NISSAN: OSIĄGI CROSSOVERA JUKE-R POTWIERDZONE

Nissan potwierdził osiągi modelu Juke-R – koncepcyjnego supercrossovera, w którym moc i właściwości jezdne GT-R połączono ze stylistyką Juke. Model został skonstruowany w Wielkiej Brytanii przez Nissana i zbudowany przez RML – czołową firmę działającą w branży pojazdów wykorzystywanych w sportach samochodowych – przy współpracy Europejskiego Centrum Technicznego Nissana (NTC‑E).

W ciągu 22 tygodni zmontowano dwa egzemplarze – po jednym przeznaczonym do ruchu prawostronnego i lewostronnego. Kompleksowe testy osiągów są ostatnim etapem całego przedsięwzięcia.

Silnik Juke-R o mocy 485 KM ma pojemność 3,8 litra. Jednostka V6 wyposażona w dwie turbosprężarki rozpędza samochód do 100 km/h w 3,7 sekundy i umożliwia rozwinięcie prędkości maksymalnej 257 km/h.

Testy dowiodły, że dzięki zastosowaniu zawieszenia i zespołu napędowego z GT‑R, a także klatki bezpieczeństwa z atestem FIA i unikatowego dzielonego tylnego spojlera kompaktowy crossover Juke-R prowadzi się jak supersamochód. Mimo takiej samej jednostki napędowej GT‑R ma nieco wyższą prędkość maksymalną z uwagi na bardziej aerodynamiczne kształty. GT‑R jest także lżejszy od Juke-R wyposażonego we wspomnianą klatkę bezpieczeństwa oraz dodatkowe wzmocnienia konstrukcji, które okazały się niezbędne w celu zamontowania podzespołów z supersamochodu.

 

 

Wymiary zewnętrzne Juke-R są oczywiście bardziej zbliżone do Juke niż do GT-R. Samochód ma taką samą długość (4135 mm), wysokość (1575 mm) i rozstaw osi (2530 mm) jak Juke, natomiast szerokość zwiększyła się z 1765 mm do 1910 mm, z racji poszerzonych nadkoli, które musiały pomieścić 20-calowe obręcze kół RAYS z kutego aluminium.

We wnętrzu kierowca i pasażer zasiadają w sportowych fotelach OMP, a intuicyjnie rozmieszczone przełączniki i wskaźniki pochodzą z GT-R. Na 7‑calowym wyświetlaczu w środkowej części deski rozdzielczej podawane jest całe mnóstwo informacji o pracy podzespołów samochodu – dokładnie tak, jak w modelu GT-R.

W ciągu trwającego 22 tygodnie projektu Nissan pozwalał obserwować prace nad Juke-R, dokumentując historię jego powstawania od pierwszego dnia w 10 filmach umieszczanych w serwisie You Tube oraz na stronie Nissana Juke na Facebooku. Przez 10 tygodni materiały te były oglądane ponad 2,2 miliona razy. Dziś Nissan publikuje materiał podsumowujący, w którym można obejrzeć pełną historię prac nad pojazdem oraz efekt tych prac w pełnej krasie. Kolejne filmy ukażą się w styczniu, kiedy Nissan Juke-R wyjedzie wreszcie na drogę.

Z najnowszymi materiałami wideo o Juke-R i całą historią prac nad pojazdem można zapoznać się na oficjalnej stronie projektu w serwisie Facebook pod adresem:

www.facebook.com/NissanJukeOfficial

www.youtube.com/NissanJuke

DANE PORÓWNAWCZE JUKE 4WD M-CVT ORAZ JUKE-R