WYŚCIGI: ZNAKOMITA POSTAWA PAWŁA SZKOPKA

wys-szkop1

Zaledwie trzy tygodnie po nabawieniu się poważnej kontuzji Paweł Szkopek wygrał oba wyścigi pierwszej rundy motocyklowych mistrzostw Polski klasy Superbike na torze w Poznaniu.

Zawodnik Automobilklubu Polski i ekipy Pazera Racing triumfował także w sobotnich zmaganiach międzynarodowej serii Alpe Adria.


Zobacz także:

SPORT

MOTOCYKLE


 

Dziesięciokrotny mistrz kraju i obrońca tytułu do Poznania przyjechał zaledwie trzy tygodnie po groźnym wypadku podczas testów na Słowacji, choć lekarze zalecali mu przynajmniej sześciotygodniowy odpoczynek. Mimo złamanej łopatki, uszkodzonego biodra i miednicy, Paweł przez cały weekend narzucał na swojej Yamasze R1 bardzo szybkie tempo.

W pierwszym wyścigu Szkopek finiszował na drugiej pozycji w międzynarodowej stawce Alpe Adria, ustępując tylko znanemu z mistrzostw świata Czechowi Karelowi Hanice i jednocześnie wygrywając w klasyfikacji Mistrzostw Polski. W drugim biegu obrońca tytułu nie miał już sobie równych, pokonując polskich oraz zagranicznych rywali i sięgając po spektakularne zwycięstwo. Jego zespołowy kolega, Piotr Prendota oba wyścigi ukończył na siódmej pozycji w stawce WMMP.

wys-szkop2

– To było znakomite rozpoczęcie sezonu, choć początek weekendu nie był łatwy. W wypadku na Słowacji ucierpiałem nie tylko ja, ale także mój motocykl, dlatego podczas treningów mieliśmy sporo pracy, ale ostatecznie wszystko poszło zgodnie z planem. Byłem czwarty w kwalifikacjach, ale wiedziałem, że w wyścigach stać mnie na więcej. Drugie miejsce w piątek bardzo dobrze nastawiło mnie przed drugim pojedynkiem, przed którym dopracowaliśmy jeszcze ustawienia zawieszenia, co pozwoliło mi mimo złamanej łopatki zafundować kibicom świetne show. Dziękuję kibicom za gorący doping i całej ekipie Pazera Racing na świetną pracę – mówi Paweł Szkopek, który prowadzi w klasyfikacji generalnej Alpe Adria i WMMP.

Dwukrotnie na drugim stopniu podium mistrzostw Polski klasy Superstock 600 stanął także ubiegłoroczny drugi wicemistrz Patryk Pazera, który w pierwszym wyścigu rozminął się z wygraną o zaledwie jedną dziesiątą sekundy. Świeżo upieczony maturzysta zajął także odpowiednio piąte i czwarte miejsce w klasyfikacji Alpe Adria.

– To był udany weekend, który wiele mnie nauczył i pozwolił mi na zrobienie sporych postępów. Byłem najszybszy z Polaków w kwalifikacjach, poprawiłem swoją życiówkę o cztery dziesiąte sekundy, a w obu wyścigach stoczyłem bardzo zacięte pojedynki i dwukrotnie stanąłem na drugim stopniu podium w klasyfikacji WMMP, więc jestem bardzo zadowolony – dodaje Patryk Pazera.

Podczas gdy kontuzja ścięgna w prawej dłoni wyeliminowała z rywalizacji w klasie Superstock 1000 Rafała Dzikiego- Seredę, w Pucharze Polski Rookie 600 odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu finiszował debiutujący na torze Paweł Machij.

wys-motoc-3

WÓJCIK FHP YART RACING TEAM Z SUKCESAMI

Pierwsza, podwójna runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski i międzynarodowej serii Alpe Adria zakończyła się spektakularnym sukcesem zawodników Wójcik FHP YART Racing Teamu.

Bartek Wiczyński wygrał oba wyścigi klasy Superstock 1000 po dwóch zaciętych pojedynkach z zespołowym kolegą Adrianem Paskiem, który w sobotę dołączył do niego na drugim stopniu podium. 16-letni Daniel Blin dwukrotnie triumfował w rywalizacji klasy Stocksport 300, a Szymon Strankowski w sobotę był niepokonany w kategorii Superstock 600, dzień wcześniej triumfując także w pierwszym wyścigu w klasyfikacji mistrzostw Polski.

Na podium WMMP na torze w Poznaniu stawali także Marek Szkopek w klasie Supersport i Marcin Walkowiak w kategorii Superbike.

To właśnie Walkowiak był jednym z bohaterów weekendu, po opuszczeniu kwalifikacji startując do pierwszego wyścigu z 27. pola i na zapasowej, praktycznie drogowej Yamasze przebijając się na ósme miejsce, a dzień później stając na podium mistrzostw Polski.

wysc-motoc-4

– To był szalony weekend. Wystawiając siedmiu zawodników rzuciliśmy się w tym sezonie na bardzo głęboką wodę, ale w Poznaniu byliśmy na fali, sięgając po pięć zwycięstw w Alpe Adria i dominując w mistrzostwach Polski. Co prawda na szczycie podium zabrakło Marcina Walkowiaka, ale mimo sporych problemów ze swoim głównym motocyklem dokonał on na zapasowej maszynie rzeczy prawie niemożliwej, narzucając szokujące wręcz tempo i w sobotę stając na pudle mistrzostw Polski klasy Superbike. Wszystko wskazuje na to, że to będzie dla nas bardzo udany sezon, podczas którego planujemy starty nie tylko w mistrzostwach Polski i Alpe Adria, ale także w mistrzostwach świata. Dziękuję całej ekipie za świetną pracę, a naszym zawodnikom za genialne widowisko, które zafundowali nam w ten weekend – podkreśla menedżer zespołu Grzegorz Wójcik.

Druga runda połączonych serii WMMP i Alpe Adria odbędzie się w ostatni weekend czerwca na torze Slovakiaring na Słowacji.