KIA LOTOS RACE 2014: POZNALIŚMY KALENDARZ

pic_1a

Trzeci sezon Kia Lotos Race oficjalnie rozpocznie się 11 maja na torze Slovakiaring, gdzie kierowcy wyścigowych Picanto będą towarzyszyć IV rundzie mistrzostw świata samochodów turystycznych FIA WTCC.

Będzie to kolejne, nowe doświadczenie dla uczestników najdostępniejszej dla młodych kierowców, serii wyścigowej w naszym kraju. Zawodnicy KLR w poprzednich sezonach mieli możliwość uczestniczenia we wspólnych weekendach z tak prestiżowymi seriami jak Deutsche Tourenwagen Masters (DTM), Mistrzostwa Świata FIA GT czy europejski czempionat wyścigów ciężarówek – FIA ETRC.


Zobacz także:
SPORT
KIA LOTOS RACE


W tym roku, po raz pierwszy będą mieli okazję stanąć obok takich gwiazd wyścigów samochodowych jak Yvan Muller, Gabriele Tarquini, Robert Huff, czy tegoroczny „debiutant” w serii WTCC i rajdowy multiczempion Sebastien Loeb.

Ale to naturalnie nie jedyna, wysokiej rangi motorsportowa impreza, na jakiej pojawią się małe i dzielne Picanto. Po ubiegłorocznych doświadczeniach z wyścigami ciężarówek na torze w Moście, gdzie zacięta rywalizacja naszych zawodników rozgrzała kilkadziesiąt tysięcy widzów, w tym sezonie KLR pojawi się aż trzykrotnie u boku FIA ETRC.

pic_2a

Podobnie jak w ubiegłych latach, organizatorzy Mistrzostw Polski Kia Picanto starają się zapewnić uczestnikom możliwość poznania nowych obiektów w Europie. W tym sezonie w kalendarzu znalazły się aż dwa nowe tory, natomiast w Austrii zawodnicy zapoznają się ze zmienioną na potrzeby ETRC konfiguracją trasy. Pierwszą z nowości będzie słynne Zandvoort w Holandii. KLR zawita tam podczas słynnego Pinkster Races Weekend, organizowanej od lat 60-tych ubiegłego wieku imprezy dla samochodów turystycznych.

Druga premiera czeka na sam koniec tegorocznej rywalizacji, bowiem KLR nie rozegra swojego finału na czeskim torze w Brnie, lecz wyruszy aż do Belgii, żeby na torze Zolder po raz ostatni spotkać się m.in. z wyścigowymi ciężarówkami. Tor w Poznaniu również znajduje się w kalendarzu Kia Lotos Race i krajowi kibice będą mogli dopingować swoich faworytów podczas wakacyjnej rundy, na początku sierpnia. Picanto wystartują wówczas w ramach eliminacji Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Równolegle z organizacją Mistrzostw Polski Kia Picanto prowadzone będą prace rozwojowe i testy nowego samochodu, przeznaczonego do udziału w międzynarodowym, markowym pucharze Kia. Obecnie budowany jest drugi, prototypowy pro-cee’d GT i dwa takie samochody będą najpierw testowane, a następnie prezentowane potencjalnym nabywcom. Wyścigowy GT napędzany jest turbodoładowanym silnikiem benzynowym o poj. 1.6 l. Samochód będzie miał m.in. pełne wyposażenie sportowe, wyczynowe zawieszenie Bilstein oraz sportowy układ hamulcowy, zmodyfikowane układy wydechowy i dolotowy, zmodyfikowany komputer sterujący i podniesioną moc silnika, oraz pakiet aerodynamiczny.

pic_4a

Więcej informacji na temat planowanego pucharu pro-cee’da GT zostanie ujawnionych po pierwszych testach wytrzymałościowych. Nadal otwarta jest lista zgłoszeń do Mistrzostw Polski Kia Picanto 2014, a do tej pory swój udział w serii zadeklarowało ponad 20 zawodników. Sporą grupę wśród tegorocznych debiutantów będą stanowili najmłodsi kierowcy, stawiający swoje pierwsze kroki za kierownica samochodu, po zebraniu bogatego doświadczenia w profesjonalnych ligach kartingowych. Zmagania o zdobycie tytułu zapowiadają się zatem bardzo emocjonująco.

Kia Lotos Race to wyścigowa seria organizowana przez Kia Motors Polska wraz z Lotos Oil. Jest przeznaczona przede wszystkim dla młodych, debiutujących w tej dyscyplinie zawodników. Uczestnicy rywalizują o tytuł Mistrza Polski Kia Picanto, oraz nagrody finansowe przyznawane po każdej z rund i na zakończenie sezonu. Pula nagród głównych przekracza 75 000 zł.

Kalendarz KLR 2014
– Slovakiaring (Słowacja): 10-11.05.2014;
– Zandvoort (Holandia): 7-8.06.2014;
– Red Bull Ring (Austria)05-06.07.2014;
– Poznań: 9-10.08.2014;
– Most (Czechy): 30-31.08.2014;
– Zolder (Belgia): 20-21.09.2014.

pic_3a