GENEWA 2013: BASF – KONKURS NA FOTEL PRZYSZŁOŚCI

BASF 1

Trzy najlepsze projekty koncepcyjne foteli samochodowych wybrane podczas międzynarodowego konkursu „Sit down. Move.” zostały zaprezentowane na targach samochodowych w Genewie na prezentacji firmy BASF.

Zwycięzcą został Song Wei Teo z Uniwersytetu w Coventry w Wielkiej Brytanii. Dwaj pozostali laureaci to Joonyoung Kim z Koledżu Nauk Kreatywnych w Detroit, st. Michigan (Stany Zjednoczone) oraz Pantila Debhakam z agencji projektowej Shakes BKK w Bangkoku (Tajlandia).


Zobacz także:
SALONY SAMOCHODOWE


Aby wybrać najlepsze prace, komisja konkursowa składająca się z trzech znanych projektantów przemysłowych i samochodowych, a mianowicie Konstantina Grcica, Kena Kiyoyuki Okuyamy i Dave’a Lyona, oraz trzech przedstawicieli firmy BASF musiała ocenić ponad 170 projektów nadesłanych z 33 krajów.

Trzech zwycięzców oraz trzech wyróżnionych

„Nietuzinkowy projekt fotela samochodowego stworzony przez Song Wei Teo, który przedstawia koncepcję wykorzystania lekkich materiałów do zbudowania siedzenia składającego się wyłącznie z jednego elementu przekonał nas do przyznania zwycięskiego tytułu” – tłumaczyło swój wybór jury.

BASF 2

Prócz statuetki zaprojektowanej przez zespół designfabrik, zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 6000 euro. Dwóch pozostałych laureatów otrzymało po 3000 euro. W związku z dużą liczbą nadesłanych prac zarówno kreatywnych jak i profesjonalnych, jury zdecydowało wyróżnić trzy dodatkowe projekty w kategoriach: „wykorzystanie materiału”, „kolor i wykończenie” oraz „wizualizacja”.

„Trzy koncepcje podkreślają te ważne elementy projektu w wyjątkowo oryginalny sposób” – tak jury podsumowało wyróżnione projekty Christiana Delise’a (Japonia), Hyejin’a Parka/Minuka You (USA) oraz Davida Panzeri (Włochy) wręczając wszystkim nagrody w wysokości 1000 euro.

Konkurs ogłoszony we wrześniu 2012 roku skierowany był do projektantów z całego świata w celu opracowania foteli samochodowych ze szczególnym uwzględnieniem takich aspektów, jak komfort, ergonomia, bezpieczeństwo i ciężar.

BASF 3

– Prototypy trzech zwycięskich projektów zostaną wyprodukowane i zaprezentowane naszym klientom oraz pozostałym zainteresowanym podczas różnych imprez – wyjaśnia Eva Höfli, projektant BASF oraz koordynator konkursu.

Konkurs pn. „Sit down. Move.” (ang. Usiądź i przemieszczaj się”) jest pomysłem globalnego zespołu kompetencyjnego ds. siedzeń firmy BASF oraz platformy designfabrik, która pomaga projektantom w doborze materiałów, kolorów i powierzchni, a także w konstruowaniu innowacyjnych produktów. Asortyment dostępnych materiałów obejmuje nie tylko konstrukcyjne tworzywa termoplastyczne, takie jak Ultramid (PA), poliuretany (takie jak Elastollan), pianki na bazie spienionego polipropylenu (Neopolen) i aromatyczne poliuretany (Elastoflex W), ale również tworzywo Steron do nakładania powłoki przez przenoszenie barwnika, lamowniki do włókien naturalnych (Acrodur) i CATAMOLD do technologii natrysku proszkowego firmy BASF.

BASF 4