SUPERENDURO 2013: BŁAŻUSIAK MISTRZEM ŚWIATA

Tadek SuperEnduro

Zawodnik Orlen Team oraz fabrycznego zespołu KTM, Tadek Błażusiak, zwyciężył w ostatniej, trzeciej eliminacji cyklu SuperEnduro i zdobył czwarty tytuł Mistrza Świata! Finałowa rozgrywka miała miejsce w hali w Tours we Francji.

Tadeusz do ostatniej rundy SuperEnduro przystąpił posiadając 29 punktów przewagi nad kolejnym w klasyfikacji łącznej Davidem Knightem. Już po drugim – z trzech zaplanowanych na wieczór – wyścigu wiadomo było, że tytuł należy do Polaka.


Zobacz także:
SPORT
MOTOCYKLE


Wieczór rozpoczął się pomyślnie dla Tadeusza (KTM), który zajął drugie miejsce w kwalifikacjach i z tej też pozycji przystąpił do pierwszego wyścigu zaraz za Jonnym Walkerem (KTM). Walker rozpoczął bardzo szybko nadając tempo całej stawce, jednak po czterech początkowych okrążeniach zaczął odczuwać silny ból ręki. W tej sytuacji zaatakował Błażusiak, który objął prowadzenie i dowiózł je do mety. Przebijający się z dalszej pozycji David Knight (Honda) również prześcignął Walkera i ukończył wyścig jako drugi.

Drugi wyścig wieczoru – tak jak zazwyczaj – miał odwróconą kolejność startową. W tych warunkach świetnie wystartował kierowca Husaberg – Dani Gibert, który od razu wypracował bezpieczną przewagę nad konkurentami. Przebijający się z końca stawki, po dość niefortunnym starcie, Błażusiak rozpoczął gonitwę. Nadrabiając na każdym okrążeniu kierowca Orlen Team zdołał przebić się na drugą pozycję w wyścigu. Zwyciężył Gibert przed Błażusiakiem i Gomezem. Łączna suma punktów wypracowanych przez Tadeusza gwarantowała mu już w tym momencie tytuł Mistrza Świata.

W ostatnim, finałowym wyścigu wieczoru, Błażusiak popisał się rewelacyjnym startem. Szybko objął prowadzenie, jednak na szóstym okrążeniu, na piaszczystej partii zakopał przednie koło motocykla i upadł. Błąd Polaka wykorzystali Knight – zwycięzca tego wyścigu oraz Walker – drugi na mecie.

2013 FIM Superenduro World Championship – 3. Eliminacja
1. Taddy Blażusiak (KTM / Orlen Team) – 51 pkt.;
2. David Knight (Honda) – 48 pkt.;
3. Jonny Walker (Honda) – 38 pkt.

2013 FIM Superenduro World Championship – klasyfikacja generalna
1. Blażusiak (KTM / Orlen Team) – 162 pkt.;
2. Knight (Honda) – 130 pkt.;
3. Walker (Honda) – 119 pkt.;
4. Alfredo Gomez (Husaberg) – 99 pkt.;
5. Kornel Nemeth (KTM) – 89 pkt.