W dniach 16-17 lipca, rundą na Lausitzringu, rozpocznie się druga połowa tegorocznych Mistrzostw Polski Kia Picanto. Dwie z trzech rund pozostałych do rozegrania do końca sezonu zaplanowano na torach, na których większość zawodników jeszcze nigdy nie startowała.
Którzy kierowcy najlepiej poradzą sobie podczas wyścigów na torach w Niemczech, Czechach i we Włoszech?
Zobacz także:
Czy niepokonany dotąd Karol Urbaniak z Automobilklubu Polski okaże się najszybszy również na nowych dla siebie i pozostałych zawodników obiektach? Czy kolega z zespołu BM Racing, Albert Legutko, który zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji sezonu i traci do lidera 55 punktów, chociaż – jak dotychczas – nie wygrał żadnego wyścigu, stanie w końcu na najwyższym stopniu podium? Czy prezentujących bardzo równą, wysoką formę i zajmujących ex aequo trzecie miejsce – Damiana Litwinowicza i Pawła Wysmyka – stać na zwycięstwo w wyścigu?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniesie 6 wyścigów, które pozostały do rozegrania do końca sezonu KIA Lotos Race 2016…
Treningi przed rundą na torze w Niemczech – położonym przy trasie z Berlina do Drezna, zaledwie 75 km od granicy z Polską – odbędą się w piątek, 15 lipca. W sobotę rozegrane zostaną kwalifikacje, które zadecydują o miejscach na starcie. Do pierwszego z dwóch wyścigów w ramach Mistrzostw Polski Kia Picanto zawodnicy ruszą w niedzielę, 17 lipca, o godzinie 9:30, do drugiego – o 14:45.
Zanim wyścigowe Kia Picanto wyjadą na tor, a w głównej roli wystąpią zawodnicy, pełne ręce roboty będą mieli szefowie zespołów, obsługujących samochody wyścigowe oraz mechanicy.
– Na każdy wyścig: oprócz Safety Car’a, jednego lub dwóch samochodów VIP i dwóch aut dla zawodników, których obsługujemy – zabieramy zestaw części zamiennych, który waży około 600 kg. Na zawodach zawsze mamy ze sobą zapasowy silnik, chociaż jeszcze nigdy nie był potrzebny, 2 skrzynie biegów, kilka kompletnych piast kół, elementy przedniego zawieszenia i półosie napędowe oraz tylną belkę i sporo innych części. Tak naprawdę, najcięższe dla mechaników, którzy pracują z zawodnikami nad ustawieniami samochodu i nad obsługą auta podczas zawodów są 2 dni przed wyścigami. Zazwyczaj, bezpośrednio po podróży, która liczy od kilkuset do ponad 1000 kilometrów, wjeżdżamy z całym sprzętem na tor i oprócz rozłożenia namiotów, pod którymi serwisowane są auta, musimy przygotować warsztat pracy. Z reguły, najwięcej mamy jej podczas treningów, kiedy samochody przebywają na torze nawet kilka godzin w ciągu dnia. Czas kwalifikacji i wyścigów to dla mechaników okres laby. Chyba, że któryś z kierowców coś nabroi i na szybko, w ciągu 4-5 godzin między wyścigami, trzeba odbudować pół auta. Wtedy każdy z 4 mechaników, którzy są ze mną na zawodach wie, co ma robić – mówi Krzysztof Tobiasz z Tobiasz Racing, zespołu związanego z Mistrzostwami Polski Kia Picanto od 2006 roku.
Zespół BM Racing, który w tym roku obsługuje aż 5 zawodników, w tym aktualnego Mistrza Polski i lidera klasyfikacji KIA Lotos Race 2016 – Karola Urbaniaka – przyjeżdża na zawody w jeszcze większym składzie.
– Mózgiem zespołu jest Pan Paweł Mirecki i to on odpowiada za całą logistykę związaną z dostarczeniem wyścigowych Kia Picanto w odpowiednie miejsce w odpowiednim czasie oraz za pakowanie wszystkich niezbędnych części i narzędzi. Podczas każdej rundy KLR na jeden samochód przypada dwóch mechaników, więc jest z nami 10 mechaników plus rodzice i kibice. Ja na zawody zawsze przyjeżdżam z tatą i śpimy w busie na torze. Wiem, że przed każdą rundą samochód jest po gruntownym przeglądzie i gotowy do jazdy. Ja muszę, po prostu, tylko wsiąść i zrobić swoją robotę tak, jak potrafię najlepiej. Przez 3 lata współpracy z zespołem BM Racing nauczyliśmy się ustawiać samochód tak, że na każde zawody jest optymalnie przygotowany. Na torze wprowadzamy jedynie niewielkie korekty, jak – na przykład – dostosowujemy ciśnienie powietrza w oponach czy zbieżność kół – mówi Karol Urbaniak.








![VOLKSWAGEN: ELEKTRYCZNY ID. POLO TRAFIŁ DO POLSKICH SALONÓW Volkswagen rozpoczął przyjmowanie zamówień na nowego, w pełni elektrycznego ID. Polo. Model […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volkswagen-ID.-Polo-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: NOWY ID POLO Z ZASIĘGIEM DO 454 KM Volkswagen prezentuje ID. Polo, czyli w pełni elektryczną interpretację jednego z najważniejszych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Volkswagen-ID.-Polo-65x65.jpg)
![PEKIN 2026: LEPAS L4 EV ZAPOWIADA GLOBALNĄ STRATEGIĘ MARKI Marka LEPAS zapowiada premierę modelu L4 EV podczas targów Auto China 2026 […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Lepas-65x65.jpg)
![PEKIN 2026: HYUNDAI IONIQ V I NOWA STRATEGIA DLA RYNKU CHIŃSKIEGO Hyundai Motor potwierdza swoje długoterminowe zaangażowanie w Chinach, prezentując model IONIQ V […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Pekin-2026-Hyundai-65x65.jpg)
![LANCIA: TROFEO LANCIA POWRACA W 2026 ROKU Z NOWĄ KATEGORIĄ RALLY6 Trofeo Lancia wróci na odcinki specjalne w sezonie 2026, kontynuując oficjalny powrót […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Trofeo-Lancia-65x65.jpg)
![LANCIA: POWRÓT DO WRC PODCZAS RALLYE MONTE-CARLO 2026 Lancia oficjalnie wraca do Rajdowych Mistrzostw Świata, debiutując w klasie WRC2 podczas […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lancia-Ypsilon-Rally2-HF-Integrale-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: POWRÓT NA NÜRBURGRING Z GOLFEM R 24H Volkswagen R potwierdził udział w 24-godzinnym wyścigu Nürburgring w 2027 roku. Projekt […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volkswagen-Golf-R-24H-65x65.jpg)
![WEC: OSTATNI TEST PEUGEOTA 9X8 PRZED 24H LE MANS NA TORZE SPA Team Peugeot TotalEnergies przygotowuje się do kluczowego etapu sezonu FIA WEC. Wyścig […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/WEC-Peugeot-TotalEnergies-SPA-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![CITROEN: 50 LAT 2CV SPOT – PIERWSZEJ LIMITOWANEJ SERII MARKI Citroen świętuje 50-lecie modelu 2CV Spot, pierwszej edycji limitowanej w historii marki. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Citroen-2-CV-Spot-65x65.jpg)
![RETROMOBILE 2026: PEUGEOT ŚWIĘTUJE HISTORIĘ I POWRÓT GTi PEUGEOT wykorzystuje targi Rétromobile 2026 w Paryżu do podkreślenia historii i znaczenia […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Retromobile-2026-PEUGEOT-GTi-65x65.jpg)
![MAZDA: MAJÓWKA W STYLU SLOW ROAD BEZ PLANOWANIA I REZERWACJI Mazda zachęca do spontanicznych podróży samochodowych po Polsce w ramach projektu Slow […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Slow-Road-by-Mazda-65x65.jpg)
![MAZDA: ODKRYWAJ PARKI DINOZAURÓW W POLSCE W RYTMIE SLOW Jesień to idealny czas, by zwolnić tempo, odłożyć telefony i wspólnie wyruszyć […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Mazda-Slow-Road-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![TOYOTA: CHARGING NETWORK Z NIŻSZYMI CENAMI I NOWYMI PARTNERAMI W EUROPIE Toyota obniża ceny w swojej sieci ładowania i rozszerza listę partnerów. Zmiany […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Toyota-Charging-Network_01-65x65.jpg)
![SKODA: NOWA FABRYKA BATERII W MLADÁ BOLESLAV – 335 TYS. SYSTEMÓW ROCZNIE Skoda otworzyła nową halę montażu systemów akumulatorowych w zakładzie w Mladá Boleslav, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Skoda-produkcja-akumulatorow-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN GROUP: EUROPEJSKI PROJEKT POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH Grupa Volkswagen rozpoczyna europejski projekt, którego celem jest dalsza poprawa bezpieczeństwa ruchu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Volkswagen-Group-65x65.jpg)
![SKODA: PROGRAM „PRAWO DO JAZDY” DLA KIEROWCÓW WRACAJĄCYCH ZA KIEROWNICĘ Najpierw spokój, potem jazda – Skoda pomaga wrócić za kierownicę Powrót do […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Skoda-Prawo-Do-Jazdy-65x65.jpg)
![CAMPER CARAVAN SHOW 2026: TOYOTA PROACE MAX TANUKI PRZEDPREMIEROWO W WARSZAWIE Toyota prezentuje przedpremierowo kampera PROACE MAX Tanuki podczas targów Camper Caravan Show […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Toyota-PROACE-MAX-Tanuki-65x65.jpg)
![CV SHOW 2026: DELIVAN DEBIUTUJE W EUROPIE I PREZENTUJE NOWĄ STRATEGIĘ FSCV DELIVAN debiutuje globalnie podczas Commercial Vehicle Show, prezentując nową generację pojazdów dostawczych. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/CV-Show-DELIVAN-65x65.jpg)
![GOODYEAR: NOWA GENERACJA OPON CAŁOROCZNYCH VECTOR ALL SEASON 4 Goodyear wprowadza nową generację opony całorocznej, rozwijając segment w przeddzień jego 50-lecia. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Goodyear-Vector-All-Season-4-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: PODWÓJNE WYRÓŻNIENIE NA TIRE TECHNOLOGY AWARDS 2026 Continental po raz kolejny zdobywa tytuł „Producenta opon roku” w konkursie Tire […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Continental-Tire-Manufacturer-of-the-Yea-65x65.jpg)
![ALPINE: SYSTEM TELEMETRICS W A390 JAKO CYFROWY TRENER KIEROWCY System Alpine Telemetrics w modelu A390 wykracza poza funkcję klasycznych wskaźników, oferując […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Alpine-Telemetrics-65x65.jpg)
![CHERY: SUPER HYBRID Z ZASIĘGIEM DO 1600 KM I REALNYMI OSZCZĘDNOŚCIAMI Technologia Chery Super Hybrid (CSH) ma odpowiadać na rosnące znaczenie kosztów eksploatacji […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Chery-Super-Hybrid-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
