ATAK ŚNIEGU: TRUDNE WARUNKI NA DROGACH

W całej Polsce pada dzisiaj (środa, 15 lutego) intensywnie śnieg. Warunki drogowe są niezwykle ciężkie, tym bardziej, że silny wiatr powoduje zawieje i zamiecie, na jezdniach tworzą się zaspy. I choć śnieg jest lekki, bowiem w przeważającej części panuje lekki mróz, to jednak służby drogowe na mają szans na skuteczne działanie.

Aktualizacja. Gęsty śnieg sparaliżował w czwartek transport w całych Czechach, zmuszając władze do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w kilku regionach.

W Polsce sytuacja także nie jest najlepsza, a różnice w temperaturze i warunkach drogowych w poszczególnych rejonach kraju bardzo duże. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ostrzega przed opadami deszczu i mżawki, które będą powodować gołoledź. W okolicach Jakuszyc na drodze krajowej nr 3 został wstrzymany ruch samochodów ciężarowych zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Auta ciężarowe nie radzą sobie z pokonaniem stromych wzniesień. w Karkonoszach spadło co najmniej 40 cm świeżego śniegu.

ŚRODA

Najtrudniejsze warunki są w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, śląskim i kujawsko-pomorskim. Minister transportu Sławomir Nowak zwołał dziś rano na konferencję prasową, na której zapewniał, że w odśnieżanie dróg i autostrad zaangażowane są wszystkie jednostki.

Droga krajowa nr 8, która z powodu zasp i śliskiej nawierzchni jest nieprzejezdna w powiecie ząbkowickim oraz w rejonach górskich. Samochody ciężarowe nie mogą pokonać drogi z powodu śliskiej nawierzchni, ale i stromego podjazdu także w okolicach: Boguszowa, Barda, Polanicy Górnej oraz Dusznik Zdroju. Nie pomagają nawet łańcuchy – pojazdy są kierowane na parkingi.

NA DK nr 5 i 3 ruch wstrzymują tiry. Nieprzejezdne są niektóre drogi lokalne. Od rana doszło do kilkunastu wypadków i kolizji.

Intensywne opady śniegu utrudniają przejazd przez Płock oraz trasy dojazdowe do miasta. Drogi powiatowe i krajowye nr 60 i 62 są przejezdne, ale miejscami jest ślisko i tworzą się zaspy.

W Katowicach w różnych miejscach doszło niemal jednocześnie do kilku kolizji z udziałem 2-3 samochodów. Najpoważniejsze utrudnienie powstało na drodze nr 86 – ruch na wysokości Wzgórza Wandy czasowo zablokowała rano ciężarówka, która nie dała rady podjechać na wzniesienie i stanęła w poprzek drogi.

W województwie pomorskim wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Miejscami wiatr zwiewa na szosy śnieg z pól. Tylko w przypadku dwóch szos: krajowej drogi nr 6 na odcinku między Lęborkiem a Słupskiem oraz na drogi n 7 między Gdańskiem a Elblągiem wiatr niekiedy zwiewa z pól na szosę śnieg.

W lubelskim wszystkie drogi przejezdne. Lokalna śliskość występuje tylko na drodze 816 między Dorohuskiem a Zosinem, 852 między Józefatką a Witkowem i na drodze 867 między miejscowością Werchrata, a Hrebennem. Ale na wschodzie śnieg ma intensywnie padać dopiero po południu.

WYPADEK POLSKIEGO AUTOBUSU W NIEMCZECH

Trudne warunki atmosferyczne: padający śnieg i oblodzona droga były najprawdopodobniej przyczyna wypadku z udziałem polskiego autobusu w Niemczech. Doszło do w nicy niego na autostradzie A4 w Saksonii.

Jadący z Drezna w kierunku Chemnitz autobus wpadł w poślizg i tyłem uderzył w filar wiaduktu. 61-letni pasażer zginął na miejscu, a siedem osób odniosło obrażenia.

Autobus był z Opola. Jechało w nim 49 pasażerów.

CIĄGLE PADA (AKTUALIZACJA)

W wielu regionach kraju śnieg pada przez cały czas. Na drogach panują fatalne warunki drogowe, a mieszkańcy większości dużych miast nie mogą się po pracy dostać do domu, tkwiąc w ogromnych korkach. Jest bardzo dużo stłuczek, a okres oczekiwania na przyjazd policji na miejsce takich to nawet kilka godzin. Na szczęście mniejsze prędkości powodują, że poważnych wypadków jest mniej.

W miejscowości Zagórki (powiat Sławno) przewożący uczniów autobus szkolny uderzył w drzewo. Do szpitala trafiło dziesięcioro dzieci, ich życiu i zdrowiu nie zagraża na szczęście niebezpieczeństwo.

Policja w całym kraju apeluje do kierowców o wzmożoną ostrożność i rozwagę na drodze. Szalejące wichury pozrywały linie energetyczne pozbawiając ponad tysiąc osób prądu. Były przypadki zepchnięcia samochodów z drogi do rowu. Centrum Zarządzania Kryzysowego podaję, że śnieg będzie padał co najmniej do czwartku rano.

– Sytuacja na drogach jest bardzo, bardzo trudna. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że duża prędkość nie jest w takich warunkach sprzymierzeńcem kierowcy, łatwo wpaść w poślizg. Bardzo niebezpieczne są też wszelkie manewry – także zmiana pasów czy wyprzedzanie. Decydując się np. na wyprzedzanie, warto zastanowić się, czy jest to rzeczywiście konieczne. Gdy jest ślisko i na drogach zalega śnieg lub błoto pośniegowe, wydłuża się droga hamowania. Zachowujmyć odstęp od aut jadących przed nami. Uważajmy też przed skrzyżowaniami – tak byśmy zdążyli zahamować, zanim zmienią się światła – powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

KARAMBOL W CZECHACH

W Czechach doszło dzisiaj do dwóch karamboli z udziałem blisko stu samoichodów. Zablokowana została autostrada D1 łącząca Pragę z Brnem i droga ekspresowa R35 pod Ołomuńcem. Kilka osób zostało rannych. Przyczyna była śliska, oblodzona droga i intensywne opady śniegu.

Sprawdź prognozę pogody: www.tvnmeteo.pl

Fot.: L. Sagan