MICHELIN: NIEPRAWIDŁOWE CIŚNIENIE ISTNĄ PLAGĄ

Michelin Akcja Cisnienie pod kontrola

W czasie zakończonej ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” przebadano ponad 10 tysięcy samochodów. Na 30 stacjach Statoil przeprowadzono bezpłatne pomiary ciśnienia w oponach oraz kontrole stanu bieżnika.

Z badań przeprowadzonych podczas akcji wynika, że tylko 35,9 proc. pojazdów miało prawidłowe ciśnienie w oponach. Najbardziej świadomi znaczenia prawidłowego ciśnienia okazali się kierowcy z Lubelszczyzny (40,19 proc. z prawidłowym ciśnieniem), a najgorsze wyniki uzyskano w woj. lubuskim (70,49 proc. z nieprawidłowym ciśnieniem).


Zobacz także:
BEZPIECZEŃSTWO
AKCJA CIŚNIENIE POD KONTROLĄ


Akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” organizowana jest w Polsce od 2005 roku. Tegoroczna edycja była przeprowadzona we współpracy ze Statoil Fuel & Retail Polska. Wszyscy kierowcy uczestniczący w akcji otrzymali informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach aut na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy. Zebrane w ten sposób pomiary posłużyły do opracowania mapy poziomu ciśnienia w oponach polskich samochodów.

Najlepszy rezultat został odnotowany na Lubelszczyźnie – 40,19 proc. przebadanych aut miało prawidłowe ciśnienie w oponach. Kolejne miejsca zajęły województwa: warmińsko-mazurskie (39,59 proc.), małopolskie (38,44 proc.), kujawsko-pomorskie (37,82 proc.). Najgorzej wypadły natomiast województwa lubuskie (jedynie 29,51 proc. aut z prawidłowym ciśnieniem), zachodniopomorskie (29,86 proc.), świętokrzyskie (30,35 proc.) oraz podlaskie (31,47 proc.).

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie raz w miesiącu oraz przed każdą, dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno” – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości.

Cisnienie_2

PODSUMOWANIE – WYPOWIEDZI

Iwona Jabłonowska, koordynator akcji z Michelin Polska: Od 2005 roku, kiedy Michelin organizuje w Polsce akcję „Ciśnienie pod kontrolą”, świadomość dotycząca ciśnienia w oponach wzrosła wśród kierowców o ponad 21 proc. Tegoroczne wyniki są wciąż niepokojące – aż 2/3 przebadanych przez nas aut jeździło na nieprawidłowym ciśnieniu. Mamy jednak nadzieję, że nasza akcja uświadomi większej liczbie polskich kierowców znaczenie prawidłowego ciśnienia w oponach, zarówno dla bezpieczeństwa, jak również ekonomii i ekologii jazdy.

Krystyna Antoniewicz-Sas ze Statoil Fuel & Retail Polska: Podczas tegorocznej edycji akcji, udało nam się wspólnie z Michelin przebadać ponad 10 tys. samochodów na 30 stacjach Statoil, zlokalizowanych we wszystkich województwach. Liczymy, że poprzez udział w akcji, kierowcy zaczną regularnie kontrolować swoje opony, co w efekcie przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków i poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

Krzysztof Sas, prezes sieci specjalistycznych serwisów Euromaster Polska: Dbanie o stan opon w samochodzie to jeden z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Tym chętniej wspieramy akcję „Ciśnienie pod kontrolą” i zwracamy kierowcom uwagę na poziom zużycia opon. Nasi eksperci przy każdej wizycie w serwisie sprawdzają zarówno poziom ciśnienia, głębokość bieżnika, jak i ogólny stan ogumienia. Takie pomiary i ocena dokonywane są w ramach weryfikacji 11 punktów bezpieczeństwa pojazdu w każdym punkcie serwisowym sieci Euromaster.

Monika Siarkowska, Oponeo.pl: Kierowcy powinni sobie zdawać sprawę, że prawidłowa eksploatacja opon nie ogranicza się tylko do ich sezonowej wymiany z letnich na zimowe, i odwrotnie. Jest wiele czynników, które wpływają na spadek ciśnienia w oponach, jak chociażby obniżenie temperatury w okresie zimowym, uszkodzenia wentyla czy też małe przebicia i przecięcia opony. Dlatego regularna kontrola stanu ogumienia powinna stać się nawykiem każdego kierowcy.

Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Olsztynie i Warszawie.