BAJA POLAND 2015: HOŁOWCZYC WYGRYWA PO RAZ OSTATNI?

holo_bp_1

Po raz drugi z rzędu i piąty w karierze Krzysztof Hołowczyc (MINI All4Racing) zwyciężył w LOTTO Baja Poland – ósmej tegorocznej rundzie Pucharu Świata w Rajdach Terenowych.

Reprezentant LOTTO Rally Team prowadzenie w zawodach objął już po pierwszym przejeździe niemal 150-kilometrowego odcinka na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. W sumie w drodze po upragnione zwycięstwo popularny Hołek, w tym roku pilotowany przez Łukasza Kurzeję, wygrał dwie z pięciu prób sportowych zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim.

Drugie miejsce w szczecińskim klasyku zajął Nasser Al-Attiyah (MINI All4Racing), który powiększył swoją przewagę w klasyfikacji Pucharu Świata. Najniższy stopień podium przypadł w udziale holendersko- belgijskiej załodze: Bernhard Ten Brinke i Tom Colsoul (Toyota Hilux Overdrive).

Na mecie w Szczecinie Krzysztof Hołowczyc ogłosił zakończenie trwającej dziesięć lat kariery w rajdach terenowych. Zaznaczył tym samym, że nie wystartuje w przyszłorocznej edycji Rajdu Dakar, w którym w styczniu tego roku zajął trzecie miejsce.

Tuż za podium uplasował się wracający po przerwie spowodowanej kontuzją pleców Martin Kaczmarski (Toyota Hilux Overdrive). Piąta pozycja należała do Marka Dąbrowskiego, szósta do Vladimira Vasilyeva (Toyota Hilux Overdrive), siódma do debiutanta za kierownicą samochodu terenowego Kuby Przygońskiego (MINI All4Racing – Automobilklub Polski), ósma do jadącego bliźniaczym samochodem Adama Małysza, dziewiąta do Miroslava Zapletala (H3 Evo). Czołową dziesiątkę zamknął mistrz Polski Paweł Molgo (Toyota Hilux Overdrive).

W kategorii T2 początkowo świetnie radziła sobie załoga „Szkoły Mistrzów LOTTO” Jarek Kazberuk i Robin Szustkowski (Ford Raptor). Niestety z powodu awarii samochodu na pierwszej niedzielnej próbie Polacy spadli w klasyfikacji T2. Rewelacyjnie spisała się Klaudia Podkalicka (Mitsubishi Pajero – Automobilklub Polski), która ostatecznie w T2 uplasowała się na drugim miejscu. W T3 triumfowali znani z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk.

LOTTO Baja Poland stanowiła również piątą rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. W tym przypadku zwycięstwo także odniósł Krzysztof Hołowczyc, który wyprzedził Bernharda Ten Brinke. Trzecia lokata należała do Martina Kaczmarskiego. W Mistrzostwach FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych (CEZ) w grupie T1 wygrał Krzysztof Hołowczyc, w T2 Klaudia Podkalicka, w T3 Aron Domżała i w TH Piotr Gadomski.

W Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych w grupie S1 zwyciężyła załoga Piotr Bugajski i Kamil Nowak (Nissan Patrol), a w grupie S2 Tomasz Stokłosa i Karol Trzebny (Mitsubishi Pajero). Wśród motocyklistów startujących w ramach Pucharu Polski w Rajdach Baja zwycięstwo odniósł Sebastian Kałużny (Husaberg FE03), zaś wśród zawodników rywalizujących quadami z napędem na jedną oś triumfował Paweł Samek (Suzuki LTR 450), a wśród quadów z napędem na cztery koła Arkadiusz Lindner (Can-Am Renegade). W kategorii UTV najszybsi okazali się Łukasz Szymczak wraz z Arturem Jankowskim (Can-Am Maverick).