SEAT ORAZ CUPRA: STRATEGIA EKO WPROWADZANA W ŻYCIE

SEAT konsekwentnie wprowadza nowe rozwiązania związane z planem intensywnej elektryfikacji, a ogłoszone już w ubiegłym roku.

Po premierze modeli Leon obu firm, dostępnych z hybrydowym układem napędowym typu plug-in, producent przedstawił produkcyjną wersję CUPRY Formentora.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Pierwszy autorski model marki również będzie oferowany w wersji hybrydowej.

Poprzez elektryfikację aut w ofercie SEAT stwarza klientom możliwość bardziej ekologicznej jazdy. Zasięg w trybie elektrycznym każdego z nowych samochodów marki wynosi 60 km, a emisję CO2 poszczególnych modeli szacuje się na mniej niż 50 g/km.

Tym samym producent zrobił pierwszy krok w kierunku wywiązania się z zobowiązań złożonych po ogłoszeniu porozumienia paryskiego – do 2050 roku producent ma stać się firmą neutralną klimatycznie, zarówno pod względem produkcji, jak i oferowanych przez nią pojazdów.

– Rok 2019 był najlepszym w naszej historii. Trzeci rok z rzędu utrzymaliśmy dwucyfrowy wzrost, pomimo kurczących się rynków, czym potwierdziliśmy status najszybciej rozwijającej się marki motoryzacyjnej w Europie. Rok 2020 rozpoczęliśmy od kolejnego wzrotu i chociaż przed nami jeszcze trudniejsze wyzwania, odważnie kroczymy wytyczoną ścieżką – powiedział Carsten Isensee, CEO SEAT-a.

– Odkąd w Terramar ogłosiliśmy narodziny nowej marki, sprzedaliśmy już 40 tys. samochodów. CUPRA pozwala nam tworzyć auta, które budzą jeszcze większe emocje. Spodziewamy się, że w 2020 roku, kiedy wszystkie nowe modele marki wejdą do sprzedaży, CUPRA osiągnie obrót na poziomie miliarda euro, czyli 10% całkowitego obrotu SEAT-a – dodał Wayne Griffiths, CEO CUPRY i wiceprezes SEAT-a ds. sprzedaży i marketingu.

Obaj menadżerowie podkreślają, że chociaż bieżący rok najpewniej przyniesie niekorzystne tendencje dla całej gospodarki, w tym przemysłu motoryzacyjnego, SEAT pozytywnie rozpoczął rok.

Sześć nowych modeli SEAT i CUPRA do 2021 roku

W zakładach SEAT-a w Martorell zaczęła się właśnie produkcja nowego SEAT-a Leona, oferowanego w wersji pięciodrzwiowej i Sportstourer. Z taśm produkcyjnych w połowie roku zaczną także zjeżdżać samochody CUPRA Leon, a w trzecim kwartale – Formentor. Konsekwencją wprowadzenia do oferty nowych modeli jest zwiększenie produkcji w głównym zakładzie, który zbliża się do pełnej wydajności.

Do wymienionych aut hybrydowych dołączą również SEAT Tarraco w wersji PHEV oraz całkowicie elektryczne modele Mii electric i el-Born. Do 2021 roku na drogi wyjedzie łącznie 6 modeli z napędem hybrydowym lub elektrycznym.

SEAT Leon, jest oferowany z najnowocześniejszym układem hybrydowym typu plug-in, opartym na współdziałaniu silnika spalinowego TSI z silnikiem elektrycznym, zaopatrzonym w akumulator litowo- jonowy o mocy 13 kWh. Jednostki zapewniają łączną moc wynoszącą 204 KM/150 kW. Samochód w trybie elektrycznym może przejechać 60 km.

SEAT Leon występuje także w wersji z technologią mild hybrid, dostępnej w połączeniu z jednym z dwóch silników spalinowych – 1,0-litrową jednostką TSI o mocy 81 kW/110 KM lub 1,5-litrową jednostką o mocy 110 kW/150 KM – sparowanych z 48-woltowym elektrycznym układem hybrydowym.

Po ostatecznym ustaleniu struktury firmy i inauguracji oficjalnej siedziby, CUPRA przedstawiła swój pierwszy własny model, Formentor. Nowy samochód trafi do sprzedaży w drugiej połowie roku i będzie dostępny z dwoma rodzajami silników. Crossover łączy dwie cechy na stałe wpisane w DNA marki: wysoką wydajność i wyrafinowany design. Obok niego w gamie znajdzie się Ateca i niedawno zaprezentowany Leon.