ZAPNIJ PASY: GRA EDUKACYJNA DLA DZIECI

„Czym skorupka za młodu …” – tak rozpoczyna się znane przysłowie. Dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć edukację dzieci na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Im wcześniej nasze pociechy nauczą się, że należy zapinać pasy, tym lepiej. Dlatego w ramach kampanii społecznej „Zapnij pasy. Włącz myślenie” Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego powstała gra dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego pt: „Wiewiósław na drodze”.

Gracz wykonuje różne zadania, takie jak bezpieczne przewożenie osób i przedmiotów z miejsca na miejsce. Głównym celem gry jest zwrócenie uwagi dzieci na konieczność zapinania pasów w samochodzie oraz edukacja w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oczywiście, w grze liczy się także czas, punkty i co niezwykle ważne, unikanie zderzeń z postaciami i obiektami w otoczeniu drogi.

Gra „Wiewiósław na drodze” powstała z inicjatywy Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i będzie dostępna na stronie www.krbrd.gov.pl. Będzie także dostępna na płytach CD podczas różnych imprez dla dzieci, gdzie poruszane będą tematy zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

„Wiewiósław na drodze” jest grą przeglądarkową 3D, korzystającą z technologii Unity. Prace nad grą trwały 4 miesiące. Zespół, który pracował nad grą, złożony był z 8 osób: scenarzysty, muzyka, dwóch programistów, ilustratora, projektanta 3D, copywritera oraz testera.

Prawa fizyki są bezlitosne. W momencie zderzenia z prędkością 50 km/h przyspieszenia działające na pasażerów samochodu mogą osiągnąć wartości 20-30 g. Oznacza to, że w chwili zderzenia dziecko o wadze 3,1 kg może „ważyć” aż 93 kg. „Pocisk”, którym się wówczas staje, może wyrządzić nieprzewidywalne szkody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie podróżujących w samochodzie osób i wyrobienie nawyku zapiania pasów bezpieczeństwa.

Fot.: bezpieczniwpasach.pl