CITROEN: NOWE BARWY – TOTAL ABU DHABI WRT

Zgodnie z informacją podaną podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Paryżu, potwierdzona została współpraca partnerska pomiędzy Citroën Racing, a Abu Dhabi.

Reprezentantami Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team w tegorocznych Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA będą trzy załogi: Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen, Dani Sordo i Carlos del Barrio oraz Sébastien Loeb i Daniel Elena. Khalid Al-Qassimi również będzie uczestniczył w większości rund WRC, ale jego priorytetem będzie rywalizacja w cyklu FIA Middle East Rally Championship (MERC).

Około 3 700 mil i nieco ponad miesiąc dzieli Monte Carlo Beach, idylliczne miejsce wybrane na prezentację programu sportowego Citroën Racing na rok 2013, od startu Rajdu Monte Carlo. Dokładnie czterdzieści dni na to, aby poczynić ostatnie przygotowania do przyszłego sezonu i dokonać ostatnich zmian. Najbardziej spektakularna zmiana związana jest z pojawieniem się Abu Dhabi jako partnera tytularnego zespołu, który ośmiokrotnie zwyciężał w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mogliśmy nawiązać współpracę z tak prestiżowym i prężnym partnerem jak Abu Dhabi – podkreśla Yves Matton, szef Citroën Racing. Podobnie jak nasz stały partner Total, Abu Dhabi będzie widoczny podczas całego naszego programu 2013 na fabrycznych zespołach rywalizujących w cyklu WRC, oraz w MERC (Middle East Rally Championship), a także w rozgrywkach Citroën Racing Trophy, odbywających się w najważniejszych krajach Europy. Wspólnie Abu Dhabi Racing zobowiązaliśmy się również do wspierania programu rozwoju kierowców.

Fabryczny zespół ośmiokrotnych Rajdowych Mistrzów Świata – który w latach 2008 – 2012 nieprzerwanie dominuje na rajdowych trasach, teraz będzie występował pod nazwą Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team. Trzy samochody będą rywalizować we wszystkich trzynastu rundach kalendarza WRC. We wszystkich rundach Mistrzostw Świata wystąpi startująca z numerem 2 załoga Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen.

– Mam za sobą pierwszy pełny sezon z Citroënem, teraz czuję się gotowy na nowe wyzwania – mówi fiński kierowca. Czterokrotnie już byłem pretendentem do tytułu Mistrza Świata, więc naturalnym krokiem będzie walka o najwyższe miejsce na podium.

W drugim DS3 WRC zasiądą podczas czterech rajdów Sébastien Loeb i Daniel Elena.

– Rozpoczniemy startem w Monte-Carlo, będziemy również rywalizować w Szwecji, ponieważ to jest rajd odbywający się w naturalnych rajdowych warunkach, w którym kocham wygrywać. I nie mógłbym oczywiście nawet pomyśleć, aby opuścić Rajd Francji.

Warto zaznaczyć, że nr 1. zostanie przydzielony wyłącznie dziewięciokrotnemu zdobywcy tytułu Mistrza Świata, podczas całego sezonu 2013. Powracający do zespołu Citroëna Dani Sordo i Carlos del Barrio, będą walczyli w co najmniej 11 rundach i zawalczą o punkty w tych rajdach, w których załoga Loeb i Elena nie będzie startować.

– Jestem niezwykle zadowolony z powrotu do zespołu. Pierwsze testy przebiegły bardzo dobrze i jestem gotów pomóc Citroënowi w zdobywaniu kolejnych tytułów. Moim osobistym celem będzie wygranie mojego pierwszego rajdu WRC – stwierdził Daniel.

Nowy członek zespołu, Khalid Al-Qassimi rozpocznie swoje starty w Szwecji, a w swoim programie WRC ma osiem rajdów. Kierowca Zjednoczonych Emiratów Arabskich, liczy również na ponowne zwycięstwo w Middle East Rally Championship (MERC). Będzie on prowadził Citroëna DS3 RRC, reprezentując barwy Abu Dhabi Citroën World Rally Team.

– Dołączenie do tak utytułowanego zespołu i walka na „dwa fronty”, niewątpliwie wpłynie pozytywnie na moje umiejętności. Po tym jak zdobyłem tytuł po raz pierwszy w 2004 roku, kolejne zwycięstwo w cyklu MERC będzie moim głównym celem – mówi Khalid.

Middle East Rally Championship będzie również poligonem do zdobywania doświadczenia przez dwóch młodych kierowców w Citroënach DS3 R3. Załogi zostaną wyłonione w kwalifikacjach odbywających się w Citroënach DS3 Racing, w dniach między 7 a 9 grudnia na torze Yas Marina.

– Zróżnicowany i trudny charakter cyklu MERC na pewno podkreśli wyjątkowe walory DS3 R3 – komentuje Marek Nawarecki, szef działu zawodów klienckich w Citroën Racing. Kierowcy zostaną wyłonieni w oparciu o metody, które stosujemy w naszych europejskich formułach promocyjnych, a zwycięzcy będą mogli korzystać zarówno ze wsparcia jak i wiedzy, tak aby rozwijać swoje rajdowe umiejętności dzięki naszemu programowi.