SOLARIS: RADOM ZAMÓWIŁ ELEKTRYCZNE AUTOBUSY URBINO

solaris-Urbino_el1

Radom już w połowie przyszłego roku wzbogaci się o dziesięć nowych całkowicie bezemisyjnych autobusów elektrycznych Urbino 12 electric.

Solaris podpisał kolejną umową na dostawę pojazdów, a odbiorca jest Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w tym mieście.


Zobacz relacje:

ECO

UŻYTKOWE


 

Prąd zgromadzony w ich bateriach Solaris High Power o pojemności 116 kWh napędzać będzie oś elektryczną o mocy 2 x 125 kW. Energia uzupełniana będzie poprzez system szybkiego ładowania pantografowego – umieszczonego na dachu – oraz na terenie zajezdni poprzez złącze plug-in.

Wygodne i komfortowe pojazdy zaoferują pasażerom m.in. wydajną klimatyzację czy ogólnodostępne ładowarki USB umożliwiające doładowanie w trakcie jazdy urządzeń mobilnych. Kierowca, spędzający w autobusie najwięcej czasu, będzie miał do dyspozycji własną klimatyzację.

solaris-Urbino_el2

Z kolei na chłodne zimowe dni przewidziano system dodatkowego ogrzewania zasilanego niskoemisyjnym sprężonym gazem ziemnym (CNG), którego zbiornik umiejscowiono na dachu pojazdu.

Chcąc ułatwić osobom niewidomym i niedowidzącym poruszanie się komunikacją miejską wszystkie przyciski znajdujące się w przestrzeni pasażerskiej opisane będą alfabetem Braille’a. Większe poczucie bezpieczeństwa w pojeździe zapewni monitoring wizyjny.

Solaris dostarczy klientowi nie tylko autobusy, ale także urządzenia służące uzupełnianiu energii wraz z ich instalacją, pracami budowlanymi oraz uzyskaniem odpowiednich pozwoleń. W wybranych miejscach miasta powstaną dwa punkty ładowania pantografowego o mocy 300 kW każdy. Będą służyły do szybkiego uzupełniania energii w autobusach bez konieczności ich powrotu do zajezdni.

Tam pojazdy będą ładowane jedynie nocą przy użyciu łącznie 6 ładowarek (dwóch o mocy 40 kW oraz czterech dwustanowiskowych o mocy 80 kW). Jednocześnie będzie można podłączyć do nich wszystkie 10 zamówionych autobusów elektrycznych. Dostawy oraz prace montażowo- instalacyjne zakończą się w połowie czerwca 2020 roku. Wartość kontraktu to 26 mln złotych.

Od premiery swojego pierwszego autobusu elektrycznego Solaris dostarczył lub zakontraktował u klientów z 17 państw ponad 400 elektrobusów (w tym 150 na rynku polskim). Elektryczne pojazdy polskiego producenta można spotkać w 61 miastach.