OŚWIETLENIE W PODRÓŻY TO BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Mactronic_1

Dla wielu z nas jako głównym środkiem transportu podczas podróży na urlop jest własny samochód. I yo mimo, że loty samolotem są dziś tańsze niż jeszcze kilka lat temu.

Przed wyjazdem autem warto zawsze sprawdzić, czy podążając na drugi koniec Polski lub Europy, mamy na pokładzie odpowiedniej jakości wyposażenie, ze sprzętem oświetleniowym na czele.


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO

ROZMAITOŚCI


 

Ruch na polskich drogach rośnie z każdym rokiem. Mimo poprawiającego się stanu drogowej infrastruktury, wciąż jako kraj mamy w tej kwestii bardzo wiele do zrobienia.

Według ostatniego raportu GDDKiA o stanie technicznym sieci dróg krajowych na koniec 2017 roku długość tych w stanie dobrym – na poziomie pożądanym – wyniosła 58,1 proc. Natomiast na 40,5 proc. długości sieci dróg krajowych zanotowano stan ostrzegawczy i krytyczny, w tym ponad jedna trzecia – czyli 14,5 proc. została oceniona w stanie złym (poziom krytyczny).

Mactronic_2

Należy dodać, że w odniesieniu do 2016 roku, w 2017 r. długość odcinków dróg w stanie dobrym zwiększyła się o 6,3 proc., co oznacza, że w stanie złym i niezadowalającym proporcjonalnie uległa zmniejszeniu.

Stan dróg jest jednym z elementów wpływających na bezpieczeństwo. Drugim jest odpowiednie zachowanie i świadomość kierujących. I tyczy się to nie tylko samej jazdy – dostosowania prędkości do warunków i umiejętności – ale też tego, jak zachowujemy się na drodze w przypadku wystąpienia awarii.

Czy jesteśmy widoczni, czy odpowiednio oznaczyliśmy stojący na poboczu pojazd, czy zachowujemy po prostu elementarne zasady bezpieczeństwa, aby chronić przede wszystkim siebie i naszych współtowarzyszy podróży, nie stwarzając jednocześnie zagrożenia dla bezpośredniego otoczenia.

W razie wystąpienia awarii w samochodzie bezwzględnie podjąć musimy niezbędne działania, które pozwolą na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jeśli mamy do czynienia np. z usterką umożliwiającą dalszą jazdę, jednak budzącą nasze obawy o kontynuowanie np. wakacyjnej podróży, powinniśmy dojechać do pierwszego parkingu, zatoczki czy MOP’a.

Mactronic_4

Jeśli jednak awaria jest na tyle poważna, że nie możemy kontynuować jazdy, musimy, zachowując najwyższy poziom ostrożności, opuścić i odpowiednio oznaczyć zatrzymany pojazd.

Postępowanie w razie awarii

Kwestią podstawową jest włączenie świateł awaryjnych, założenie kamizelki oraz ustawienie trójkąta ostrzegawczego:
• na autostradzie w odległości 100 metrów od pojazdu;
• w terenie niezabudowanym w odległości 30-50 metrów od pojazdu;
• w terenie zabudowanym za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 metr.

Jednak w przypadku dróg, na której widoczność jest gorsza (drogi podmiejskie), czy na których uwaga kierujących jest na nieco niższym poziomie i czemu towarzyszą zwykle wyższe prędkości (autostrady), warto zadbać o posiadanie dodatkowego sprzętu, który znacząco poprawi widoczność zatrzymanego pojazdu, szczególnie wieczorem i w nocy.

Sama czołówka nie wystarczy

Jednym z takich narzędzi są dyski sygnalizacyjne, które dzięki odpowiednio zamontowanym magnesom mogą zostać przytwierdzone do samochodu, znacząco zwiększając widzialność pojazdu. Warto dodać, że mocne światło emitowane przez dysk (jest widoczne w nocy nawet z odległości jednego kilometra.

Mactronic_3

W przypadku wystąpienia awarii bardzo często nasza uwaga skupiona jest na tym, aby możliwe szybko sprawdzić, co się stało i wezwać pomoc. Niestety często zapominamy o odpowiednim oznaczeniu pojazdu, co jest szczególnie istotne w nocy i w złych warunkach atmosferycznych. Kluczową rolę odgrywa wtedy światło, które nie tylko ułatwi nam ewentualne naprawy, ale też podniesie znacząco poziom bezpieczeństwa. Jakie oświetlenie warto mieć w aucie na wszelki wypadek? Odpowiedź nasuwa się sama. Oczywiście w tym przypadku najlepiej czołówkę – ileż to razy widzieliśmy na własne oczy ludzi świecących… komórkami. A w przypadku awarii samochodowej, szczególnie tej, która zdarza się w nocy, musimy mieć nie tylko spokojną głowę, ale i wolne ręce. Więc bez czołówki ani rusz. Kolejnym elementem wyposażenia powinny być dodatkowo elementy oświetleniowe, właśnie takie jak specjalne dyski. Silne, pulsujące i widoczne z każdej strony w wielu przypadkach światło jest o wiele lepszym znakiem ostrzegawczym niż tylko postawiony w przepisowej odległości trójkąt, który dla nadjeżdżającego kierowców zauważalny jest tylko przez chwilę – mówi Piotr Wychowaniec, ekspert ds. oświetlenia firmy „Mactronic”.

Biorąc pod uwagę postępowanie w razie wystąpienia awarii na drodze, warto wziąć pod uwagę korzystanie z dostępnych aplikacji mobilnych. Dzięki nim dokładnie możemy oznaczyć miejsce, w którym stoimy, co z odpowiednim wyprzedzeniem pokaże się nadjeżdżającym z obu stron pojazdom (w formie powiadomienia). Z tego rodzaju aplikacji korzysta już średnio 100 tys. kierowców w dni powszednie i 70-80 tys. w weekendy, a liczba ta sukcesywnie rośnie.

Obowiązkiem kierowców na drodze jest więc przede wszystkim zgodna z przepisami jazda, dostosowanie prędkości do warunków i umiejętności, wzięcie pod uwagę poziomu zmęczenia. Jednak nie wolno zapominać, że w dekalogu zasad bezpieczeństwa ważną rolę odgrywa także to, żeby być na drodze odpowiednio widzialnym. W trakcie jazdy oznacza to sprawne oświetlenie pojazdu i czyste reflektory. Natomiast razie wystąpienia awarii lub wypadku odpowiednie oznakowanie miejsca zdarzenia.