BASF: WIELKIE POMYSŁY MAJĄ SKROMNE POCZĄTKI CZYLI CZAS NA MŁODYCH

basf-setup1

Po co jechać na stację benzynową, skoro stacja benzynowa może przyjechać do Ciebie? Właśnie to pytanie zadali sobie twórcy start- upu Pomp.

Ich wizja to samochód, który automatycznie informuje swojego właściciela o niskim poziomie paliwa i który można zatankować pod domem za pomocą pojazdów dostarczających paliwo. Dzięki wsparciu ekspertów ds. dodatków do paliw z firmy BASF, koncepcja mobilnej stacji benzynowej nabiera realnych kształtów.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

TECHNIKA


 

To jeden z wielu innowacyjnych pomysłów w obszarze mobilności i cyfryzacji przedstawionych podczas Dnia EXPO akceleratora dla start-upów Startup Autobahn w Stuttgarcie. Wraz z takimi firmami, jak Daimler, Porsche czy Hewlett- Packard Enterprise / DXC, firma BASF współpracowała i doradzała wybranym start- upom w projektach pilotażowych z zakresu technologii blockchain, technologii czujników, rzeczywistości rozszerzonej, przyszłości produkcji oraz symulacji produktów.

– Wierzymy, że wielkie pomysły mają skromne początki. Dlatego pracujemy z młodymi przedsiębiorcami, którzy mogą zmienić przyszłość mobilności i produkcji. To właśnie na platformie Start- up Autobahn, mówiąc w przenośni, kreatywność Carla Benza czy Fritza Habera spotyka się z nowatorskimi koncepcjami Steve’a Jobsa. Entuzjazm wobec nowych rzeczy oraz duch przedsiębiorczości to cechy, które chcemy promować w firmie BASF, by wzmocnić naszą innowacyjność oraz konkurencyjność – powiedział Jürgen Becky, Senior Vice President działu Performance Materials w BASF.

Jako wiodący dostawca chemikaliów dla branży motoryzacyjnej, BASF jest solidnym partnerem w obszarze innowacji oraz podmiotem, który promuje nowoczesne rozwiązania w zakresie mobilności. Przykładowo, dzięki kompetencjom i wiedzy ekspertów z branży tworzyw sztucznych firma BASF zaangażowała się w pilotażowy projekt start- upu Kreatize, którego cyfrowa platforma ułatwia bezpośredni kontakt między producentem sprzętu oryginalnego (OEM) a dostawcą.

Producenci samochodów mogą przesyłać na tę platformę rysunki techniczne części pojazdów w formacie CAD, a dzięki odpowiedniemu algorytmowi znajdą najlepszy materiał oraz dopasowany do niego proces produkcyjny. Mogą też od razu złożyć zamówienie i zapłacić bezpośrednio online.

Inny projekt pilotażowy dotyczy łańcuchów dostaw: jak sprawdzić, czy dostawa jest niekompletna lub uszkodzona jeszcze przed jej odbiorem? Start- upy Quantoz oraz Ahrma – we współpracy z firmą BASF – znalazły sprytne rozwiązanie tego problemu: inteligentną paletę, która informuje nie tylko o swojej pozycji i ruchu, ale także o stanie załadunku oraz o możliwych uszkodzeniach (np. o uderzeniu lub upadku).

W ten sposób można automatycznie domówić uszkodzone części. Zastosowanie technologii blockchain przez Quantoz może zwiększyć bezpieczeństwo oraz integralność danych. To połączenie pokazuje, jak bezpieczny i przejrzysty będzie przepływ materiałów i danych w przyszłości.

Startup Autobahn to nie jedyna inicjatywa BASF w obszarze innowacji cyfrowych i start-upów. BASF współpracuje z firmą AgroStart, wspierając nowe cyfrowe przedsiębiorstwa działające w sektorze rolnym w Ameryce Południowej, a we współpracy z kampusem RocketSpace oraz w ramach programu akceleracyjnego Terra poszukuje innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie żywienia i zdrowia.

BASF uczestniczy także w projekcie „Digital Hub Ludwigshafen/ Mannheim” w Ludwigshafen (Niemcy), będącym częścią inicjatywy opracowanej przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Energii. Projekt ten ma wesprzeć działalność start- upów w regionie metropolitalnym Ren- Neckar, pogłębić międzynarodową świadomość w zakresie zastosowania technologii cyfrowych w chemii i opiece zdrowotnej oraz zachęcić do współpracy w tych dziedzinach naukowców z całego świata. Ponadto, BASF pragnie pozyskać talenty z obszaru cyfrowego zarówno dla firmy, jak i dla regionu.

Czym jest blockchain?

Blockchain to technologia baz danych, która umożliwia szybsze, tańsze, bezpieczniejsze i bardziej przejrzyste transakcje cyfrowe. Znajduje zastosowanie w usługach finansowych, księgowości oraz w Internecie rzeczy. Blockchain jest rodzajem księgi głównej, w której zapisana jest każda transakcja zawarta w Internecie. Różnica polega na tym, że ta baza danych jest zdecentralizowana i rozproszona między tysiącami komputerów, z uwzględnieniem komputerów osobistych.

Każdy może dołączyć do sieci blockchain i przyjrzeć się dowolnej transakcji w każdej chwili. Choć technologia blockchain dopiero się rozwija, lista potencjalnych zastosowań jest długa i obejmuje m.in. wpisy w ewidencji gruntów, certyfikaty autentyczności oraz kontrole łańcucha dostaw.