TOKIO 2017: CANTO CZYLI PRZYSZŁY DŹWIĘK ELEKTRYKÓW NISSANA

niss-elektry34

Na Salonie Samochodowym Tokio 2017 Nissan nie tylko zaprezentował nowy samochód koncepcyjny IMx, ale także zaskoczył zwiedzających, przedstawiając „Canto” — przyszły dźwięk elektrycznych samochodów Nissana.

Nazwa pochodzi z języka łacińskiego, w którym oznacza „śpiewam”. Ton i wysokość dźwięku zmienia się w zależności od tego, czy samochód przyspiesza, zwalnia, czy cofa.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE


 

– Ważnym elementem inteligentnej mobilności Nissana jest sposób, w jaki samochód integruje się ze społeczeństwem, a kluczowym tego aspektem jest dźwięk. „Canto” został opracowany pod kątem poprawy bezpieczeństwa pieszych, a także jako charakterystyczny dźwięk Nissana — taki, który energetyzuje i dodaje pewności, jest oryginalny dla naszej marki oraz odzwierciedla naszą wyjątkową pozycję na rynku samochodów z napędem elektrycznym — powiedział Daniele Schillaci, wiceprezes zarządu ds. globalnego marketingu i sprzedaży w dziale samochodów bezemisyjnych i akumulatorów.

Dźwięk jest emitowany przy prędkości do 20 lub 30 km/h, w zależności od wymagań obowiązujących na danym rynku.

Nissan stworzył zaprezentowane na targach motoryzacyjnych Tokyo Motor Show „Canto” przede wszystkim jako dźwięk ostrzegawczy. Został on jednak „skomponowany” także pod kątem wzbogacenia środowiska akustycznego typowej miejskiej ulicy o wyrazisty akcent Nissana. Dźwięk będzie wyraźnie słyszalny, ale nie przesadnie uciążliwy dla pieszych, mieszkańców i pasażerów.

Producent jest pionierem w dziedzinie samochodowego dźwięku od 2010 roku, kiedy to wprowadził system „ostrzegania pieszych o zbliżającym się pojeździe”. Inteligentna mobilność Nissana to podejście firmy do zmian w zakresie zasilania i prowadzenia pojazdów oraz ich integracji ze społeczeństwem.