IVECO: NOWA STACJA TANKOWANIA GAZU ZIEMNEGO

Firmy Engte Italia — dostawca energii i usług realizujący misję wprowadzania rozwiązań eliminujących emisję CO2 oraz Iveco uruchomiły nową i bardzo nowoczesną stację tankowania gazu.

Stacja zlokalizowana na terenie centrali CNH Industrial przy Strada delle Cascinette w strategicznej wschodniej części Turynu.


Zobacz relacje:

UŻYTKOWE

ECO


 

Obiekt w pobliżu węzła drogowego (autostrada, obwodnica itp.), zajmuje powierzchnię ponad 5000 m2 i jest przystosowana do obsługi ciężkich pojazdów. Na stacji znajdują się 2 dystrybutory LNG (skroplonego gazu ziemnego) oraz 4 dystrybutory CNG (sprężonego gazu ziemnego), a także klika stanowisk ładowania pojazdów elektrycznych zasilanych z dachowego systemu fotowoltaicznego.

Stacja będzie otwarta dla wszystkich pojazdów zasilanych gazem ziemnym, od poniedziałku do piątku w godzinach 6–21. Ogromna przewaga gazu ziemnego nad olejem napędowym, LPG lub ciężkim olejem napędowym wynika z niższej emisji cząstek stałych (PM; o 95 proc.), tlenku azotu (NO2; o 90 proc.) oraz znacznego ograniczenia emisji CO2.

Na mobilność przypada 20 proc. globalnego zużycia energii, 24 proc. globalnej emisji CO2 oraz 95 proc. uzależnienia od ropy naftowej. Zrównoważona mobilność jest zatem podstawowym warunkiem przejścia do bezwęglowych rozwiązań.

– W północnych Włoszech występuje bardzo wysoki poziom emisji CO2. W 50 proc. emisja ta pochodzi z ogrzewania prywatnych budynków, 25 proc. przypada na przemysł, a kolejne 25 proc. na transport. Rozbudowa sieci i infrastruktury tankowania LNG umożliwia zmniejszenie zanieczyszczającego oddziaływania ciężkiego transportu. Oprócz ograniczenia wpływu na środowisko rozwiązanie to pozwala ograniczyć zanieczyszczenie hałasem, ponieważ silniki pojazdów zasilanych LNG są cichsze od silników Diesla. ENGIE działa na rynku od 20 lat i obsługuje ponad 160 stacji w Europie – powiedział Matthieu Bonvoisin, dyrektor działu infrastruktury energetycznej w Engie Italia.

– Gaz ziemny jest dojrzałym i natychmiastowo dostępnym rozwiązaniem umożliwiającym dekarbonizację przewozów na dalekich trasach. Umowa z Engie dotycząca otwarcia nowych stacji tankowania jest częścią naszego całościowego podejścia do zielonego transportu — dodał Fabrizio Buffa, dyrektor ds. rozwoju działu gazowego w Iveco.

Listy intencyjny podpisany przez Engire i Iveco w 2017 r. zakłada rozbudowę różnych wspólnych projektów: od Francji (w centrali Iveco w Trappes) poprzez Wielką Brytanię (w porcie w Immingham) do Rumunii (centrum demonstracyjne w Alba Lulia). Jednocześnie trwają prace we Włoszech: ENGIE pracuje nad trzema innymi projektami stacji L- CNG na północy kraju, a także nad instalacją kilkudziesięciu punktów ładowania pojazdów elektrycznych w całym regionie.