BMW: NOWE MODELE iX ORAZ i4 PRODUKOWANE W SPOSÓB EKO

Elektryczne modele BMW iX oraz i4 produkowane są w zakładach w Dingolfing i Monachium BMW Group. Do produkcji nowych aut wykorzystuje się ekologiczną energię elektryczną pochodzącą z elektrowni wodnych.

Spółka zawarła ze Stadtwerke München i RWE Supply & Trading odpowiednie umowy na dostawy energii elektrycznej wytwarzanej na rzekach Isar i Lech.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Już dziś BMW Group zaopatruje swoje zakłady produkcyjne na całym świecie wyłącznie w ekologiczną energię elektryczną.

— Nowością jest to, że w przyszłości zamierzamy również skupić się na regionalnych dostawcach z okolic naszych zakładów i bezpośrednio od nich kupować energię elektryczną wytwarzaną w sposób odnawialny — wyjaśnia Milan Nedeljković

Ekologiczna energia elektryczna potrzebna do produkcji iX oraz i4 pochodzi z elektrowni wodnych Uppenborn- Isar położonych między Moosburgiem a Landshut oraz z elektrowni w Gersthofen i Rain na rzece Lech. Ilości energii elektrycznej uwzględniają również zapotrzebowanie na produkcję licznych komponentów do obu modeli elektrycznych w zakładach BMW Group w Landshut, Dingolfing i Berlinie.

Już od 2013 roku cztery turbiny wiatrowe w zakładzie w Lipsku wytwarzają całą energię elektryczną potrzebną do produkcji i3. W najnowszym zakładzie w San Luis Potosí w Meksyku duże instalacje solarne zapewniają udział własny w energii elektrycznej potrzebnej do produkcji. Cele energetyczne BMW Group są ustalane długoterminowo. Od 2006 do 2019 roku firma zredukowała emisję na jeden wyprodukowany pojazd o ponad 70 procent.

Oprócz stosowania 100 proc. ekologicznej energii elektrycznej od roku 2020 grupa konsekwentnie inwestuje w optymalizację swojej efektywności energetycznej – i w tym celu wykorzystuje również możliwości, jakie daje cyfryzacja. Dzięki analizie danych już teraz zwiększa wydajność swojej produkcji – na przykład poprzez minimalizację odrzutów materiału w produkcji karoserii lub poprzez predykcyjną konserwację maszyn.

Oprócz znacznej redukcji już w 2021 r. całkowicie zneutralizuje pozostałą emisję CO2 (zakres 1 + 2), stosując odpowiednie certyfikaty.