KIA: SOUL Z NAGRODĄ IF PRODUCT DESIGN AWARD

Kia Soul 1d

Nowa Kia Soul, której europejski debiut nastąpił w 2013 roku podczas salonu samochodowego we Frankfurcie otrzymała prestiżową nagrodę ‘iF Product Design Award”.

Wyróżnienie dla wchodzącej do sprzedaży na rynkach Europy w marcu bieżącego roku drugiej generacji pojazdu Kia stanowi kontynuację „nagrodowej” passy, jaką zainicjował jego nowatorski poprzednik.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


W roku 2009 Kia Soul została się pierwszym samochodem marki, który otrzymał liczącą się nagrodę „red dot” za design. To właśnie za sprawą swojej charakterystycznej stylistyki model ma tak wielu fanów na całym świecie – od końca 2008 roku znalazł ponad 760 000 nabywców.

Nowy Soul jest dziełem teamu designerów pod wodzą Petera Schreyera, Prezydenta ds. Designu i Głównego Stylisty Kia Motors Corporation oraz Hyundai Motor Company. O modernistycznym charakterze świadczy wiele elementów stylistycznych, które zapożyczono z muskularnego konceptu Track’ster (zaprezentowanego na salonie samochodowym Chicago Auto Show 2012), unikając jednak naruszenia znanego już powszechnie image Soula pierwszej generacji.

Kia Soul 2d

Pomimo podobieństwa do oryginalnej Kii Soul, model drugiej generacji to samochód całkowicie nowy, który nie otrzymał ‘w spadku’ żadnego z paneli karoseryjnych poprzednika. Kompletnie zmieniony jest także wystrój wnętrza. Obok materiałów wyższej jakości jest tam więcej przestrzeni na głowę i nogi dla kierowcy i pasażerów oraz bogatsze wyposażenie z zakresu komfortu. Nowa Kia góruje nad poprzednikiem także pod względem wyciszenia hałasów jezdnych i wyrafinowania konstrukcyjnego, m.in. w efekcie zastosowania nowej platformy opartej na płycie podłogowej modelu cee’d.

Europejscy klienci będą mieli do wyboru dwie nowoczesne jednostki napędowe o pojemności 1,6 litra: silnik benzynowy o bezpośrednim wtrysku paliwa rozwijający moc 132 KM/97 kW oraz turbodiesel o mocy 128 KM/94 kW. Auto wyposażono w liczne systemy wspomagające kierowcę.

Podobnie jak w przypadku poprzednika, nowa Kia Soul oferuje liczne opcje indywidualizacji, m.in. zróżnicowane zestawy kolorystyczne nadwozia – w zależności od wybranej wersji modelowej. Jest to także pierwszy samochód marki Kia z możliwością zamówienia dachu w kontrastującym do karoserii kolorze oraz pakietu SUV Styling Pack obejmującego aplikacje zderzaków w „fortepianowej” błyszczącej czerni, spojlery boczne, czarne listwy ochronne nadkoli oraz także czarny panel dachowy.

W taki właśnie pakiet wyposażona jest zdobywczyni tegorocznej nagrody „iF Product Design Award”.

Od czasu jej ustanowienia w roku 1953 – doroczna nagroda ‘iF Product Design Award’ stała się jednym z najważniejszych na świecie wyróżnieniem w dziedzinie doskonałości wzornictwa przemysłowego. W finale tegorocznej rywalizacji uczestniczyło 3249 zgłoszeń z 55 krajów w 17 kategoriach. Kia Soul otrzymała nagrodę w kategorii „Transportation Design” (Design środków transportu). Oficjalną ceremonię wręczenia nagród zaplanowano na 28 lutego br. w Monachium podczas Munich Creative Business Week (Monachijskiego Tygodnia Kreatywnego Biznesu).