RAJD BARBÓRKA 2017: TRZYKROTNY MISTRZ EUROPY Z NIESPODZIANKĄ

rb-kajto-p1

Kajetan Kajetanowicz przyszykował niespodziankę dla kibiców: podczas Rajdu Barbórka 2017 – Ogólnopolskiego Kryteriom Asów wsiądzie do samochodu klasy WRC.

Trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy, pilotowany przez Jarka Barana, pojedzie jako pierwszy polski kierowca Fordem Fiestą WRC w tegorocznej specyfikacji technicznej.

sponsorenault


Zobacz także:

RAJDY

RAJD BARBÓRKA 2017


 

Będzie to także debiut tego samochodu na trasach warszawskiego rajdu, tradycyjnego zakończenia sezonu sportów motorowych w Polsce. Kierowca Automobilklubu Polski i Lotos Rally Team stanie do walki o piąty już z rzędu triumf w tych zawodach.

Rajd zakończy rywalizacja i pokaz umiejętności podczas Kryterium Asów na ulicy Karowej, które w swojej karierze Kajto wygrywał już pięciokrotnie. W tym roku postanowił w wyjątkowy sposób, właśnie podczas Barbórki, podziękować kibicom i fanom za tegoroczne wsparcie i doping.

rb-kajto-p4

Kajetan Kajetanowicz (Automobilklub Polski – Lotos Rally Team): Start w Barbórce to zawsze wielkie emocje. To także symboliczne podsumowanie osiągnięć danego roku i czas decyzji – co dalej. Właśnie tutaj, osiem lat temu, po raz pierwszy jechałem w barwach związanych z Grupą Lotos. Przez ten czas osiągnęliśmy chyba wszystko, co było możliwe – siedem tytułów, w tym ostatni, historyczny wynik dla europejskiego i polskiego motosportu. Tym startem chciałbym podziękować wszystkim fanom i kibicom za wsparcie i wiarę w to, że uda się po raz trzeci zostać Rajdowym Mistrzem Europy. Sportowiec potrzebuje kibiców i pozytywnych emocji. Dostarczaliście je nam podczas tegorocznego sezonu. Postanowiłem za to podziękować, podejmując kolejne wyzwanie. Prowadzenie Forda Fiesty WRC w najnowszej specyfikacji to dla mnie nagroda, ale przede wszystkim wielkie doświadczenie. Niełatwo będzie wykorzystać jego pełne możliwości podczas pierwszego startu. Barbórka Warszawska to krótki rajd, wymagający niezwykłej precyzji, którą po przesiadce do samochodu WRC trudno będzie odnaleźć w szybkim tempie. Dziękuję M-Sport Poland za możliwość podjęcia tej próby. Dziękuję raz jeszcze kibicom, partnerom, a zwłaszcza Grupie Lotos za ten wspólny sezon. W ten sposób prawdopodobnie kończy się kolejny rozdział w moim życiu…

rb-kajto-p2

Tegoroczna, 55. już edycja Rajdu Barbórka składa się z pięciu odcinków specjalnych – trzykrotnie pokonywanej próby Autodrom Bemowo (4,8 km) oraz dwukrotnie Tor Modlin (5,0 km). Druga z nich jest nowością w harmonogramie. Na koniec, o 18:20, rozpocznie się Kryterium Asów na Karowej.

Ford Fiesta RS WRC obsługiwany będzie przez profesjonalistów z zespołu M-Sport Poland. Samochód zdobył w tym roku najważniejsze tytuły na świecie – w kategorii kierowców oraz producentów (WRC). Posiada silnik o pojemności 1,6-litra, który generuje 380 koni mechanicznych i moment 450 Nm.

Rajdówka napędzana jest na cztery koła. Od wersji R5, którą Kajetanowicz wygrywa w mistrzostwach Europy, prócz podzespołów różni się także większym pakietem aerodynamicznym – wielkie spoilery i poszerzenia pomagają uzyskać większy docisk. Jego waga to 1190 kilogramów, czyli regulaminowe minimum, które zgodnie z przepisami musi być utrzymane.

rb-kajto-p3

Fot.: Lotos Rally Team