AUTOBUSY MIEJSKIE ZASILANE WODOREM WJADĄ DO EUROPY

Toyota postanowiła przyspieszyć rozwój transportu wodorowego w Europie. Dlatego podjęła strategiczną współpracę z producentem i dystrybutorem autobusów CaetanoBus oraz firmą Finlog.

To dostawca usług finansowych w branży samochodów osobowych. Toyota Caetano Portugal (TCAP) stała się posiadaczem akcji obu portugalskich przedsiębiorstw.


Zobacz także:

ECO

UŻYTKOWE


 

TCAP to spółka joint venture Toyota Motor Europe (TME) i koncernu Salvador Caetano.

Obecnie, gdy coraz więcej europejskich krajów i miast ogłasza strategie dekarbonizacji transportu, floty pojazdów użytkowych, w szczególności miejskich autobusów, będą szybko elektryfikowane. Toyota Motor Europe rozbuduje swoją ofertę bezemisyjnych pojazdów w regionie, korzystając z doświadczenia i silnej pozycji CaetanoBus na rynku autobusów. Toyota wesprze także działania portugalskiego producenta w rozwoju bezemisyjnych autobusów jego produkcji.

Już od pewnego czasu Toyota Motor Europe dostarcza firmie CaetanoBus zestawy ogniw paliwowych, które są montowane w wodorowych autobusach H2.City Gold o zasięgu 400 km. To pierwszy model autobusu zasilanego wodorem portugalskiego producenta. W wyniku zacieśnienia współpracy, marka opracuje, a następnie rozpocznie produkcję i dystrybucję autobusów na ogniwa paliwowe z myślą o europejskim rynku.

Tym samym zwiększy się wybór bezemisyjnych środków transportu w regionie, a rynek pojazdów wodorowych dostanie kolejny impuls do rozwoju. Drugi partner Toyoty, firma Finlog, opracuje kompleksowy program leasingu, skoncentrowany na branży autobusowej. Korzystając z doświadczenia i wiedzy zdobytych na rynku finansowania samochodów osobowych, Finlog rozszerzy swoje portfolio o ofertę na bezemisyjne autobusy wodorowe dla europejskich miast.

– Bardzo nas cieszy perspektywa rozszerzenia trwającego od wielu dekad partnerstwa o branżę autobusową. Razem z CaetanoBus jesteśmy w stanie mocno przyczynić się do rozwoju transportu wodorowego. Naszą współpracę oprzemy na połączeniu zasobów w postaci wiedzy, technologii i doświadczonych specjalistów. CaetanoBus skorzysta także na wprowadzeniu w swoje struktury znanego na całym świecie Systemu Produkcyjnego Toyoty – powiedział Jose Ramos, CEO Toyota Caetano Portugal.

– Nowy poziom partnerstwa wzmocni nasze relacje z Caetano Group. Dzięki temu będziemy mogli uczyć się od Caetano przedsiębiorczości i elastyczności. Toyota jest zdeterminowana w swoim dążeniu do zrównoważonego transportu, a wprowadzenie na rynek autobusów na ogniwa paliwowe zróżnicuje naszą bezemisyjną gamę w Europie – podkreślił Johan van Zyl, prezydent Toyota Motor Europe.