EGZAMINY NA PRAWO JAZDY JEDNAK PO STAREMU

Na konferencji prasowej minister transportu Sławomir Nowak poinformował, że jego resort wystąpił do Sejmu o zmianę terminu obowiązywania Ustawy z 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami. Chodzi o nowy system egzaminów na prawo jazdy.

Ustawa miała wejść w życie 11 lutego 2012 roku. Tymczasem w myśl słów ministra odpowiedniejszym terminem będzie 1 stycznia 2013 roku. Powodem jest to, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nie są przygotowane do prowadzenia egzaminów na nowych zasadach.

– Lepiej dla zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później – stwierdził na konferencji minister Nowak. Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 roku.

Sławomir Nowak podkreślił, że rozmawiał już w tej sprawie z marszałkiem Sejmu oraz koalicyjnymi klubami.

– Będziemy pracowali na najbliższym posiedzeniu Sejmu, aby system obecnie obowiązujący funkcjonował jeszcze przez rok. Przez ten czas będziemy mieli pełną gwarancję, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego dadzą sobie radę z nowym systemem – powiedział minister.

WORD-y przeżywały w ostatnich tygodniach istne oblężenie, kursanci, którym pozwalały na to przepisy (np. wiek) za wszelka cenę starali się przystąpić do egzaminu przed wejściem nowego systemu, przewidującego z jednej strony zdecydowanie (10-krotnie) większą liczbę pytań testowych, z drugiej zupełnie inny schemat ich komputerowego zdawania.

Czytaj więcej: PRAWO JAZDY 2012 – KONTROWERSYJNA USTAWA

Zobacz przykładowe, nowe pytania egzaminacyjne na prawo jazdy:

Dowiedz się więcej na temat nowych zasad egzaminowania: www.winfor.pl