NISSAN: JUKECAM CZYLI INNOWACYJNE ZASTOSOWANIE KAMERY

Nissan JukeCam

Nissan zaprezentował najnowszą innowację dla kierowców spragnionych przygody. JukeCam to pierwszy na świecie zintegrowany wielofunkcyjny rejestrator jazdy 360º, który w kilka sekund można zmienić w kamerę sportową.

Dzięki dwóm specjalnym uchwytom — jednym zintegrowanym z deską rozdzielczą crossovera Nissana Juke i drugim przymocowanym do kasku — JukeCam doskonale nadaje się do filmowania w każdej sytuacji.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Z jednej strony materiał nagrany przez rejestrator jazdy może okazać się przydatny przy ubieganiu się o wypłatę odszkodowania, z drugiej – użytkownik może nagrywać swoje wyczyny na stoku, w powietrzu, na górskim szlaku lub w innych sytuacjach, w których osobista kamera sportowa jest niezbędnym wyposażeniem. Nissan JukeCam to koncepcja technologiczna opracowana wspólnie z produkującą kamery 360º firmą 360fly.

Możliwości JukeCam — sprzętu o podwójnym przeznaczeniu — zostały zaprezentowane w nowym filmie, zarejestrowanym w jakości 4K. Występują w nim członkowie zespołu Xpogo, wykonującego ekstremalne akrobacje na drążkach pogo. W czasie nagrywania zdjęć do filmu kaskader Dalton Smith przeskoczył nad trzema Nissanami Juke z tylko jednym odbiciem między nimi. W ten sposób ustanowił on nowy rekord świata Guinnesa w kategorii „skok na drążku pogo nad największą liczbą ustawionych obok siebie samochodów”.

Nissan JukeCam

Nissan spopularyzował stosowanie inteligentnych kamer w samochodach, zapewniających widok 360º, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Inteligentny system to rozwiązanie pozwalające uzyskać widok z góry na całe otoczenie pojazdu, pomocny przy omijaniu przeszkód w trakcie manewrowania z niską prędkością, na przykład przy parkowaniu. Wcześniejsza wersja tego systemu została po raz pierwszy zastosowana w 2012 roku w modelu Qashqai.

Od premiery Nissana Juke w 2010 roku w Europie sprzedano już prawie 800 000 tych samochodów. 133 000 z nich wyposażono w inteligentny system kamer 360°. Cztery kamery w każdym egzemplarzu oznaczają, że od wprowadzenia modelu na rynek w crossoverach tych zainstalowano łącznie 532 000 kamer

Nissan_JukeCam2

Nissan zapoczątkował stosowanie kamer w samochodach w celu poprawy bezpieczeństwa kierowcy. W 2002 r. Primera była pierwszym europejskim modelem wyposażonym w funkcję wspomagania parkowania tyłem, nazwanego Rear View Monitor. W ostatnich latach odnotowano bardzo dynamiczny wzrost popularności rejestratorów jazdy. W ciągu zaledwie dwóch lat sprzedaż w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad 900 proc.

Ponadto dzięki możliwości przedstawienia dowodów ubezpieczycielowi i władzom w przypadku sporu o odpowiedzialność za kolizję konsumenci korzystający z rejestratorów jazdy mogą zaoszczędzić średnio 57,75 GBP rocznie na kosztach ubezpieczenia2.

W pełni zintegrowana kamera JukeCam w trybie rejestratora jazdy może nagrywać obraz przez 3 godziny bez przerwy. Taki zapis można później wykorzystać na przykład przy dochodzeniu odszkodowania od ubezpieczyciela. Po odpięciu JukeCam od deski rozdzielczej można ją zamontować na kasku. Wbudowany akumulator pozwala na filmowanie sportowych wyczynów nawet przez 2 godziny.

Crossovery Nissana to także Qashqai i X‑Trail w wersji pięcio- lub siedmiomiejscowej. Jeszcze w tym miesiącu firma rozpocznie sprzedaż zmodernizowanych modeli Qashqai i X‑Trail.