WTCC: NOWA HONDA CIVIC GOTOWA DO WALKI NA TORZE

WTCC_Honda

Po kilku wyczerpujących sesjach testowych na torach w Aragon, Barcelonie, Le Castellet i Walencji, dział badawczo- rozwojowy Hondy, zespół J.A.S. Motorsport oraz najnowsza Honda Civic WTCC są gotowe do startów w mistrzostwach FIA WTCC 2014.

Nowy sezon Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych rozpocznie się 13 kwietnia na ulicznym torze w Marrakeszu, natomiast ostatni wyścig sezonu odbędzie się w Makau, również na torze ulicznym. W tym roku, na pięciu kontynentach zostanie zorganizowanych dwanaście rund obejmujących łącznie 24 wyścigi.


Zobacz także:
SPORT
WTCC


Najważniejszą zmianą w sezonie 2014 jest nowy zbiór zasad technicznych FIA. To właśnie dzięki nim Honda Civic WTCC prezentuje się muskularnie, a jej silnik generuje o wiele wyższą moc. Opracowaniem i budową podwozia nowego modelu zajął się zespół J.A.S. Motorsport, podczas gdy dział badawczo- rozwojowy Hondy umieścił pod jego maską 4-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra i mocy 380 KM, wyposażony w turbosprężarkę i bezpośredni wtrysk paliwa. Z kolei firma Mugen zapewnia autu wsparcie na torze wyścigowym

Cztery Hondy Civic WTCC

Rok 2013 był pierwszym pełnym sezonem startów zespołu Castrol Honda World Touring Car Team w mistrzostwach FIA WTCC. Duet Gabriele Tarquini i Tiago Monteiro zgarnął trzy zwycięstwa, a Honda wywalczyła tytuł mistrzowski w klasyfikacji konstruktorów. Mówi się, że „zwycięskiego składu się nie zmienia”, dlatego oficjalny zespół Hondy, powraca do rywalizacji na torze z dwoma Civicami WTCC. Za kierownicą pierwszego z nich zasiądzie Włoch – Gabriele Tarquini, mistrz WTCC z 2009 roku, a drugie auto poprowadzi Tiago Monteiro z Portugalii.

Oficjalny zespół Castrol Honda World Touring Car Team stanie do walki wraz z dwoma zespołami prywatnymi. Węgier, Norbert Michelisz udowodnił, że zasługuje na miejsce w prywatnym zespole Zengő Motorsport Civic, wygrywając w zeszłym roku na torze Suzuka. W tym sezonie na starcie pojawi się też czwarta Honda Civic, którą wystawi włoski zespół Proteam Racing, a za jej kierownicą zasiądzie doświadczony Marokańczyk Mehdi Bennani. Team J.A.S. Motorsport zbuduje swoje samochody na podstawie tej samej specyfikacji, którą wykorzystuje należący do Hondy model Civic WTCC.

Nowy silnik, nowy samochód

Nowe przepisy pozwoliły również na wykrzesanie wyższej mocy z silnika za sprawą zwiększonego przepływu układu dolotowego powietrza. Oprócz tego wprowadzono inne zmiany w jednostce HR412-E na sezon 2014.

– Stworzyliśmy nowy odlew bloku silnika i miski olejowej, a także usprawniliśmy układ dolotowy i proces spalania. Teraz musimy jedynie dopracować układ sterowania silnikiem – powiedział Daisuke Horiuchi, szef projektu rozwoju silników WTCC Hondy.

– Nowy Civic WTCC ma niewiele wspólnego z zeszłorocznym modelem. Wszystko jest nowe: podwozie, silnik, zawieszenie i elementy aerodynamiczne. Zmieniliśmy nawet rozmiar opon! Prace nad tym projektem rozpoczęliśmy we wrześniu 2013 roku, a pierwsze testy gotowego auta przeprowadziliśmy już w styczniu 2014 roku – komentował Andrea Adamo, szef projektantów z J.A.S. Motorsport.

– Jesteśmy dumni, że możemy rywalizować w kolejnym emocjonującym sezonie wyścigów FIA WTCC z nową Hondą Civic WTCC 2014. Ciężko pracowaliśmy całą zimę – dodał Alessandro Mariani, dyrektor zarządzający J.A.S. Motorsport.

Nowy samochód zespołu Castrol Honda World Touring Car Team otrzymał również nowe barwy nadwozia. Barwy Honda Racing (biała i czerwona) łączą się w tym przypadku z kolorami tytularnego sponsora zespołu (czerwony i zielony na białym tle), którym jest firma Castrol słynąca na całym świecie z produkcji środków smarnych – oraz z kolorem dodatkowego sponsora (czerwony), firmy Brose Group zajmującej się dostawą podzespołów dla branży motoryzacyjnej.