SOLARIS: WAŻNA POLSKO – NIEMIECKA NAGRODA

Firma Solaris Bus & Coach S.A. w uznaniu swoich dokonań na rynku niemieckim została wyróżniona Polsko- Niemiecką Nagrodą Gospodarczą. Gala wręczenia nagrody odbyła się podczas organizowanego przez Dolnośląską Fundację Rozwoju Regionalnego, Dolnośląskiego Forum Gospodarczego w Krzyżowej.

Patronami forum są ministerstwa gospodarki Polski i Niemiec.

W tym roku mija jedenaście lat od kiedy podpoznański producent sprzedał pierwsze autobusy do Niemiec, gdzie jest obecnie największym eksporterem, z ponad 10-procentowym udziałem w rynku. Nagrodę, przyznawaną za szczególny wkład w rozwój polsko- niemieckiej współpracy gospodarczej, wręczali Ilona Antoniszyn-Klik, Wiceminister Gospodarki, Jerzy Tutaj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Jarosław Kurzawa, jeden z pomysłodawców i animator Dolnośląskiego Forum Gospodarczego. Statuetkę dla Solaris Bus & Coach S.A. odebrał Jan Olszewski, Dyrektor Rozwoju Firmy.

– Ministerstwo Gospodarki z satysfakcją obserwuje sukcesy Pani Przedsiębiorstwa na rynkach zagranicznych, a zwłaszcza w Niemczech, gdzie Solaris zdobył sobie uznanie innowacyjnością i wysoką jakością produkowanych autobusów – czytamy w liście skierowanym do Solange Olszewskiej, Prezes Zarządu Solarisa przez Wicepremiera, Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka. List został odczytany również podczas wręczenia nagrody.

Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą również laureaci z minionych lat, oceniała firmy, biorąc pod uwagę nie tylko wyniki finansowe, zatrudnienie i pozycję rynkową, ale również inwestycje w innowacje oraz działalność prospołeczną i środowiskową firmy.

Pierwsze autobusy Solarisa sprzedane w Niemczech trafiły do berlińskiego przewoźnika ABUS. Były to dwa 12-metrowe niskopodłogowe Solarisy Urbino pierwszej generacji. Obecnie firma produkuje już trzecią generację tego modelu, a liczba wszystkich pojazdów z emblematem zielonego jamnika jeżdżących na terenie Niemiec przekroczyła niedawno 1500 sztuk. Są obecne w 94 niemieckich miastach.