TOYOTA: RUSZA PRODUKCJA CZĘŚCI DO MODELU 2000GT

Rusza produkcja części zamiennych do legendarnej 2000 GT. To pierwszy super- samochód w historii marki. Za proces odpowiedzialna jest Toyota Gazoo Racing.

Jest to kolejny etap programu GR Heritage Parts Project. Części do klasycznego coupe będą dostępne zarówno w Japonii, jak i na innych rynkach.


Zobacz relacje:

HISTORIA/OLDTIMERS

ROZMAITOŚCI


 

Właściciele tych wyjątkowych aut będą mogli kupić oryginalne komponenty w autoryzowanych salonach Toyoty. Nie jest to pierwsza linia GR Heritage Parts, która trafi do oferty marki. W maju 2019 roku podczas konferencji prasowej poświęconej nowej GR Suprze A90 Toyota ogłosiła, że wyprodukuje wybrane części zamienne do klasycznej Supry A70 i A80.

Toyota 2000 GT to sportowy samochód opracowany we współpracy z Yamaha Motor Co., który zadebiutował na rynku w 1967 roku. Choć do 1970 roku powstało tylko 337 egzemplarzy, sportowe coupe zdobyło światową sławę jako samochód Jamesa Bonda w filmie „Żyje się tylko dwa razy”.

Marka zastosowała w nim wiele najnowocześniejszych japońskich technologii, w tym 2-litrowy, 6-cylindrowy, rzędowy silnik DOHC, dwuwahaczowe zawieszenie wszystkich kół, hamulce tarczowe przy czterech kołach, radialne opony, koła ze stopu magnezu i otwierane reflektory. Samochód rozpędzał się do prędkości 220 km/h, dorównując swoim europejskim konkurentom.

Jeszcze przed debiutem rynkowym Toyota 2000 GT wzięła udział w wyczynowych testach prędkości i pomimo nadciągającego cyklonu i niebezpiecznych warunków atmosferycznych pobiła trzy rekordy świata (na 10 000 mil, 15 000 km i 72 godzin) oraz 13 międzynarodowych rekordów. W wielu wyścigach zajęła pierwsze miejsce lub zdobyła wysokie pozycje w klasyfikacji.

Seria GR Heritage Parts do Toyoty 2000 GT zawiera części związane z pięciostopniową manualną skrzynią biegów oraz mechanizmem różnicowym. Do skrzyni biegów można dokupić koła zębate, piastę i pierścień synchronizatora, zestaw uszczelek i simeringów, zestaw łożysk, zestaw pierścieni zabezpieczających, podkładki dystansujące i widełki zmiany biegów, zaś do mechanizmu różnicowego zestaw kół zębatych przekładni głównej wraz ze śrubami zestawu zębatek.

Aby projekt części zamiennych do modelu 2000 GT mógł zakończyć się powodzeniem, Toyota zaangażowała w jego realizację zarówno własne fabryki i ośrodki rozwojowe, jak i renomowanych partnerów. Od 1 sierpnia 2020 roku na stronie Toyota Gazoo Racing Racing będą publikowane odpowiednie informacje oraz rozpocznie się przyjmowanie zamówień. Części można zamówić także w salonach marki w taki sam sposób jak standardowe części do współczesnych modeli.

Pierwszy zestaw części z serii Heritage Parts Project dotyczył klasycznej Toyoty Supry A70 i A80, czyli 3. i 4. generacji modelu, produkowanych odpowiednio w latach 1986- 93 oraz 1992- 2002. Sprzedaż pierwszych trzech elementów (wskaźnika poziomu paliwa do A70 oraz klamek do A70 i A80) ruszyła 1 lipca 2020.