SHELL ECO MARATHON 2012: POLACY JUŻ GOTOWI

Przejechanie maksymalnej odległości na zaledwie jednym litrze paliwa? To dopiero wyzwanie! W dniach 17 – 19 maja ponad 3 tysiące studentów wykorzysta swoją wiedzę naukową oraz umiejętności rajdowe, celem przemierzenia trasy biegnącej ulicami Rotterdamu.

Tegoroczna, europejska edycja Shell Eco – Marathon, po raz pierwszy rozgrywać się będzie na ulicach miasta. Na potrzeby konkursu skonstruowany został specjalny tor biegnący najważniejszymi ulicami Rotterdamu. 227 drużyn z 23 krajów przemierzy dziesięć okrążeń, w czasie krótszym niż 39 minut, ze średnią prędkością 25 km/h. Uczestnicy polegać będą jedynie na zbudowanych przez siebie pojazdach oraz swoich umiejętnościach w sprawnym pokonywaniu zakrętów.


Zobacz także:
SHELL ECO MARATHON 2012: REKORDY USTANOWIONE
SHELL ECO MARATHON 2012: T-MOBILE PATRONEM
SHELL ECO MARATHON 2012: MICHELIN BIJE REKORD
SHELL ECO MARATHON 2012: ZAPROSZENIE NA TARGI
NOWE OPONY MICHELIN W SHELL ECO MARATHON 2012


Holenderskie miasto nie przypadkowo zostało wybrane na miejsce, w którym odbędzie się konkurs. Rotterdam, obok zjawiskowych widoków, posiada również wieloletnie doświadczenie w organizacji międzynarodowych wydarzeń i festiwali. Co więcej, podkreślając swoje działania na rzecz gospodarki oraz ochrony środowiska, metropolia stara się o miano Zielonej Stolicy Europy 2014. To wszystko sprawia, że jest doskonałym miejscem, które przybliża ideę Shell Eco – Marathonu publiczności zainteresowanej zrównoważonym i ekologicznym transportem.

Zawody w Rotterdamie z pewnością nie zawiodą oczekiwań uczestników i obserwatorów. Kompleks, na którym rozgrywany jest wyścig wzbogacony został o szereg interaktywnych przestrzeni i wydarzeń związanych bezpośrednio z przyszłością transportu oraz efektywnym wykorzystaniem energii.

Silna reprezentacja Polski

– Z roku na rok, projekt Shell Eco – Marathon cieszy się coraz większą popularnością. Z dumą dzielimy się informacjami o silnej reprezentacji Polski, w postaci 8 znakomitych zespołów młodych ludzi – mówi Marek Gawroński, rzecznik prasowy Shell Polska.

W 28. edycji zawodów udział wezmą:

* SKAP 1 – Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Kropelka to sztandarowy projekt zespołu, który od kilku lat bierze udział w Shell Eco – Marathon z coraz lepszymi wynikami Ważący 49 kg bolid,
w 2011r. ustanowił rekord Polski przejeżdżając 659 km na jednym litrze paliwa.

* SiMR Team – Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W udoskonalaniu bolidu bierze udział 5 osób. Bolid Hussar w ubiegłym roku zajął zaszczytne 79 miejsce w europejskiej edycji Shell Eco Marathon.

* Green Arrow – Koło Naukowe Mechaników Pojazdów na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.Kilkuosobowa drużyna, buduje pojazd startujący w kategorii UrbanConcept.

* Team High Octane – Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej. W przygotowaniach pojazdu do wyścigu wzięło udział siedem osób. Ciekawostką jest wykorzystanie w konstrukcji silnika z kosiarki, pozwalający przejechać nawet 200 km na 1 litrze paliwa.

* Mietek Team – Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej. W budowie bolidu Mietek brało udział aż szesnaście osób. To już trzeci wyścig zespołu w wyścigu Shell Eco Marathon od pierwszego startu w 2009 roku.

* Elvic Team – Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej. Drużynę reprezentować będzie pojazd elektryczny z 400-watowym silnikiem.

* Smart Power – Wydział Mechaniczno Technologiczny Politechniki Śląskiej. Pojazd Mushellka opiera się na niezwykle lekkiej konstrukcji, której założeniem jest stawianie jak najmniejszego oporu aerodynamicznego.

* GP Syrena – Politechnika Gdańska. Ekologiczny pojazd stylizowany na „polską syrenkę” jest pomysłem i konstrukcją przygotowaną przez dziewięcioosobowy zespół.

* Eco Zone 505 – Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej, Politechnika Lubelska. Drużyna po raz pierwszy bierze udział w wyścigu, a ich bolid jako jedyny pojazd z Polski napędzany jest silnikiem diesla.

Jakby nie patrzeć – Shell Eco Marathon jest jednym z ważniejszych wydarzeń proekologicznej motoryzacji w roku! Przed rokiem nasi studenci odnieśli wielki sukces. Trzymajmy mocno kciuki, aby tym razem było podobnie…

Zobacz relację z 2011 roku: MEDAL DLA POLSKICH STUDENTÓW – PAKS NA PODIUM! oraz POLSCY STUDENCI W LAUSITZ.