GRAND PRIX ABU DHABI 2013: VETTEL JAK SUPERMAN (META)

meta-wyscig-11 zwyc

Sebastian Vettel (Infiniti Red Bull Racing – Renault) wygrał wyścig Formuły 1 o Grand Prix Abu Dhabi pokonując swojego kolegę z zespołu Marka Webbera oraz Nico Rosberga (Mercedes).

Niemiec, który już zapewnił sobie czwarty pod rząd tytuł Mistrza Świata dominował zdecydowanie na torze i wygrał po raz jedenasty (siódmy pod rząd) w 2013 roku. Na mecie wypracował sobie przewagę aż 30,8 sekundy. Wyścig odbywał się przy sztucznym świetle w dobrych warunkach atmosferycznych.

Start do wyścigu nie przyniósł niespodzianek. Jak zwykle świetnie spisał się Sebastian Vettel, jak zwykle też dość słabo Mark Webber. Drugi kierowca zespołu Red Bull Racing spadł z pierwszego na trzecie miejsce, wyprzedzony przez Nico Rosberga.

Kimi Raikkonen został wczoraj wykluczony z kwalifikacji, bowiem bolid Fina nie przeszedł kontroli technicznej w punkcie dotyczącym elastyczności przedniej części podłogi (po przyłożeniu testu obciążeniowego po lewej stronie osi pojazdu wygięła się o więcej niż dopuszczone regulaminem 5 mm). Kierowca stracił piątą pozycję i został przesunięty na koniec stawki (jako ewentualność miał start z alei serwisowej).

Kimi stanął na polu 22, ale po przejechaniu jednego okrążenia zaparkował bolid na poboczu. Prawdopodobnie nie był to defekt, ale to protest: zespół Lotusa jest winien kierowcy spore pieniądze (ponad 15 milionów euro) i Kimi w ten drastyczny sposób chciał pokazać, że minął czas spokojnego rokowania w tej sprawie z Gerardem Lopezem… Oficjalnie było to uszkodzenie bolidu na skutek kontaktu z bolidem Caterhama.

Fin był jedynym zawodnikiem, który nie uczestniczył w wyścigu, pozostali – co się nieczęsto zdarza – przejechali 55 “kółek”.

Podczas wyścigu działo się sporo, były spektakularne wyprzedzania. Tylko na pierwszej pozycji jechał niezmiennie Sebastian Vettel, potwierdzając, że czwarty tytuł Mistrza Świata mu się rzeczywiście należy… Jego do niedawna największy rywal – Fernando Alonso z kolei jechał dość nierówno, pierwszą część dystansu pokonał dość pasywnie, by w drugiej wyraźnie przyspieszyć. Dobrze spisywał się jego partner z Ferrari, Felipe Massa oraz Romain Grosjean, który jednak po drugim zjeździe do boksów stracił zajmowane drugie miejsce na rzecz Marka Webbera, a trzecie – na rzecz Nico Rosberga.

Z kolei w przepadku Massy fatalnie pisali się mechanicy, długo zmieniając mu koło. Brazylijczyk stracił kilka pozycji spadając za Lewisa Hamiltona.

W końcówce Fernando Alonso (który uzyskał rekord wyścigu na przedostatnim okrążeniu – 1.43.434 min.) wyprzedził najpierw Lewisa Hamiltona, a potem Paula di Restę, kończąc zawody na piątym miejscu za Sebastianem Vettelem Markiem Webberem, Nico Rosbergiem i Romianem Grosjeanem.

Hymny Niemiec i Austrii zakończyły dość egzotyczny – z powodu jazdy wieczorem – ale ciekawy wyścig.

Kolejne zawody – za dwa tygodnie w Stanach Zjednoczonych.