GENEWA 2012: SEAT TOLEDO CONCETP BLISKI PRODUKCJI

Na Salonie Samochodowym w Genewie Seat prezentuje prototypowego Toledo koncept zbliżonego do wersji produkcyjnej. To klasyczny sedan o eleganckich i sportowych proporcjach nawiązujących do coupe.

Nowe Toledo to kontynuacja i rozwinięcie typowego stylu Seata, z mocną i solidną sylwetką, przejrzystymi i precyzyjnie nakreślonymi płaszczyznami i konturami oraz nowym, ale charakterystycznym dla modeli Seata kształtem reflektorów.

Wzornictwo nie przynosi jednak uszczerbku na funkcjonalności. Toledo Concept jest przestronnym samochodem o dużych walorach użytkowych, mimo kompaktowych wymiarów. Egzemplarz przedstawiony w Genewie jest zapowiedzią przyszłej wersji produkcyjnej, która do dealerów trafi pod koniec 2012 roku.

Od 1991 roku w Europie wyprodukowano i sprzedano do wielu krajów ponad 860 000 egzemplarzy pierwszej i drugiej generacji tego średniego sedana Seata. Toledo było cenione przez klientów zarówno ze względu na atrakcyjny wgląd, jak i za wiele aspektów praktycznych.

Na wcześniejszych salonach motoryzacyjnych w Europie Seat prezentował już nową stylistykę swoich pojazdów na przykładzie koncepcyjnych IBE, IBX i IBL. Toledo Concept wystawiany na targach motoryzacyjnych Motor Show w Genewie ilustruje dalszy rozwój tej stylistyki. Będzie to pojazd charakteryzujący się bardzo dobrym stosunkiem wartości do ceny.

– Seat Toledo Concept to nasz pomysł na doskonałego średniego sedana. Ma sylwetkę budzącą emocje, jest bardzo funkcjonalny i pozwala na dynamiczną jazdę. Przyszły model produkcyjny, czyli nowe Toledo, jest skazany na sukces dzięki wyrazistemu charakterowi marki, wysokiej jakości i bardzo korzystnej relacji ceny do wartości. Przy rodzinie Mii i nowej Ibizie nowe Toledo jest kolejnym etapem naszej ofensywy modelowej i strategii wzrostu – mówi James Muir, Prezes Seat S.A.

Przyszły Seat Toledo o długości 4,48 metra będzie miał kompaktowe nadwozie ułatwiające poruszanie się po mieście. Dzięki przestronnemu wnętrzu i ogromnemu bagażnikowi doskonale sprawdzi się także w czasie dalszych podróży i jako samochód rodzinny. Rozstaw osi 2,60 metra gwarantuje odpowiednią ilość miejsca dla pięciu osób, a bagażnik nowego Toledo – 500 litrów – jest nie tylko obszerny, ale także bardzo ustawny.

Umieszczenie bagażu w jego wnętrzu ułatwi nadspodziewanie duża tylna klapa. Po złożeniu tylnej kanapy funkcjonalność bagażnika i możliwość przewożenia długich przedmiotów będzie porównywalna z nadwoziem uniwersalnym. Takiej pojemności bagażnika po złożeniu tylnych siedzeń nie mają nawet niektóre tradycyjne kombi innych producentów.

Już na pierwszy rzut oka przedprodukcyjny egzemplarz zwraca uwagę subtelną sylwetką, szerokimi proporcjami oraz precyzyjnie nakreślonymi płaszczyznami i konturami. W żadnej z nich nie widać przesadnego nadmiaru ani oszczędności. Toledo jest nowoczesne, a mimo to nie poddaje się chwilowym kaprysom samochodowej mody.

Przód Toledo Concept zwraca uwagę dynamiką i dojrzałym charakterem. Atrapa chłodnicy z sześciokątną siatką ma typowy trapezowaty kształt, ale też nowe, szersze i niższe proporcje. Kształt ten powielono w dużych wlotach powierza pod zderzakiem.

Pięciokątne przednie reflektory są jednym z charakterystycznych elementów Seatów nowej generacji. Równie charakterystyczne są poszczególne detale reflektorów, takie jak chromowany element między głównymi światłami i światłami do jazdy dziennej. Szerokie tylne lampy także podkreślają dojrzałość stylistyczną nowego sedana marki Seat, zaś cały tył daje wrażenie jakości i solidności, wzmocnione kilkoma precyzyjnie prowadzonymi liniami.

Z profilu Toledo prezentuje się muskularnie i dynamicznie. Precyzyjnie przetloczenie biegnie od reflektorów, przez błotniki aż do tylnych świateł. Pozbawiona nadmiaru detali strefa w okolicy progów dodatkowo zaznacza tę precyzję. Najważniejszym elementem jest jednak linia dachu, tworząca elegancki łuk aż do słupka C, który płynnie łączy się z tylnym błotnikiem. Mocno pochylona tylna szyba nadaje nadwoziu rys coupe. Mimo to konstruktorzy i projektanci postawili na wysoki poziom funkcjonalności, a szeroko otwierające się tylne drzwi ułatwiają wsiadanie i wysiadanie.

Wnętrze Toledo Concept harmonizuje z nowoczesnymi, oszczędnymi liniami nadwozia. W kabinie jest jasno i przestronnie. Kokpit zostal podporządkowany ergonomii, a górna część deski rozdzielczej wydaje się zawieszona nad kratkami wentylacyjnymi i elementami wykończenia. Zestaw wskaźników utrzymany jest w takim samym minimalistycznym stylu jak centralna konsola z radiem i sterowaniem klimatyzacją. Jasna kolorystyka wnętrza, eleganckie przeszycia na skórzanej tapicerce oraz skórzane pokrycie kokpitu sprawiają, że przedział pasażerski Toledo Concept prezentuje się prestiżowo.