TOKIO 2011: ELEKTRYCZNE KONCEPCJE NISSANA

Nissan Motor Co., Ltd. na trwającym własnie Salonie Motoryzacyjnym Tokio 2011 prezentuje wybrane nowe modele produkcyjne i prototypy, a także trzy samochody koncepcyjne. Są to pojazdy elektryczne: PIVO 3, ESFLOW oraz TOWNPOD.

PIVO 3 to inteligentny miejski pojazd elektryczny na najbliższą przyszłość, ESFLOW – w pełni elektryczny samochód sportowy, a TOWNPOD – niekonwencjonalny elektryczny pojazd do pracy lub rekreacji. Kolejnymi eksponatami są: inteligentny dom przyszłości (elektryczność z Nissana LEAF, paneli słonecznych i ogniw paliwowych), prototyp lekkiego pojazdu dostawczego nowej generacji (nowy NV350) oraz wystawa poświęcona ostatnim innowacjom Nissana w dziedzinie mobilności z zerową emisją i bezpieczeństwa.

PIVO 3

Pojazd z systemem automatycznego parkowania (Automated Valet Parking – AVP) umie sam znaleźć miejsce parkingowe i ustawić się na nim bez pomocy kierowcy, korzystając z infrastruktury, w którą w przyszłości mogą być wyposażone publiczne parkingi. Samochód może także sam podłączyć się do ładowarki i wrócić z parkingu do kierowcy, który wezwie go przez smartphone’a.

PIVO 3 z kompaktowym trzymiejscowym nadwoziem o długości trzech metrów, z wąsko rozstawionymi tylnymi kołami i silnikami wbudowanymi w koła może zawrócić na drodze o szerokości zaledwie 4 metrów. Niezwykle zwrotny może zawrócić praktycznie w miejscu dzięki skrętnym przednim i tylnym kołom.

 

 

Elementy charakterystyczne: dynamiczne nadwozie, zestaw wskaźników zintegrowany z wysokiej klasy wnętrzem, centralna pozycja kierowcy. Urzeczywistnienie koncepcji mobilności na najbliższą przyszłość: bliska relacja samochodu z kierowcą oraz z otoczeniem w systemie przepływu energii wytwarzanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

ESFLOW

Światowy debiut. W pełni elektryczny samochód sportowy oferujący świetne właściwości jezdne i osiągi z wykorzystaniem rozwiązań znanych z modelu Nissan LEAF.

Elementy charakterystyczne: dwumiejscowe nadwozie, tylny napęd, dwa niezależne, zamontowane centralnie silniki elektryczne napędzające tylne koła, z systemem optymalizującym dynamikę pojazdu i dostosowującym jego charakterystykę do preferencji kierowcy i sytuacji na drodze, laminowane akumulatory litowo-jonowe umiejscowione w sposób zapewniający idealny rozkład mas w tylnej i przedniej części pojazdu, łukowato wyprofilowana szyba czołowa zapewniająca bardzo dobrą widoczność ponad typową dla pojazdu elektrycznego niską maską, przyspieszenie 0-100 km/h (0-62 mph) w niespełna 5 sekund, zasięg 240 kilometrów (150 mil) na jednym ładowaniu (wg standardu US LA4).

 

 

TOWNPOD

Zaprezentowany zostanie szerzej na Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu w 2012 roku. Modny i funkcjonalny pojazd, elastycznie dostosowujący się do potrzeb użytkownika.

Elementy charakterystyczne: nadwozie będące połączeniem eleganckiego coupe z… przestronnym vanem, atrakcyjna stylistyka przednich foteli, funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń bagażowa ze schowkiem na tylne siedzenia w oparciach przednich foteli, troje podwójnych drzwi i dzielony otwierany dach – łatwe wsiadanie i wysiadanie na ciasnych parkingach, wygodny załadunek i rozładunek, a także możliwość przewożenia dłuższych przedmiotów, wyświetlacz dotykowy komunikujący się ze smartphonem użytkownika – idealne rozwiązanie dla wiecznie zajętych specjalistów, zeroemisyjny napęd pozwalający czerpać radość z dynamicznej jazdy nawet bardzo ekologicznie uświadomionym kierowcom.

NV350

Obniżone zużycie paliwa. Współczesna stylizacja i solidna sylwetka, funkcjonalne i przestronne wnętrze.

Elementy charakterystyczne: bezkluczykowy system uruchamiania (po raz pierwszy w pojeździe dostawczym), Nissan Intelligent KeyTM, dźwignia zmiany biegów w desce rozdzielczej, hamulec postojowy obsługiwany stopą, powierzchnia ładunkowa o długości 3 metrów, tylna kanapa dzielona w układzie 50:50, uchwyty wbudowane w boczne ścianki, ułatwiające zamocowanie ładunku i elastyczną aranżację przestrzeni ładunkowej.

Premiera w Japonii jest zaplanowana na lato 2012.

 

 

ZAAWANSOWANA TECHNOLOGIA

Technologia pojazdów elektrycznych Nissana oferuje nowe zalety objaśnione w multimedialnych prezentacjach „Inteligentnego domu przyszłości” i „Inteligentnej społeczności korzystającej z pojazdów elektrycznych”

Inteligentny dom przyszłości NSH-2012

Nissan zaprezentuje swój inteligentny dom „NSH-2012″, w którym wykorzystano system zaopatrzenia w energię „LEAF to Home” (V2H) doprowadzaną z akumulatorów Nissana LEAF. Energia do zasilania „inteligentnego domu” pochodzi z paneli słonecznych, ogniw paliwowych i właśnie akumulatorów modelu LEAF. W ten sposób gospodarstwo domowe ma zapewniony stały dopływ prądu niezależnie od pogody. Nawet w czasie awarii sieci elektroenergetycznej domowe odbiorniki mogą pobierać prąd z akumulatorów.

Inteligentna społeczność

Nowy styl życia w „inteligentnej społeczności” to rozszerzenie koncepcji zasilania “LEAF to Home” polegające na integracji źródeł energii odnawialnej i dwukierunkowym przepływie energii w sieci. W prezentacjach przedstawiono możliwości uzyskane dzięki pojazdom elektrycznym w trzech kontekstach: mieszkania, budynku i całej społeczności.

 

 

PURE DRIVETM

To inicjatywa koncernu, której celem jest poprawa parametrów ekologicznych zespołów napędowych zasilanych konwencjonalnym paliwem. Na przekrojach i prezentacjach wideo zademonstrowano działanie technologii PURE DRIVETM, w tym ekologicznych diesli, napędów hybrydowych, systemu start/stop oraz przekładni bezstopniowej XTRONIC CVT.

Tarcza bezpieczeństwa Nissana

Nissan postawił sobie za cel ograniczenie śmiertelności ofiar, a nawet poważnych obrażeń w wypadkach z udziałem pojazdów tej marki do poziomu bliskiego zera. Koncepcja „Tarczy bezpieczeństwa” to warunki, jakie muszą być zapewnione przed i po kolizji dzięki zastosowaniu kompleksowych rozwiązań technicznych w dziedzinie bezpieczeństwa.

Do końca 2011 roku firma wprowadzi 9 takich rozwiązań, które utworzą „Tarczę bezpieczeństwa” dla jego klientów. Działanie tych innowacji zostanie zilustrowane filmami i interaktywnymi prezentacjami.