VOLVO: KOLEJNA EDYCJA KONKURSU DLA EKO – KIEROWCÓW

111022  TidningskompanietFuel watchFoto: Sofia Sabel

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do Drivers’ Fuel Challenge 2014 – międzynarodowego konkursu Volvo Trucks w jeździe ekonomicznej. Konkurs jest otwarty dla wszystkich kierowców zawodowych.

I to niezależnie od tego, jakiej marki samochodem ciężarowym jeżdżą na co dzień. Finał zostanie rozegrany 19 września br. w Szwecji. Konkurs Drivers’ Fuel Challenge, w różnych formach – jako wydarzenie o zasięgu globalnym lub regionalnych, jest organizowany corocznie od 2009 r. Z roku na rok zdobywa coraz większą popularność.


Zobacz także:
UŻYTKOWE


W ostatniej globalnej edycji konkursu udział wzięło 3600 kierowców z 22 krajów.

– Koszty paliwa stanowią duże obciążenie finansowe dla wielu firm transportowych. Niemniej jednak, koszty te można wydatnie zmniejszyć, stosując techniki ekonomicznej jazdy. Za pomocą Drivers’ Fuel Challenge chcemy podkreślać znaczenie tego faktu i zachęcać kierowców zawodowych na całym świecie do doskonalenia swojego stylu jazdy pod kątem ekonomiki paliwowej – mówi Vesna Jovic, menedżer projektu ds. Drivers’ Fuel Challenge 2014.

I rzeczywiście, potencjalne korzyści wynikające z ekonomicznej jazdy są znaczne. Z analiz Volvo Trucks wynika, że poprzez skorzystanie z oferowanych przez Volvo Trucks usług, takich jak szkolenie i indywidualny instruktaż kierowców, udaje się zmniejszyć zużycie paliwa o około 10 procent.

Dlatego też uczestnicy Drivers’ Fuel Challenge będą oceniani nie tylko według rzeczywistego zużycia paliwa, ale także pod kątem zachowań oddziałujących na ekonomikę paliwową, takich jak przewidywanie sytuacji drogowej, hamowanie oraz wykorzystanie silnika i skrzyni biegów. Próby konkursowe będą się odbywały w realistycznych warunkach, w których kierowcy muszą utrzymać odpowiednią wydajność, a jednocześnie udowodnić, że potrafią użytkować samochód ciężarowy w sposób właściwy: bezpieczny i odpowiedzialny.

Swój tegoroczny konkurs Rynek Europy Centralno-Wschodniej (CEE) Volvo Trucks organizuje w ramach globalnego Drivers’ Fuel Challenge 2014. Oznacza to, że 3 najlepszych kierowców wyłonionych w regionalnym finale będzie reprezentować region CEE w finale globalnym, walcząc o tytuł Mistrza Świata w ekonomicznej jeździe. Lokalne rundy kwalifikacyjne, a następnie finały krajowe i wreszcie finał rynku CEE zostaną rozegrane zgodnie z planem określonym przez Region w 2012 r. i zastosowanym także w roku ubiegłym. Kierowcy będą rywalizowali ze sobą na specjalnie wytyczonych trasach konkursowych.

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym dotyczące zasad, szczegółowego programu, terminów i sposobu składania zgłoszeń w Polsce zostaną wkrótce opublikowane na stronie volvotrucks.pl. Rejestracja do konkursu w Polsce rusza 10 marca 2014.

Światowy finał Drivers’ Fuel Challenge 2014, z udziałem 25 najoszczędniejszych kierowców na świecie, odbędzie w rodzinnym mieście Volvo Goeteborgu, w Szwecji, 19 września 2014 r.