FORD: DWIE WYGRANE W PLEBISCYCIE TOP GEAR AWARDS

Redakcja Top Gear przyznała nagrody Top Gear Awards 2020. Ford otrzymał tytuł producenta roku, a model Puma ST został uznany za najlepszego crossovera.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, rozdanie nagród odbyło się online.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

W materiale wideo przygotowanym przez ekipę składającą się z Chrisa Harrisa, Paddy’ego McGuinessa i Freddiego Flintoffa, a także tajemniczego osobnika, znanego również pod pseudonimem The Stig, można było obejrzeć zwycięzców konkursu oraz poznać argumentację ekipy Top Gear.

Nagroda Manufacturer of the Year (Producent Roku) została przyznana Fordowi za podejście do motoryzacji i elektryfikacji gamy modelowej. Przedstawiona przez markę strategia to 14 zelektryfikowanych modeli do końca tego roku. Do 2021 w salonach marki będzie ich już 17.

“Ford nie kopiuje pojazdów elektrycznych i crossoverów. Tworzy samochody, które naprawdę będziemy chcieli… Takie podejście spowodowało, że Fiesta i Focus z łatwością prowadzą w swoich klasach. Co więcej, są jeszcze lepsze dzięki technologii hybrydowej. Ktoś miał dobry rok 2020” – ogłosił Top Gear podczas przyznawania firmie Ford nagrody Manufacturer of the Year.

– Jestem bardzo dumny, że dwie ważne nagrody przyznało nam znakomite grono dziennikarzy, którzy tworzą rozpoznawalną na całym świecie markę Top Gear. Ford systematycznie powiększa swoją ofertę samochodów zelektryfikowanych. Już teraz w naszych salonach można znaleźć Forda Kugę z trzema rodzajami napędów hybrydowych, a także luksusowego Forda Explorera z hybrydą Plug-In. Co więcej, już wkrótce w ofercie pojawi się w pełni elektryczny SUV Mustang Mach-E. Wszystkie te modele przyczyniły się do nagrody Manufacturer of the Year gdzie Ford został doceniony za innowacyjne podejście do motoryzacji i elektryfikację gamy modelowej – powiedział Piotr Pawlak, Prezes i Dyrektor Zarządzający Ford Polska.

Ford Puma ST z tytułem Crossover of the Year

“Ford bezwzględnie potwierdził nadejście drugiej generacji Pumy. Podobnie jak Fiesta ma szperę zgłaszającą gotowość do jazdy i pomysłowy bagażnik, co czyni go naprawdę praktycznym samochodem. Do tej pory rynek crossoverów był wypełniony powierzchownie zaprojektowanymi koncepcjami. Wreszcie znalazł się jeden, który ma odpowiednie podejście inżynieryjne. A teraz jest również szybki” – w ten sposób Top Gear skomentował zwycięstwo modelu Ford Puma ST w kategorii Top Crossover.

Nowa Puma ST została stworzony przez Ford Perfomance i jest pierwszym europejskim SUV-em zbudowanym z myślą o wysokich osiągach. Pod jego maską znalazł się 1,5-litrowy silnik EcoBoost z turbodoładowaniem, który zapewnia aż 200 KM i 320 Nm momentu obrotowego. Dzięki temu auto od 0 do 100 km/h przyspiesza w zaledwie 6,7 sek.

Samochód oferuje cztery tryby jazdy, sportowe zawieszenie, a także aerodynamiczne nadwozie połączone z 19-calowymi alufelgami i elementami typowymi dla wzornictwa ST.

Model Puma jest również jednym z pierwszych zelektryfikowanych pojazdów, które Ford wprowadził na rynek w ramach elektryfikacji gamy modelowej. Pod maską znajduje się zaawansowany układ EcoBoost z 48-woltową instalacją miękkiej hybrydy. Układ ten odzyskuje energię podczas hamowania i wykorzystuje ją przy przyspieszaniu. Dzięki temu samochód jeszcze szybciej reaguje na wciśnięcie pedału gazu, zyskuje dodatkowy moment obrotowy i oferuje zmniejszone zużycie paliwa.

“W ciągu pięciu lat brytyjski oddział Forda sprzedał na swoim rynku 48 300 sztuk Pumy pierwszej generacji. Druga generacja już po 12 miesiącach jest w połowie drogi do poprawienia tego wyniku. Odmiana ST jeszcze bardziej podkręci sprzedaż. W czasie, gdy nasze nerdowskie usta były otwarte z przerażenia, wszyscy inni zaczęli kupować crossovera Forda, na którego czekali” – dodano w podsumowaniu wyników.