CARAVAN SALON 2013: DEBIUT NOWEGO SPRINTERA

Mercedes-Benz Viano Marco Polo: Der alltagstaugliche Kompakt-Campingbus.

Podczas trwających targów karawaningowych Caravan Salon 2013 w Düsseldorfie zadebiutował nowy Sprinter. Na stoisku Mercedes-Benz występują także rekreacyjne modele Viano Marco Polo Edition oraz Viano Fun Edition.

Dodatkowo, pojazdy z gwiazdą można spotkać na wielu stoiskach innych producentów. Wśród nich – mobilny dom na bazie Actrosa i liczne kampery zbudowane na bazie Sprintera.


Zobacz także:
UŻYTKOWE


To właśnie Sprinter jest najchętniej przerabianym przez producentów nadwozi modelem Mercedes-Benz. Dużą popularnością cieszy się on zresztą nie tylko w Europie. W Stanach Zjednoczonych, na przykład, firma dostarcza obecnie wiodącym firmom zajmującym się przebudową nadwozi około 4000 kamperów rocznie. Niektóre z nich eksportują swoje pojazdy nawet do Chin.

MS 3_13A904

Nowy Sprinter jako przekrojowy model kampera
,
Atrakcją stoiska Mercedes-Benz podczas Caravan Salon jest w pełni funkcjonalny, przekrojowy model kampera na bazie nowego Sprintera z podwyższonym dachem. Prawa strona jego nadwozia jest niemal kompletnie odsłonięta. Ekskluzywny wystrój wnętrza podkreślają lśniące, białe meble oraz fotele pokryte naturalną skórą Mercedes-Benz – również w kolorze białym. To połączenie przywodzi na myśl kabiny eleganckich jachtów.

Systemy bezpieczeństwa w nowym Sprinterze

Nowy Sprinter zapewnia poziom bezpieczeństwa niespotykany dotąd w autach dostawczych. Działanie pięciu nowych systemów wspomagających – Asystenta Bocznego Wiatru, Collision Prevention Assist, Asystent Martwego Punktu, Asystent Pasa Ruchu oraz Asystent Świateł Drogowych – skonfigurowano z myślą o bezpiecznych i komfortowych wyprawach turystycznych.

Zużycie paliwa: tylko 6,3 l/100 k
m
Sprinter znakomicie sprawdza się w roli kampera także z innego względu. Jako pierwszy model w klasie oferowany jest z pełną gamą silników zgodnych z normą Euro VI, emitujących znacznie mniej szkodliwych substancji, a przy okazji zużywających jeszcze mniej paliwa. Najbardziej oszczędna wersja potrzebuje jedynie 6,3 l/100 km.

Mercedes-Benz Sprinter:  Der ausgebaute Kastenwagen zeigt im Schnittmodell seine Wohnmobiltauglichkeit.

Moc jednostek wysokoprężnych pozostała bez zmian. Ich gama obejmuje 2,15-litrowe silniki o mocy od 70 kW (95 KM) do 120 kW (163 KM) oraz 3-litrowy motor V6 CDI o mocy 140 kW (190 KM) i 440 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Siła napędowa trafia do kół za pośrednictwem 6-stopniowej przekładni manualnej Eco Gear lub 7-biegowej skrzyni automatycznej 7G-TRONIC PLUS. Ta ostatnia – niedostępna w żadnym innym samochodzie dostawczym – po raz pierwszy współpracuje z funkcją Eco start/stop i cieszy się szczególną popularnością wśród nabywców kamperów.

Zmodernizowane nadwozie i wnętrze

Twarz nowego Sprintera ma bardziej dynamiczne rysy i nawiązuje do obecnych trendów projektowania Mercedes-Benz – osłona chłodnicy jest bardziej pionowa, lampy zyskały bardziej wyrazistą formę, profil maski poprowadzono wyżej, a charakterystyczny kształt zderzaka nawiązuje do tego spotykanego w SUV-ach. Również powszechnie uznawana za wzorowa kabina Sprintera została poddana modernizacji.

Viano Fun i Viano Marco Polo

Viano Fun i Marco Polo to kolejne obok Sprintera modele w harmonijny sposób łączące funkcjonalność na co dzień z rekreacyjnym charakterem. Viano Fun oferowane jest w dwóch wersjach długości, z kabiną zapewniającą od pięciu do siedmiu miejsc. Ustawione wokół składanego stołu fotele można przesuwać dzięki systemowi szyn lub łatwo i szybko zdemontować, a tylna kanapa po złożeniu zamienia się w wygodne łóżko.

Mercedes-Benz Sprinter: Der Sprinter dient auch international als Basisfahrzeug für Wohnmobil-Aus- und Aufbauten.

Viano Marco Polo to prawdziwy mobilny dom, wyposażony w kuchenkę, lodówkę i szafę. Sprytne, ruchome tylne siedzenia – a właściwie dwa osobne fotele – na życzenie rozkładają się elektrycznie do pozycji leżącej. Komfort jazdy w trakcie długich podróży zwiększają pompowane poduszki boczne, zapewniające dodatkowe podparcie.

Specjalny model Viano Marco Polo Edition wyróżnia się wyjątkowo bogatym wyposażeniem, w tym: automatyczną skrzynią biegów, reflektorami biksenonowymi, klimatyzacją Tempmatic, 17-calowymi obręczami ze stopów lekkich, systemem nawigacji Audio 50 APS, lakierem metalicznym i postojowym ogrzewaniem powietrznym.
Od września br. oferowany jest także model Viano Fun Edition, wyposażony podobnie do Viano Marco Polo Edition. Jego wnętrze umeblowano pięcioma fotelami, które można zamienić w trzy miejsca do spania. Lista opcji obejmuje m.in. podnoszony dach oraz łóżko dachowe.

Od Viano do Actrosa i Zetrosa

Szeroka gama dostawczych i ciężarowych modeli Mercedes-Benz otwiera niemal nieograniczone możliwości budowania samochodów turystycznych wszystkich typów. Gdy w grę wchodzi pojazd absolutnie najwyższej klasy, producenci wybierają Actrosa. Dla pojazdów ekspedycyjnych użytkowanych w wymagającym terenie odpowiednie są platformy legendarnego Unimoga lub Zetrosa z kabiną za silnikiem. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na Sprintera, Viano, czy też inny model – trójramienna gwiazda oznacza, że do wakacji na kółkach jesteś dobrze przygotowany.