KIA LOTOS RACE 2014: TYM RAZEM RED BULL RING (3. RUNDA)

KLC_r1

Trzecia runda Wyścigowych Mistrzostw Polski Kia Picanto zawita na znany już zawodnikom tor Red Bull Ring w Austrii. To kolejny w tegorocznym kalendarzu – po holenderskim Zandvoort – obiekt na którym ścigała się Formuła 1, a teraz pojawią się kierowcy serii Kia Lotos Race.

Po raz pierwszy w tym sezonie wyścigi Kia Picanto będą stanowić część zawodów FIA ETRC – europejskiego czempionatu wyścigów ciężarówek.


Zobacz także:
SPORT
KIA LOTOS RACE


Niewątpliwą atrakcją tej rundy będzie gościnny start w KLR wielokrotnego, kartingowego Mistrza Polski, uczestnika finałów Mistrzostw Świata i tegorocznego zwycięzcy WSK Champions Cup, Karola Basza. Będzie to jednocześnie jego debiut w wyścigach samochodowych, chociaż pewne doświadczenie z samochodem na torze już ma. Po raz pierwszy jednak weźmie udział w pełnym wyścigu i po raz pierwszy zasiądzie za kierownicą wyścigowego Kia Picanto.

KLC_r2

Karol Basz: Można powiedzieć, że będzie to mój debiut w wyścigach samochodowych. Mam już na koncie parę testów i tym podobnych działań na torach, ale w pełnej rywalizacji, za kierownicą auta pojadę pierwszy raz. Bardzo się cieszę i dziękuję organizatorom Kia Lotos Race za zaproszenie na te zawody. Wiem, że spore grono zawodników trafiło do rywalizacji Picanto wprost z kartingu i zdaję sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo mocna. Nie stawiam przed sobą jakiegoś twardego celu, bo tak naprawdę dopiero na treningach przekonam się co będę mógł zrobić. Byłoby świetnie, gdybym załapał się do pierwszej dziesiątki. Oczywiście interesuje mnie jak najwyższa pozycja na mecie, jednak teraz mogę jedynie wróżyć co do swojego wyniku. Liczę na super zawody i fajną przygodę.

Tym razem uczestnicy serii, chociaż część z nich już miała okazję wystartować na styryjskim torze, będą musieli zmierzyć się ze zmienioną, znacznie krótszą i szybszą konfiguracją trasy (spowodowaną wymogami FIA ETRC), o długości zaledwie 2,3 km (standardowa pętla mierzy 4326 m). Kia Lotos Race regularnie odwiedza Red Bull Ring od swojego pierwszego sezonu w 2012 roku, ale dotychczas Picanto jeździły po pełnej pętli.

Dwa 30-minutowe wyścigi główne rozegrane zostaną w niedzielę 6 lipca.

KLC_r3

Dotychczasowym liderem mistrzostw jest Karol Lubas, który z dorobkiem 247 pkt. o 12 pkt. wyprzedza Piotra Parysa i o 18 pkt. Karola Urbaniaka. Podczas każdej z rund kierowca może zdobyć maksymalną liczbę 140 pkt.

Karol Lubas: Będzie to mój debiut na torze Red Bull Ring. Nie mogę się doczekać pierwszych czasówek! Przejechaliśmy wczoraj dwa płatne treningi i wiemy, że jesteśmy konkurencyjni na tym obiekcie. Skrócona nitka jest pewnym urozmaiceniem dla zawodników. Cel to oczywiście utrzymanie pozycji lidera klasyfikacji generalnej, chociaż zdaję sobie sprawę, że będzie to trudne zadanie. Nastawienie jak zawsze z w zespole bojowe! Mamy wielką nadzieję, że obiekt, na którym niedawno odbył się wyścig F1 będziemy wspominać pozytywnie. Ten fakt mocno nas nakręca. Współpraca z GG Racing nabiera tempa. Czujemy, że możemy być bardzo szybcy, ale musimy jeszcze poskładać kilka rzeczy. Zrobiliśmy krok milowy w porównaniu do poprzedniej rundy, która była bardzo nerwowa po zmianie zespołu. Teraz jesteśmy już spokojni i gotowi na walkę o najwyższe pozycje. Wiem, że to był bardzo dobry krok…

Jesteśmy ciekawi, jak się spisze debiutant Maciej Chałas z Automobilklubu Polski.

Organizatorem Mistrzostw Polski Kia Picanto jest Kia Motors Polska wraz z Lotos Oil, a wsparcia udzielają BNP Paribas, Otomoto oraz PZU.