AUDI: NOWE CENTRUM DYSTRYBUCJI POJAZDÓW

Audi Neckarsulm am 20.1.2014

1440 miejsc postojowych na sześciu piętrach. 2,70 m szerokości miejsca parkingowego, by zapewnić bezpieczne wsiadanie i wysiadanie. Brak krawężników oddzielających poszczególne miejsca.

Brak ruchu z naprzeciwka, osobne drogi wjazdowe i wyjazdowe. Nowe Centrum Dystrybucji Pojazdów działu logistyki zakładów Audi w Neckarsulm jest idealnym parkingiem naziemnym.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Po trwającej niespełna rok budowie, Centrum oddano właśnie do użytku. Na blisko 33 tysiącach metrów kwadratowych, co odpowiada wielkości czterech i pół boiska do gry w piłkę nożną, czekają wyprodukowane w Neckarsulm samochody, gotowe do transportu koleją lub ciężarówkami.

Zakłady Audi w Neckarsulm, to najbardziej kompleksowa fabryka samochodów w Europie. W roku 2013, zakłady ustanowiły rekord produkcji, wytwarzając ponad 273 tysiące aut.

– Dzięki nowemu centrum dystrybucyjnemu, z jego optymalnym wykorzystaniem przestrzeni i zmyślną koncepcją dróg komunikacyjnych, zwiększyliśmy nasze możliwości i bezpieczeństwo załadunku nowych samochodów – podkreśla Dieter Braun, kierownik ds. zarządzania produkcją i logistyką zakładową w Neckarsulm.

Na etapie planowania ważną rolę odgrywała także kwestia zrównoważenia środowiskowego. Licząca blisko 5500 metrów kwadratowych powierzchnia dachu, jest całkowicie pokryta zielenią. Zwiększa to m. in. izolację termiczną i akustyczną. W zakresie oświetlenia, logistycy postawili na oświetlenie diodowe i dzięki temu rocznie redukują emisję dwutlenku węgla o około jedenaście ton.

– Już w chwili, w której samochód zjeżdża z taśmy, otrzymuje dokładnie określone miejsce w nowym centrum dystrybucyjnym. Konkretne piętro i numer rzędu. Pracownicy parkują go w tym precyzyjnie określonym miejscu. Dany rząd nowych samochodów zawsze przewidziany jest do transportu jedną ciężarówką albo jednym wagonem kolejowym – objaśnia funkcjonowanie centrum Michael Vaporis, kierownik ds. zarządzania i transportu.

Codziennie, około 80 pracowników zajmuje się w Neckarsulm ekspedycją nowych pojazdów. USA, Portugalia, Japonia, ale również kraje egzotyczne jak Trynidad i Tobago czy Nowa Zelandia – samochody produkowane tu wysyła się do wszystkich zakątków świata.

W roku 2013, ok. 73 procent wszystkich samochodów wyekspediowanych z zakładów Audi w Neckarsulm, prawie dziesięć procent więcej niż rok wcześniej, transportowano koleją. Łączna wielkość wszystkich tych transportów, to ok. 21 400 wagonów kolejowych. Gdyby ustawić je jeden za drugim, skład miałby długość 600 km, co dopowiada mniej więcej odległości Neckarsulm – Bratysława.

Nowy budynek Centrum Dystrybucji Pojazdów, centrum karoserii, magazyn wysokiego składowania pojemników na części oraz Centrum Logistyczne powstające w Parku Przemysłowym Böllinger Höfe, to elementy przyszłościowych projektów logistycznych w Neckarsulm.