MITSUBISHI: SPACE STAR USTANOWIŁ REKORD

M 1_1111_km

„Hypermiler”, czyli mistrz jazdy o kropelce, to przydomek nadawany kierowcom, którzy potrafią pokonywać spore dystanse zużywając minimalne ilości paliwa. Specjalistą od jazdy takimi autami Mitsubishi jest… pilot samolotu.

Felix Egolf, na co dzień kapitan szwajcarskiego Airbusa 330/340, był jednym z pierwszych mistrzów jazdy o kropelce i ma już na koncie kilka niewiarygodnych rekordów uzyskanych na jednym baku paliwa za kierownicami różnych modeli samochodów Mitsubishi.


Zobacz także:
ECO


Jednym z tych rekordów jest pokonanie trasy o długości 1871 km z Härkingen w Szwajcarii do Santiago de Compostela – Cabo Finisterra w Hiszpanii samochodem Mitsubishi ASX DID.

Całkowicie nowy, kompaktowy model Mitsubishi Space Star z ekologicznym, trzycylindrowym silnikiem benzynowym o mocy 71 KM lub 80 KM i z systemem start-stop, w szwajcarskich salonach dealerskich pojawił się w kwietniu 2013 roku.

Felix Egolf otrzymał od szwajcarskiego przedstawicielstwa Mitsubishi następujące zadanie: przejechać na jednym baku paliwa jak najdłuższy dystans i uzyskać zużycie paliwa niższe od deklarowanego przez producenta (4,1 l/100 km).

“Hypermiler” przejechał dokładnie 1111 km nowym Mitsubishi Space Star, spalając średnio jedynie 3,38 l/100 km (co oznacza emisję CO2 zaledwie 78 g/km). Jest to o aż o 17 proc. mniej, niż deklaruje producent (4,1 l/100 km). Koszt przejechania 100 kilometrów wyniósł poniżej 5,60 CHF.

M 2_0110

“Hypermiler” Felix Egolf stosuje proste metody oszczędzania paliwa, możliwe do zastosowania przez każdego kierowcę:
– tocz się, zamiast się ścigać;
– wykorzystuj moment obrotowy i zmieniaj bieg na wyższy w optymalnym momencie, obserwując wskaźnik zmiany biegów;
– przewiduj rozwój sytuacji na drodze i trzymaj bezpieczny dystans;
– zdejmuj nogę z gazu we właściwym momencie (przy hamowaniu silnikiem zużycie paliwa wynosi zero);
– zaplanuj dostateczną ilość czasu na odbycie podróży;
– wykorzystuj nowe możliwości techniczne, jak system start-stop (standardowe wyposażenie modelu Space Star). Zawsze wyłączaj silnik czekając na zielone światło.

REKORDOWY PRZEJAZD

* Pojazd: Mitsubishi Space Star 1.2 Invite, 80KM, system start-stop.
* Trasa: Lucerna – Sargans – Arlberg Pass – Innsbruck – Wörgl – Salzburg – Seebruck/Chiemsee – Füssen – Dornbirn – St. Gallen – Wasserfluh – Goldau – Lucerna – Härkingen.
* Łącznie pod górę: około. 10 000 m (najwyższy punkt 1800 m n.p.m. na przełęczy Arlberg).
* Dystans: 1111 km.
* Zużycie paliwa: 3,386 l/100 km (37,65 litra paliwa w zbiorniku).
* Czas podróży: 20 godzin
* Średnia prędkość: 55 km/h (autostrady stanowiły tylko 11 proc. trasy).