UBEZPIECZENIE OC: CENY POLIS W POLSCE NIŻSZE NIŻ ROK TEMU

ubezpiecz11

W pierwszym półroczu br. cena obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu była o 7,2 procenta niższa niż w pierwszych sześciu miesiącach roku ubiegłego i wyniosła 687 złotych.

Informacja powinna więc zadowolić zmotoryzowanych. Warto bowiem przypomnieć, że w 2018 roku ceny OC utrzymywały się przez cały czas na podobnym poziomie.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Pierwsza połowa roku 2019 przyniosła wyraźne obniżki cen OC. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych eksperci porównywarki rankomat.pl podsumowują, jak kształtowały się średnie składki obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu w I półroczu i sprawdzają, w których województwach i miastach w Polsce kierowcy otrzymywali najkorzystniejsze oferty OC.

Jaka była średnia cena ubezpieczenia OC w pierwszych miesiącach br.? Ceny OC zaczęły spadać pod koniec 2017 roku. W ubiegłym utrzymywały się na podobnym poziomie. Początek br. przyniósł jednak nieco większe obniżki.

– Największa dynamika wzrostu cen OC miała miejsce między I półroczem 2016 i 2017 roku. Podwyżka sięgnęła wówczas ponad 44 proc. Od pierwszego półrocza 2018 r. ceny OC zaczęły spadać. W pierwszym półroczu br. średnia składka OC wyniosła 687 złotych i była jeszcze niższa niż przed rokiem – mówi Tomasz Masajło, Prezes Zarządu Rankomat.

Najdrożej w woj. pomorskim i dolnośląskim

Z analizy cen OC wynika, że w I połowie 2019 r. najdroższe oferty ubezpieczenia OC otrzymywali kierowcy z województw: pomorskiego (780 zł), dolnośląskiego (764 zł) i mazowieckiego (753 zł). Najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili natomiast właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwie: podkarpackim (557 zł), opolskim (589 zł) i świętokrzyskim (598 zł).

We wszystkich regionach Polski ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem. Obniżki w poszczególnych województwach wyniosły od -5,4 proc. (woj. zachodniopomorskie) do -8,7 proc. (woj. wielkopolskie).

Największe odchylenie od średniej ceny OC w pierwszym półroczu 2019 r. odnotowano w województwach: podkarpackim (-18,9 proc.), opolskim (-14,3 proc.) i świętokrzyskim (-13 proc.) .

Najtańsze i najdroższe miasta

W I półroczu 2019 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały najtańsze polisy OC mieszkańcom Rzeszowa, Kielc i Opola. Różnica cen OC pomiędzy najtańszym Rzeszowem (607 zł) a najdroższym Wrocławiem (943 zł) wyniosła aż 55,3 proc.

We wszystkich miastach wojewódzkich ceny obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu spadły w porównaniu do roku ubiegłego. W I półroczu 2019 r. największe obniżki cen OC dotyczyły mieszkańców Kielc (-10 proc.), Lublina (- 9,2 proc.) i Warszawy (-9,0 proc.). W pozostałych miastach obniżki wyniosły od -5,6 proc. w Olsztynie do -8,6 proc. w Gdańsku.

W miastach, w których ceny OC były najwyższe, odchylenia od średniej ceny OC wynosiły: 37,3 proc. (Wrocław), 30 proc. (Gdańsk) i 22,4 proc. (Warszawa).

Najmniej do ubezpieczenia musieli dopłacić właściciele samochodów zarejestrowanych w Rzeszowie (-11,6 proc.), Kielcach (-6,6 proc.) i Opolu (-5,2 proc.).