposobu prowadzenia auta w celu zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2.

Jakość i bezpieczeństwo

Produkowane we Flins (Francja) oraz w Bursie (Turcja), Renault Clio – samochód w przystępnej cenie – spełnia standardy jakościowe Renault. Optymalnie wykorzystuje płytę podłogową B Renault – Nissan, zapewniając komfort jazdy, zwrotność i doskonałe właściwości akustyczne.

W dziedzinie bezpieczeństwa Nowe Renault Clio ma kogo naśladować, ponieważ Clio III było pierwszym samochodem segmentu B, który otrzymał 5 gwiazdek w teście zderzeniowym Euro NCAP w 2005 roku. Ambicją bogato wyposażonego Nowego Renault Clio jest także osiągnięcie najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Od 4 lipca, internauci mogą poznać nowe Clio oglądając na zdjęciach i filmach, wchodząc na stronę www.clio.renault.pl.