GALA SCHWETZINGEN 2022: OPEL WYSTAWI LUKSUSOWĄ SERIĘ KAD Z LAT 60-TYCH

Międzynarodowa Gala Klasyków w Schwetzingen (2-4 września) jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów elegancji na świecie.

Na tegorocznej edycji konkursu firma Opel zaprezentuje swoje luksusowe modele z lat 60., czyli serię KAD – Kapitan, Admiral i Diplomat. W barokowych ogrodach przy zamku Schwetzingen w Niemczech zostanie zaprezentowanych łącznie ponad 180 klasycznych samochodów z różnych dekad. Nie może więc zabraknąć automobilu z początków motoryzacji, wyprodukowanego przez firmę ze 160‑letnią historią, czyli Opla 4/8 PS „Doktorwagen” z 1909 r. Oprócz niego zwiedzający zobaczą także modele Admiral V8 i Diplomat V8 Coupé.


Zobacz relacje:

RENAULT: 30 LAT LIMUZYNY SAFRANE

HISTORIA/OLDTIMERS


 

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie zabytkowych samochodów w Schwetzingen będzie 7. ECOmobil-Gala, czyli prezentacja koncepcji zrównoważonej motoryzacji pod hasłem „Przyszłość spotyka klasykę”. Firma Opel pojawi się na niej z nową Astrą Sports Tourer w wersji Plug‑in Hybrid.

Urocze otoczenie i piękne samochody sprawiają, że Gala Klasyków w Schwetzingen jest niezwykłym doświadczeniem zarówno dla wystawców, jak i publiczności – powiedział dyrektor Opel Classic, Leif Rohwedder. Trudno o lepszą okazję do podziwiania luksusowej linii Opla z lat 60. – samochodów, które wyróżniały się prostolinijnym wzornictwem i oferowały najwyższy komfort w swoich czasach.

KAD: wielka Trójka z Rüsselsheim

Kapitan, Admiral i Diplomat – znane także jako „KAD” i „Wielka trójka” – w latach 60. i 70. reprezentowały markę Opel w klasie luksusowej. Wszystkie trzy były bogato wyposażone, niezwykle przestronne i wyraźnie inspirowane ówczesną amerykańską stylistyką. Przy długości 4,95 metra oraz szerokości 1,9 metra luksusowe Ople osiągały też nowy wymiar – w dosłownym znaczeniu.

Kapitan był najlepiej sprzedającym się niemieckim samochodem osobowym z sześciocylindrowym silnikiem, Admiral nawiązywał do sukcesu przedwojennego modelu o tej samej nazwie, natomiast Diplomat pełnił rolę flagowej limuzyny. Opel – firma, która zawsze kojarzyła się z demokratyzacją innowacji – był wtedy jedynym niemieckim producentem oferującym pełną gamę produktów. Od Kadetta i Rekorda po Kapitana, Admirala i Diplomata – marka miała samochód dla każdego.

Na tegorocznej Gali Klasyków w Schwetzingen Opel pokaże modele Diplomat V8 Coupe z 1966 r. oraz Admiral V8 z 1965 r. Silnik V8 o pojemności 5,4 litra i mocy 169 kW/230 KM rozpędzał czteromiejscowego Diplomata do 100 km/h w 9,5 sekundy, a prędkość maksymalna przekraczała 200 km/h. Takich osiągów nie miał praktycznie żaden inny produkowany wówczas w Niemczech samochód.

Na uwagę zasługuje też Admiral z flagowym silnikiem o mocy 140 kW/190 KM i dwubiegową przekładnią automatyczną „Powerglide”. W latach 1964-1968 wyprodukowano łącznie 55 876 egzemplarzy Admirala A, z czego tylko 623 miały ośmiocylindrowe silniki. Admiral V8 jest więc dzisiaj rzadką gratką dla kolekcjonerów. Trójkę KAD w Schwetzingen uzupełnia Kapitan z prywatnej kolekcji.

Opel 4/8 PS „Doktorwagen”: przystępna cenowo wczesna motoryzacja

Goście Gali Klasyków mogą także podziwiać pojazd z pierwszych lat motoryzacji, który przyczynił się do jej upowszechnienia. Był nim Opel 4/8 PS. Firma reklamowała ten samochód jako idealny środek lokomocji dla „lekarzy, weterynarzy i prawników”. Stąd właśnie wziął się przydomek „Doktorwagen” (samochód dla lekarza). Pionierski model kosztował tylko 3950 marek, dzięki czemu po raz pierwszy na samochód mogła sobie pozwolić szersza grupa ludzi. Techniczną ciekawostką był czterocylindrowy silnik z blokiem odlewanym jako jeden element.

Park przy zamku Schwetzingen będzie otwarty dla gości Gali Klasyków od piątku 2 września do niedzieli 4 września 2022 r., codziennie od 9:00 do 16:00. Więcej informacji jest dostępnych tutaj.