TE KRAJE SĄ NAJLEPIEJ PRZYGOTOWANE NA ELEKTRYKI

Holandia, Norwegia i Wielka Brytania są najlepiej przygotowanymi krajami w Europie do wprowadzenia pojazdów elektrycznych.

Taki jest wniosek z nowego badania przeprowadzonego przez LeasePlan – EV Readiness Index, opublikowanego przed tegorocznym spotkaniem Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Prawie wszystkie kraje ujęte w badaniu wykazały poprawę wyniku w porównaniu z rokiem ubiegłym, wykazując wyższy stopień przygotowania do wprowadzenia pojazdów elektrycznych na całym kontynencie, chociaż poziom zaawansowania poszczególnych krajów różni się znacznie w całej Europie.

Poprawa w badaniu wynika z połączenia większej dostępności infrastruktury do ładowania (wzrost o 73 proc.) z bardziej korzystnym systemem benefitów dla kierowców pojazdów elektrycznych w wielu krajach. Średnio kierowcy pojazdów elektrycznych płacą o 40 proc. mniej podatku niż kierowcy pojazdów z silnikiem spalinowym (ICE), chociaż w niektórych krajach kierowcy pojazdów elektrycznych płacą w rzeczywistości wyższy podatek.

W całej Europie rejestracje pojazdów elektrycznych wzrosły średnio o około 60 proc.

LeasePlan’s EV Readiness Index 2019 to kompleksowa analiza stanu przygotowania 22 krajów europejskich do elektromobilnej rewolucji. Badanie opiera się na czterech czynnikach: poziomie dojrzałości rynku pojazdów elektrycznych, poziomie rozwoju infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, wsparciu ze strony rządu i doświadczeniach LeasePlan z EV w każdym z krajów.

– Chociaż nasz EV Readiness Index 2020 wskazuje, że jazda samochodami elektrycznymi staje się realną opcją w coraz większej liczbie krajów, to jednak przed nami jeszcze długa droga do tego, aby wszyscy zaczęli jeździć elektrykami. Miliony Europejczyków nadal mieszkają w krajach, w których publiczna infrastruktura do ładowania pojazdów jest niewystarczająca lub w których płacą wyższe podatki niż kierowcy samochodów z silnikami spalinowymi. Przejście na energię elektryczną jest jedną z najprostszych rzeczy, jakie możemy wszyscy zrobić, aby pomóc w walce ze zmianami klimatu i dlatego każdego z nas powinno być stać na ekologiczną jazdę. Politycy muszą zatem zwiększyć inwestycje w publiczną infrastrukturę do ładowania oraz zachęcać do korzystania z pojazdów elektrycznych – powiedział Tex Gunning, Prezes Zarządu LeasePlan.