SKODA: KONCEPCYJNY MOUNTIAQ TO POMYSŁ STUDENTÓW

skoda-Mountiaq1

Student Concept Car to kolejny samochód koncepcyjny w ramach projektu, zaprojektowany przez studentów ze zlokalizowanej w Mladá Boleslav Akademii Škody.

Mountiaq to dwudrzwiowy pickup oparty na modelu Kodiaq. Pojazd został zbudowany przez 35 uczniów przy wsparciu ekspertów marki.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

skoda-Mountiaq2

Egzemplarz w energetycznym kolorze Orange Sunset został wyposażony w potężną wyciągarkę, 17-calowe koła Rockstar ze specjalnym bieżnikiem terenowym, podświetlaną przestrzeń ładunkową i nowoczesny system dźwiękowy.

Szósty samochód studencki producenta łączy w sobie użyteczność pick- upa oraz komfort SUV-a. Grupa studentów poświęciła na prace ponad 2000 godzin.

– Nazwa Mountiaq doskonale oddaje poczucie przygody i wyjątkowe właściwości terenowe tego potężnego pickupa. Jestem niesamowicie dumny, że mogłem uczestniczyć w tym wyjątkowym zadaniu – podsumowuje Petr Zemanec, jeden z uczestników projektu.

skoda-Mountiaq4

Dwudrzwiowy pick-up z masywnymi kołami

Studenci Akademii Škoda rozpoczęli pracę nad projektem we wrześniu 2018 r. Pierwszym etapem było wzmocnienie nadwozia. Następnie zdjęto dach i zaprojektowano tylny panel wraz z bocznymi oknami. Drzwi kierowcy i pasażera zostały skrócone i poszerzone. Uczniowie opracowali także specjalne mocowanie wyciągarki z przodu nowego modelu, które jest w stanie wytrzymać ogromne obciążenia.

Jednym z największych wyzwań projektu była integracja w pełni funkcjonalnej pokrywy bagażnika. Aby zapewnić najwyższą użyteczność w terenie, uczniowie zwiększyli prześwit prawie pięciometrowego pick- upa o około dziesięć centymetrów w stosunku do Kodiaqa Scout. Osiągnęli to częściowo dzięki zastosowaniu 17-calowych kół Rockstar II i opon o wyjątkowo głębokim bieżniku terenowym.

Rozstaw osi tego samochodu koncepcyjnego wynosi 2 788 mm. Pojazd napędzany jest przez silnik benzynowy 2.0 TSI o mocy 140 kW (190 KM).

skoda-Mountiaq3

Rozwiązania stylistyczne

Mountiaq przyciąga uwagę nie tylko nadwoziem, ale także detalami i wykończeniem. Na dachu zamontowano podłużny panel oświetleniowy, a z przodu masywny off- roadowy zderzak z wyciągarką i hakiem. Opracowany przez studentów lakier Orange Sunset komponuje się z terenowym charakterem pojazdu. Ponadto młodzi konstruktorzy pomyśleli o dodatkowym schowku w skrzyni ładunkowej i jej podświetleniu. Podobnie jak w modelach Scala i Kamiq, napis Škoda umieszczony jest z tyłu samochodu, na środku bagażnika.

Wnętrze studenckiego projektu wykończone jest w pomarańczowej i czarnej skórze. Podobnie jak w poprzednich samochodach studenckich młodzi konstruktorzy, aby pokazać swoją kreatywność i umiejętności, zdecydowali się wyposażyć model w zaskakujące szczegóły, takie jak podświetlana osłona chłodnicy czy rozbudowany system dźwiękowy.

Projekt Student Concept Car wystartował w 2014 roku. Daje on studentom akademii możliwość sprawdzenia swoich umiejętności podczas budowy spektakularnych i niekonwencjonalnych pojazdów koncepcyjnych. Studenci pracowali pod okiem specjalistów z Działu R&D, Działu Produkcji oraz zespołu designerów.

skoda-Mountiaq5