SOLARIS: ELEKTRYCZNE AUTOBUSU URBINO 8,9 L DLA STALOWEJ WOLI

Solaris_Urbi2

Dziesięć elektrycznych Urbino 8,9 LE zasili flotę podkarpackiej gminy Stalowa Wola, która dołącza do pionierów elektro- mobilności w Polsce.

W ramach rozpisanego w kwietniu przetargu gmina zakupi łącznie 19 autobusów miejskich, z których 10 to pojazdy bateryjne, a pozostałych 9 to autobusy z napędem konwencjonalnym.


Zobacz także:

ECO

UŻYTKOWE


 

Gmina Stalowa Wola zdecydowała się na wprowadzenie autobusów elektrycznych ze względów ekologicznych i ekonomicznych. „Elektryki” odznaczają się bowiem znacznie niższymi kosztami eksploatacji. Zamówienie na autobusy bateryjne obejmuje również infrastrukturę potrzebną do ich ładowania. Według podpisanej umowy, pojazdy dostarczone zostaną do Stalowej Woli wiosną 2018 roku.

Trzy pantografowe stacje ładowania, z których będzie można ładować akumulatory autobusów w ciągu dnia oraz pięć dwuwyjściowych stacji zajezdniowych do ładowania nocnego dostarczy firma Ekoenergetyka- Polska.

Solaris_Urbi1

Każdy z zamówionych pojazdów wyposażony zostanie w centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW. Elektryczne Urbino 8,9 LE, które będą jeździć w Stalowej Woli będą zasilane energią elektryczną pochodzącą z 4 baterii o łącznej pojemności 160 kWh. Ładować je będzie można zarówno za pomocą złącza plug-in, jak i pantografu o mocy 200 kW.

Autobusy posiadać będą szereg udogodnień wprowadzonych specjalnie z myślą o podróżujących, takich jak porty USB, WiFi oraz system monitoringu zwiększający bezpieczeństwo wewnątrz pojazdu. Poza tym gmina Stalowa Wola postawiła na system zliczania pasażerów dzięki bramkom liczącym w każdych drzwiach wejściowych, co pozwoli na prowadzenie statystyk i efektywniejsze zarządzanie flotą komunikacji publicznej.

Solaris Bus & Coach S.A. dostarczył do tej pory w Polsce autobusy elektryczne do Krakowa, Warszawy, Ostrołęki i Inowrocławia. W chwili obecnej trwa dostawa 22 autobusów bateryjnych do Jaworzna, które jako jedno z pierwszych polskich miast zdecydowało się w roku 2015 na zakup autobusu elektrycznego.

Rok 2017 obfituje w zamówienia na tego rodzaju pojazdy na krajowym rynku. Elektryczne Solarisy już wkrótce wyjadą z bolechowskiej fabryki do Chodzieży, Ostrowa Wielkopolskiego, Sosnowca, Warszawy, Wrześni oraz Stalowej Woli.