TOYOTA: WODOROWE AUTA BYŁY KILKA RAZY NA KSIĘŻYCU

CleverShuttle to niemiecki serwis ride- poolingowy. Firma udostępnia swoim użytkownikom flotę 45 wodorowych sedanów Mirai.

W Toyoty zasilane ogniwami paliwowymi zainwestowano już w 2017 roku. Do tej pory auta pokonały już ponad 5 milionów kilometrów.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

W ciągu 2,5 roku wodorowe samochody CleverShuttle przejechały 13-krotność dystansu między Ziemią i Księżycem. Oznacza to, że samochody niemieckiego serwisu dzielenia przejazdów to najintensywniej eksploatowana flota modelu na świecie.

– Samochody elektryczne na ogniwa paliwowe takie jak Toyota Mirai stanowią fundament naszej skuteczności w biznesie ze względu na ich niezawodność – powiedział Jan Hofmann, Chief Operating Officer i współzałożyciel CleverShuttle.

Do użytku wprowadzono początkowo 20 Mirai w Hamburgu. W kolejnych miesiącach flota została rozbudowana do 45 wodorowych sedanów, które trafiły także do innych miast w Niemczech. Przez cały okres działalności serwisu ani jeden samochód nie wymagał napraw ani wymiany części ponad standardową obsługę serwisową.

Toyota Mirai zadebiutowała na rynku w 2014 roku, a na europejski rynek trafiła w 2015 r. Sedan z elektrycznym napędem wodorowym posiada cztery miejsca siedzące. Energia ta jest dostarczana do silnika elektrycznego o mocy 154 KM (113 kW). Pełne zbiorniki paliwa zapewniają zasięg od 500 do nawet 700 km, a tankowanie trwa 3 minuty.

Pod koniec 2020 roku zadebiutuje na rynku druga generacja Toyoty Mirai. Nowy model, zaprojektowany na platformie TNGA, wyróżnia się elegancką stylistyką i jeszcze większym zasięgiem na jednym tankowaniu.

CleverShuttle to system łączenia kierowców z jednym lub kilkoma osobami naraz poprzez aplikację mobilną, oparty na algorytmie. Dzięki wspólnemu przejazdowi pasażerowie mogą zapłacić do 40 proc. mniej niż w taksówce.