INFINITI: NOWY Q50 MA ŚWIETNĄ PAMIĘĆ

Q50_1_Infinitijpg

Infiniti Q50 jest samochodem z doskonałą pamięcią do imion, twarzy, ulubionych pozycji fotela, temperatury kabiny czy tras do domu. Pamięta nawet, czy kierowca woli klawiaturę ABC czy QWERTY.

W niektórych wersjach wyposażenia, całkiem nowy sedan Infiniti klasy premium nie tylko powita kierowcę z imienia, ale na jednym ze swoich dwóch ekranów dotykowych może nawet wyświetlić zdjęcia przyjaciół i rodziny kierowcy.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Z taką pamięcią Infiniti Q50 (już w ofercie salonów Infiniti w Polsce, w cenie od 144 tys. złotych), wynosi rozwiązania samochodu klasy premium średniej wielkości na nowe wyżyny. Dzięki możliwości wyboru 96 różnych ustawień w 10 funkcjach, liczba możliwych kombinacji personalizacji samochodu przekracza miliardy, co umożliwia optymalną synchronizację samochodu z kierowcą w oparciu o jego (kierowcy) szczegółowe preferencje.

Infiniti Q50 może zapamiętać osobiste ustawienia nawet dla czterech osób – trzech zarejestrowanych użytkowników i jednego gościa, obejmując w ten sposób wszystkie obszary związane z dynamiką osiągów, bezpieczeństwem oraz komfortem na pokładzie.

To stworzone specjalne dla Q50 rozwiązanie cyfrowe nosi nazwę „Mój samochód mnie zna” (ang. My car knows me). Jego obsługa jest tak prosta jak nazwa. Całą ciężką pracę wykonują bowiem układy scalone, a nieliczne elementy sterujące są całkowicie intuicyjne w obsłudze.

Najważniejszym elementem systemu „Mój samochód mnie zna” jest zaawansowany, inteligentny kluczyk Infiniti. Użytkownik auta otrzymuje dwa takie kluczyki, z których każdy może przechowywać ustawienia osobiste dla dwóch różnych kierowców. Informacje te są automatycznie zapisywane i mogą być łatwo zaktualizowane lub usunięte z wykorzystaniem ekranów dotykowych. Dostosowywanie profili osobistych polega również na możliwości zapisania do 16 fotografii.

Chociaż funkcje pamięci różnią się w zależności od kraju i wersji wyposażenia, silnika lub przekładni, to stałym elementem Q50 jest nowy układ zmiany trybu jazdy, montowany w każdym samochodzie. Dzięki przełącznikowi umieszczonemu na konsoli centralnej, kierowca może wybrać tryb jazdy standardowy, sportowy, ekologiczny (niedostępny dla wersji z silnikiem diesla), jazdy po śniegu (włączający się automatycznie) lub osobisty.

Q_50_2_002

Tryb osobisty (zróżnicowany dla regionów i wersji), jest ustawieniem, które umożliwia kierowcy idealny dlań wybór parametrów pracy silnika i przekładni, a w wersjach wyposażonych w system bezpośredniego sterowania adaptacyjnego także oporu kierownicy i typu reakcji. Dzięki temu możliwość odczuwania inspirujących osiągów jest doskonała, jak nigdy dotąd.

Infiniti Q50 może także pamiętać preferencje każdego z kierowców, związane z całą gamą nowych technologii pracujących niestrudzenie i dyskretnie, aby zapewnić jeszcze większą frajdę z jazdy i chronić samochód oraz podróżnych przed nieprzyjemnymi zdarzeniami. Systemy te oferują wybór ustawień, polegających czy to na prostym włączeniu/wyłączeniu cichego pomocnika, czy też wymagających różnego stopnia interwencji elektronicznej. Wszystkie te ustawienia są przechowywane w pamięci kluczyka i automatycznie aktywowane, gdy tylko kierowca, który je wybrał zasiądzie za kierownicą.

Dzięki temu każdy z kierowców ma pewność, że elektroniczne systemy samochodu, spośród których wiele tworzy innowacyjną Tarczę Bezpieczeństwa Q50, będą zawsze doskonale do niego dopasowane, bez potrzeby wciskania przycisków i przewijania opcji w menu.

To dodatkowe, wyręczające kierowcę, ułatwienie jest szczególnie cenne, jeśli weźmie się pod uwagę, że Tarcza Bezpieczeństwa jest w Q50 pełniejsza niż była do tej pory. Jednym z jej elementów jest pierwszy na świecie system ostrzegania przewidujący kolizję z przodu – Predictive Forward Collision Warning, który wykorzystuje jedne z najbardziej zaawansowanych czujników, aby reagować na prędkość i dystans nie tylko samochodu przed Q50, ale nawet samochodu tamten poprzedzającego.

Inne systemy, spośród których wiele umożliwia ustawienie preferencji dla danego kierowcy i trasy, to (w zależności od wersji i kraju): system zapobiegania kolizjom z tyłu (BCI − Back-up Collision Intervention), inteligentny system wspomagania hamowania (PLUS – Intelligent Brake Assist Plus), system zwiększania stabilizacji poprzecznej (Lateral Stability Enhancement), aktywna kontrola trakcji (ATC − Active Trace Control), inteligentny tempomat (ICC − Intelligent Cruise Control), wspomaganie kontroli dystansu (DCA − Distance Control Assist), asystent świateł drogowych (High-Beam Assistant) oraz systemy eliminacji martwego pola (BSI − Blind Spot Intervention) i ostrzegania przed martwym polem (BSW − Blind Spot Warning), a także aktywny asystent toru jazdy (ALC — Active Lane Control) – kolejny pionierski system, który wyręcza kierowcę w korektach skrętu kierownicy, potrzebnych do utrzymania samochodu na obranym pasie ruchu podczas jazdy autostradą.

Technologie na pokładzie oferują jeszcze bardziej spersonalizowane opcje. Q50 automatycznie ustawi je wszystkie za każdym razem, gdy kierowca zajmie miejsce w samochodzie. W zależności od wersji można zaprogramować i przechowywać w pamięci samochodu takie ustawienia jak: ulubiona pozycja za kierownicą (fotel, kolumna kierownicy, lusterka zewnętrzne), klimatyzacja, trasy i opcje w nawigacji, a także preferencjew systemie komunikacji, rozrywki i informacji Infiniti InTouch.

Można także dobrać język, kolory, fotografie i skróty, wyświetlane na ekranach. System zapamięta oczywiście, czy kierowca woli podawanie zużycie paliwa w litrach na 100 km czy w milach na galon, czy woli, żeby wyświetlał temperaturę w stopniach Fahrenheita czy Celsjusza, a także czy preferuje zegar analogowy czy cyfrowy.