TOMTOM: ROK 2020 ZE SPADKIEM NATĘŻENIA RUCHU W MIASTACH

TomTom opublikował raport obrazujący sytuację na drogach w 2020 roku w 416 miastach z 57 krajów. W rankingu najbardziej zakorkowanych polskich miast nie nastąpiły większe zmiany.

Istotne jest jednak to, jak bardzo pandemia wpłynęła na poziom zatłoczenia na drogach – zarówno w kraju, jak i na świecie.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

We wszystkich dwunastu polskich miastach ujętych w raporcie odnotowano spadki poziomu zatłoczenia (średnio o 5 p.p.), zaś w godzinach szczytu średnio aż o 15 p.p. Koronawirus miał zatem kluczowy wpływ na wyhamowanie trendu, jakim był rosnący z każdym rokiem poziom zakorkowania w polskich miastach.

Dane o ruchu drogowym firmy TomTom są gromadzone z 600 milionów urządzeń. Opracowana w ten sposób, już dziesiąta edycja raportu TomTom Traffic Index jest miarodajnym wskaźnikiem tego, w jaki sposób przemieszczają się kierowcy, ale też dostarcza rzetelne dane o poziomie aktywności gospodarczej, globalnego handlu i wielu innych. Od początku pandemii Covid- 19 dane były wykorzystywane przez analityków, duże korporacje i media do wyjaśnienia zmieniającego się świata.

– W zeszłym roku ogłosiliśmy, że w 2019 r. globalny poziom natężenia ruchu wzrósł po raz dziewiąty z rzędu. W 2020 r. mieliśmy do czynienia z zupełnie innym obrazem sytuacji. Z powodu Covid-19 i wprowadzonych restrykcji, to jak się poruszamy zmieniło się – i to bardzo szybko – powiedział Marcin Graczyk, Sr Product Owner, Traffic and Travel Information, TomTom.

Eksperci firmy TomTom wątpią jednak, że drogi pozostaną niezakorkowane, o ile nie nastąpi wspólna i celowa zmiana zachowania kierowców, wspierana przez decydentów oraz, co ważne, pracodawców. Brak godzin szczytu jest możliwy dzięki elastycznym godzinom pracy, umożliwianiu pracownikom pracy z domu oraz inteligentnemu podejściu do wykorzystania danych o ruchu drogowym w celu określenia najlepszych czasów przejazdu.

– Chociaż w 2020 r. ruch drogowy zmniejszył się, to jednak nie będzie to długofalowym trendem. Będziemy świadkami ponownego wzrostu natężenia ruchu drogowego, gdy pracownicy wrócą do biur i dawnych, rutynowych zajęć. Dlatego właśnie teraz nadszedł czas, aby planiści miejscy, decydenci, pracodawcy i kierowcy dokonali podsumowania działań, które zostaną podjęte w celu zmniejszenia zatłoczenia dróg w przyszłości – dodaje Anna Nowak, Principal Software Engineer, Traffic and Travel Information, TomTom.

Oprócz rankingu miast od najbardziej do najmniej zatłoczonych, TomTom Traffic Index dostarcza wartościowe dane w postaci angażujących i interaktywnych wizualizacji na temat tego, jak pandemia wpłynęła na mobilność na drogach. W tym roku raport po raz pierwszy zawiera dedykowane strony dla poszczególnych krajów, dzięki czemu odbiorcy mogą sprawdzić, jak zmienił się ruch na drogach w Polsce i na całym świecie.

Najbardziej zakorkowane ulice w polskich miastach:
– Łódź: Zachodnia, Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego, Aleja Włókniarzy, Zgierska.
– Warszawa: Puławska, Aleje Jerozolimskie, Wawelska, Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego.
– Kraków: Zakopiańska, Opolska, Aleja 29 Listopada, Nowohucka.
– Wrocław: Grabiszyńska, Zwycięska, Generała Romualda Traugutta, Kosmonautów.
– Poznań:, Lechicka, Obornicka, Grunwaldzka, Jana Pawła II

Cały raport TomTom Traffic Index jest już dostępny online pod linkiem: http://www.tomtom.com/trafficindex .