VOLKSWAGEN I EKO DOSTAWCZAKI CZYLI T2 ELEKTRO TRANSPORTER

vw-T2_e-transporter1

W roku 1972 Volkswagen zaprezentował pierwszy w historii w pełni elektryczny samochód dostawczy. Nosił on nazwę T2 Elektro Transporter.

Historia zaczęła się wcześniej, bo w roku 1970. Wtedy marka, z myślą o napędach przyszłości, utworzyła centrum prognozowania technologicznego.


Zobacz relacje:

UŻYTKOWE

ECO


 

Zatrudniony był w nim dr inż. Adolf Kalberlah. Zadaniem jego i jego małego zespołu było stworzenie pierwszego „napędu przyszłości” dla Volkswagena. On sam jako elektrochemik i specjalista od badań nad bateriami idealnie pasował do tej pracy.

vw-T2_e-transporter2

Podczas gdy inni jeszcze prowadzili badania teoretyczne, w pracach 10-osobowej grupy pionierów z Volkswagena nastąpił przełom: zespół Kalberlaha opracował system baterii, przetestował procesory sterujące silnikami i już po dwóch latach na drogi wyjechał pierwszy VW Ogórek T2 z napędem elektrycznym.

To niewielkie jak na współczesne standardy auto użytkowe miało 23 KM i rozpędzało się do 70 km/h. Jego zasięg obliczano na ok. 70 km.

– Byliśmy dumni z naszego elektrycznego Transportera. Zdawał się być idealną alternatywą na krótkie trasy: dla służb komunalnych, jako samochód serwisowy czy miejski samochód dostawczy – wspominał po latach Adolf Kalberlah.

vw-T2_e-transporter3

W sumie wyprodukowano ok. 150 – 200 elektrycznych Volkswagenów T2, z których większość trafiła do różnych służb miejskich i niestety nie dotrzymała naszych czasów. Jeden z zachowanych samochodów zobaczyć można w Muzeum Volkswagena w Wolfsburgu, prezentowany jest on podczas różnych targów i wystaw motoryzacyjnych, udowadniając, że marka już wiele lat temu była pionierem elektromobilności, a współczesne pojazdu serii ID są kontynuacją idei, która prawie 50 lat temu zrodziła się w głowie Adolfa Kalberlaha.

Najlepszym tego przykładem jest zaprezentowany w roku 2018 Volkswagen ID Buzz Cargo, którego wygląd jest inspirowany wyglądem T2, a rozwiązania techniczne, rozwijające wcześniejsze pomysły marki na elektryczny samochód dostawczy, są przykładem najnowocześniejszej, innowacyjnej technologii rodem z Wolfsburga, wyznaczającej trendy elektromobilności na wiele najbliższych lat.

vw-T2_e-transporter4

Celem marki Volkswagen Samochody Dostawcze jest również przybliżanie zagadnień elektromobilności szerszemu gronu odbiorców. Gdy myślimy o pojazdach z napędem elektrycznym Volkswagena, skojarzenia kierują się ku najnowszym modelom, np. ID, czy e-Crafterowi, ponieważ większość z nas przekonana jest, że alternatywne napędy elektryczne to konstrukcje tworzone w latach ostatnich.

A tak wcale do końca nie jest…